Rikkaiden verot alas, köyhien ylös, menot isommiksi ja lisää velkaa valtiolle.
Tuota linjaa Kokoomus tulee toteuttamaan myös seuraavat 4 vuotta. Elleivät demarit pääse häiritsemään.
Tuota linjaa Kokoomus tulee toteuttamaan myös seuraavat 4 vuotta. Elleivät demarit pääse häiritsemään.
Vastaukset 99
Vanhimmat
Hyvä aloitus. Kiitos.
Noin tyhmää kommenttia varten on muuten toi äänestys-peukutus.
Öyh öyh öyh öyh öyh...
Osuko noin pahasti?
Puhu vaan itsestäsi😆
RIKKAAT EI SAA VEROTULOISTA MITÄÄN, PUMMIT VAAN SAA LIIKAA.
RIKKAAN SIJOITTAA JA TEKEE KAUPPAA.
Ei se pummeilta pois ole. Tekisivät itsekin!
Erinomainen huomautus. Peukutin.
Rikkaat kuluttavat leijonanosan yhteiskunnan palveluista. Rikkaat ajavat tiet urille, rikkaat tunkevat kaikkein tyhmimmätkin lapsensa yhteiskunnan kouluihin, rikkaat kärräävät kakaroitaan yhteiskunnan rakentamiin ja subventoimiin uima- ja urheiluhalleihin joka ilta, rikkaat tuottavat yhdyskuntajätettä selvästi enemmän ja rikkaat aiheuttavat saastetta lisääviä ruuhkia.
Heidän kuuluu maksaa aiheuttamansa kulut!
Suomessa on tuhottomasti vassuja tukipummeja joiden menoja virkapummit duunaa ja rahaa palaa turhaan.
Niin no, niissä sun kadehtimissa rikkaiden veroissa kun ei ole enää nostettavaa ja nämä köyhätkin vois alkaa maksaa edes yhtenevän oman %-osuutensa jos kerran äänestään pitää päästä.
Niin silloin noin tarvii tehdä ja arvaappa mitä, se on ihan oikein ja kohtuullista!
Trollonlollon.
Ai, se on trillailua jos on eri mieltä sun kanssa. 😂 Voi säälittävyyden ylistys!
Miten niin rikkaiden veroissa ei ole nostettavaa? Nehän ovat paljon alemmat kuin olivat esim 1980-luvulla.
Kerron heti kun ymmärrät mitä prosentti tarkoittaa.
Ymmärrän sen oikein hyvin.
Kaikkiin tuloluokkiin kohdistuva LVV oli selvästi alempi kuin nykyinen ALV. Eli köyhät maksavat tänään enemmän veroa kuin silloin.
Nykyään on kuulema tavoitteena saada marginaalivero alle 50%, aikoinaan se oli paljon korkeampi. Silloin ei ollutkaan valtiolla tukuttain velkaa ja palveluita lisättiin, ei vähennetty.
Kokoomus on tuhonnut kaiken. Tuhoamalla vielä koulutusjärjestelmänkin kokoomus takaa, että Suomi ei koskaan nouse.
Niin, että onko rikkailla joku ihan oma alv vai? 😂 Johan on taas hallusinointia.
Oletko oikeasti noin tyhmä? ALV ja sitä edeltänyt LVV ovat tasaveroja, joita kaikki maksavat samalla prosentilla tuotteiden hinnoissa.Koska nykyisen ALV:n prosentti on selvästi korkeampi kuin oli LVV:n, niin köyhien verorasitus on noussut, koska he eivät ole saaneet vastaavia helpotuksi tuloveroihinsa, joita eivät välttämättä maksa lainkaan.
Rikkaiden verorasitus taas on laskenut, sillä he ovat saaneet tuloveroihinsa suuremmat alennukset kuin mitä ALV on noussut.
Ymmärrän, että oikeistolaisen aivoilla noin monimutkaista asiaa on vaikea tajuta.
Lue ääneen, laitoin tavuviivat:
TA-SA-VE-RO
Ja nyt, koitappa sitä vaikeinta juttua tuon höpö-höpö narratiivisi ja mölinäsi sijaan, nimittäin ajattelua.
Keskity tuohon sanaan.
Ja sitten uudestaan, koska noista lähtökohdista ei voinut mennä vielä kerrasta jakeluun!
...ja sitten vielä kerran!
Ymmärrän hyvin, että te siellä kokoomuksessa tarvitsette tavuviivoja vielä tuossakin iässä.
Ettekä sittenkään ymmärrä, miten verotus kokonaisuutena toimii.
1980-luvulla veroja maksettiin suhteessa tuloihin enemmän kuin nyt ja rikkaat maksoivat enemmän kuin nyt ja silloin talous kasvoi voimakkaasti sekä valtion velka on selvästi pienempi.
Mitä muita 1800-luvun asioista kuin osakeyhtiöt haluat omaan elämääsi? Rotuerottelu? Orjakauppa? Kulkutaudit? Nälänhädän? Savupirtit?
Sinä et kokoomuksen pikkunaskali kuule tule pärjäämään minulle näissä väittelyissä, ihan vain siksi, että kokoomuslaisena olet liian tyhmä ja tietämätön siihen.
Verojen maksukuorma kuule ei mitenkään korreloi talouskasvun kanssa. Ja se sinun huippu 80-lukusi päättyi muistaakseni 90-lukuun, joten mitäs silloin heti tapahtuikaan?
Siinä heti 90-luvun alussa se sinun talousneroutesi lopputulema sitten nähdäänkin.
Että kiitos ei!
Ja sitten tuo loppuhöpinä.. no se nyt on pelkkää mölinää, joten mitäpä siihen edes vastata. Ei ole sen arvoista.
Sinähän olet aivan tietämätön kaikesta. Taidat olla kokoomusluuseri?
Verojen maksu korreloi kaikkialla korkeiden kasvuprosenttien kanssa, mm Yhdysvalloissa. Korkeimmat marginaaliprosentit olivat luokkaa 90% kaikkein hyvätuloisimmille ja samaan aikaan nähtiin myös koko maan historian isoimmat kasvuprosentit. Syykin on selvä, miksi niin on, vaikka sinä et tietenkään sitä tajua.
1990-luvun alun kriisi oli seurausta Holkerin (KOK) hallituksen tyhmästä politiikasta, johon kuuluivat ennennäkemättömän suuret tuloveron alennukset. Kuten aina, seurauksena oli kasvun hyytyminen ja budjetin tuntuvat alijäämät. Ainoa, mitä kokoomuspolitiikasta on koskaan seurannut. Toistuvasti.
Sinunkin kannattaisi vaihtaa puoluetta, jos älysi riittäisi siihen.
No katsos kun köyhä ostaa eli kuluttaa huomattavasti vähemmän kuin vauras niin kyllä vauras siten maksaa moninverroin enemmän arvonlisäveroa kuin köyhä.
Miksi muuten et alkaisi vauraaksi niin ei tarvitse täällä itkeä. Itselläni oli jo nuoresta lähtien selvää ettei pienituloisuus ole tavoite vaan vaurastuminen. Normikuntoinen ihminen voi itse päättää, se on asennekysymys. Toki jos on heikot lahjat ettei kykene niin sitten vain realistina tyytyy kohtaloonsa.
Minä olen vain riittävän vauras. Sitä ihmettelen, että jos sinä olet varakas ja rahaakin tulee ovista ja ikkunoista kehumasi mukaan, niin miksi sinä olet palstalla itkemässä? Vai eikö meinaa rahat riittää, kun kaiken törsäät?
Eihän sillä, että hyvätuloinen kuluttaa enemmän ja maksaa euromääräisesti enemmän ALV:ia ole mitään tekemistä verorasituksen kanssa. Koska hyvätuloinen voi helpommin säästää ja olla siis käyttämättä kaikkia tulojaan kulutukseen, hänen verorasituksensa on siltä osin alempi kuin köyhemmän. Ja hänen verotaakkansa kevenee, kun tuloverotusta kevennetään. Eli hän maksaa pienemmän osa tuloistaan veroina kuin aikaisemmin.
Miten tyhmiä te kokoomuspässit oikein olette? Kai sinä sentään apukoulun olet käynyt?
Köyhät ei maksa tuloistaan veroja ja iso osa on tukia veronmaksajien taskusta.
Köyhien ei pitäis äänestää, kun ne ei maksakkaan mitään. Se ei ole demokraattista.
Että takaisin 1800-luvulle, jolloin äänimäärä määräytyi maksettujen verojen mukaan?
Vaihdetaanko samalla kengätkin tuohivirsuihin?
Unohditko kokonaan sellaisen globaalin 2020-luvun yritysmuodon, kuin osakeyhtiö, jossa edelleen ja kansainvälisessä konsensuksessa ne päättää joiden rahat on kyseessä?
Vai oliko niin kiire päästä mölisemään tuohivirsuista, ettei ehtinyt ajattelemaan?
Äänioikeus pitäisi perustua maksettujen verojen määrään. Kyllä.
Niin se alunperin olikin: vapaat miehet äänesti, mutta myös varusti joukot ja soti jos siihen tultiin.
Ei siellä mitkään tyhjäntoimittajat äänestelleet sen enempää kuin naisetkaan - kummatkaan kun ei taanneet ja "maksaneet" sitä hintaa joka päätöksiin liittyi.
Osakeyhtiöt olivat olemassa jo 1800-luvulla nekin.
Osakeyhtiöön ei ole kenenkään pakko kuulua, eikä osakeyhtiö päätä sellaisten ihmisten asioista, jotka eivät siihen kuulu. Osakeyhtiöt eivät myöskään kanna vastuuta koko yhteiskunnasta ja sen monimutkaisuudesta, osakeyhtiöt vain tuottavat jotain ja keräävät kuluttajien rahat.
Yhtiön vertaaminen yhteiskuntaan on kuin vertaisi lyijykynää tietokoneeseen.
Yhteiskunnan tehtäväksi jää aina siivota paikat osakeyhtiöiden bileiden jälkeen.
Satuilee vasuri. 😂
Ja yrittää epätoivoisesti jopa unohtaa, että maailmassa on muitakin yhteiskuntamuotoja, kuin länsimainen demokratia.
Sori vaan, mutta sun kuplan puhkaisu ja höpö-höpö narratiivi ei nyt uppoa. Ongelma on siin, että minulta puuttuu punaiset lasit, jotka on näköjään nekin punamullalla maalattua puuta. 😂
Ei tainnut ihan kuule niin mennä.
Kun yhteiskunta ei kyennyt asioista huolehtimaan, tehdas hoitihomman. Siis se parjattu yritys. Ja tarkoitan aina jopa kirkoista kouluihin asti.
Missäs se sun "yhteiskunta" silloin oli piilossa?
Ja jos halutaan poistaa tuloerot ja arvostaa vain kansalaisen oikeutta vaikuttaa, niin peruste äänille voisi olla veroprosentti.
Silloin täysin huolimatta varallisuudesta ja palkasta, kansalaisen äänimäärä määräytyisi yksinkertaisesti sen perusteella, että kuinka monta minuuttia elämästään kansalainen on käyttänyt joka työtunnistaan yhteiskunnan hyväksi.
Aikaperuste olisi siitäkin syystä reilua, ettei kukaan täällä kuitenkaan elä tuplasti muita pidempään vaikka ansaitsisikin tuplasti.
Isotuloisimmille ja fiksuille pitää antaa vaaleihn enemmän ääniä käytetäväksi
-tai sitten eläteiltä ääni pois.
Saat toki aivan vapaasti siirtyä asumaan johonkin niistä muista yhteiskuntamuodoista.
Osakeyhtiöt ovat erittäin vanha keksintö, muodossa tai toisessa ovat olleet olemassa vuosisatoja. Vanhoista asiakirjoista voit lukea mm kaskiyhtiöistä.
Mikä tahansa yhtiö kantaa vastuun vain omasta tuloksestaan ja voi aina sysätä kaikki ongelmansa yhteiskunnan vastuulle. Yhteiskunnat taas kantavat vastuun kaikista kansalaisistaan, eivätkä kansalaiset voi itse valita, mihin yhteiskuntaan sattuvat syntymään.
Yhtiökokoukset ovat silkkaa näpertelyä verrattuna yhteiskunnalliseen päätöksentekoon. Vähän kuin pikkulasten leikkejä leikkikehässä verrattuna aikuisten elämään.
Mutta jos olet sitä mieltä, että asiat olivat paremmin 1800-luvulla, niin siitä vaan sitten menet asumaan ja elämään sellaiseen yhteiskuntaan. Ehkä pääset samalla eroon inhoamastasi länsimaisesta demokratiastakin.
On tietenkin hyvä, että kokoomuslainen kertoo kerrankin suoraan, mitä ajattelee demokratiasta. Tietävät äänestäjätkin sen sitten.
No siitä vaan yrityspaskat rakentamaan koulut ja sairaalat nytkin, mikä estää? Mieluummin näköjään jätetään yhteiskunnan hartioille kun tiedetään, että veroja maksavat köyhätkin ja yrityspaska tarvitsee rahaa vesiskoottereihin ja ulkolaisiin horatsuihin. Ja mitä muuta siihen yrittäjän elämään nyt kuuluu niiden paksujen sikarien lisäksi.
Eli mikä oli örinäsi tarkoitus, kokoomuspaska?
Jolloin siis kunnalla tai valtiolla työssä olevat saisivat eniten äänivaltaa? Sopii varmaan jollekin kokoomuslaiselle käräjäoikeuden harjoittelijalle. Vaikka eipä ne paljon ylitöitä tee verrattuna vaikkapa demareihin tehyn sairaanhoitajiin. Kokoomuslaiset ovat tottuneet hyvätuloisen ihmisen laiskaan elämään.
Ja siitä olisi mikä hyöty? Saataisiin ääntenlaskenta vaikeammaksi ja kalliimmaksi. Aivan kuin kokoomusapinat eivät jo muutenkin olisi kasvattaneet taas kerran julkisia menoja yli äyräidensä.
Vieläkö yrittäjät äänestää kokoomusta ?
Ei ehkä niin paljon tehtyään konkurssin.
Juu, se onkin kokoomuksen vika jos ei pärjää.
Niinhän se on, jos politiikalla tehdään kasvu mahdottomaksi.
Vaan kun ei tehty.
Onhan se tehty. Niin kuin oikeisto aina tekee kun pääsee hallituksiin.
Kokoomuksen talouslinja on täystuho!
Loisille täystuho?
Yritysloiset menevät konkurssiin?
Loinen kun loinen, pois vain.
Aloitetaanko sinusta? Miksi roikut työaikana palstalla?
MAILMANUSKONNON 10 KÄSKYÄ
Uskonto pois koulusta: Jumalan ja rukouksen poistaminen koulujärjestelmästä.
Vähemmän vanhempien valtaa: Lapsia ja heidän maailmankuvaansa tulisi muokata enemmän yhteiskunnan ja koulujen kautta.
Perinteisen ydinperheen hajottaminen: Avioliiton ja perhemallin uudelleenarviointi kirkollisten dogmien sijaan.
Seksin vapauttaminen ja abortti: Seksistä tulisi tehdä vapaata ja abortista laillista sekä helppoa.
Eron helpottaminen: Avioliiton ei tulisi olla elinikäinen, ja eron pitäisi olla helppoa.
Homoseksuaalisuuden normalisointi: Homoseksuaalisuuden hyväksyminen vaihtoehtoiseksi elämäntavaksi osana kehitystä.
Taiteen kyseenalaistaminen: Taiteen ja kulttuurin normeista irtaantuminen ja niiden muuttaminen vapaammaksi tai jopa kaoottiseksi.
Median valjastaminen: Joukkotiedotuksen (elokuva, lehdistö, radio) hyödyntäminen uudenlaisen maailmantietoisuuden edistämiseksi.
Uskontojen yhdistäminen: Uuden ylikansallisen ja yhteisen maailmanuskonnon luominen yhteistyöllä.
Lakien ja instituutioiden muuttaminen: Valtioiden ja kirkkojen saaminen mukaan näihin yhteiskunnallisiin ja moraalisiin muutoksiin.
t. Alice Bailey
Mihin tämä Alicen aivopieru liittyy ja etenkin, miten tähän keskusteluun?
KATSO YMPÄRILLESI JA HUOMAA!
Välisrävetäjän eli huijarin talousohjelma, siis.
Huijarin koulutukset : Ekonomi, tradenomi, merkonomi ja kauppakoulu jota kutsutaan myös MBA-apukoulukisi, sen tutkinnon saa wanbabe vajakki huijari ostettua rahalla.
Huijattavan koulu: elämänkoulu ja suoli24-viisastelun diplomi.
Kiitos kun kerroit, miten olet "sivistyksesi" hankkinut.
Tosin kyllähän se on ollut selvää jo pitkään ihan vain kirjoituksiasi lukemalla.
Kovasti on oletuksia. 😂
Pääset oletuksistasi eroon hankkimalla lisää tietoa.
Tulemme siihen perustavanlaatuisen kysymyksen äärelle, että pitäisikö jonkun elättää jonkun toisen aikuisen elämä? Tätä on perusteltu yhteiskuntarauhan säilymisellä, muttaeihän maahanmuutajienkaan elättäminen ole sitä säilyttänyt.
Ymmärrän kyllä, että lapsista, sairaista sekä vammaisista pitää pitää huolta muttei kenestäkään muusta.
Oleellinen kysymys.
Ja pitääkö sitä asiaa mielestäsi kysyä niiltä, jotka loisii toisten rahoilla vai niiltä jotka joutuu maksamaan?
No ajattelitko sitten alkaa tappamaan ihmisiä, joita et halua "elättää"? Tosin hekin elättävät sinua, jos satut olemaan kauppias tai yrittäjä. Kumpikaan ei ilman asiakkaita pitkälle pötki.
Kokoomuksen äänestäjän on tietenkin aika vaikea ymmärtää monimutkaisia asioita.
Jos lahjoitat jollekin rahaa, niin kysytkö lahjoituksen saajalta että ottaako hän ne rahat vastaan? Vastaus lienee aika selvä, vaikka voihan siitä tietty kieltäytyäkin. Eivät kaikki hae sosiaaliturvaa, vaikka olisivat siihen oikeutettujakin?
Aika erikoinen ajatus, että jos vaikka annat tonnin jollekin ja saat siitä pari satasta takaisin itsellesi niin se kannattaa. Aika moni vasemmistolainen taitaa olla tätä mieltä, omituista sakkia.
Onko se sinusta jotain tappamista jos ei toisen puolesta sitä elätä, kun se itse ei tee mitään?
Ja mikä velvollisuus toi muka on?
Kysymys ei ole relevantti, koska mistään lahjoittamisesta ei ole kyse. Kyse on pakosta ja siinä muodossaan moraalittomasta tulonjaosta, jota ei lahjoittamiseen voi verrata.
Vain punikille on niin ihanasti täysin selvää, miten liiketoiminnan kannattavuutta voi kauppias näpoärästi nostaa antamalla asiakkaille lisää rahaa ostoksiin. 😂
Ja tätä ei "tyhmät" kokkarit tietenkään ole tyhmyyttään ymmärtäneet.
Vaihtoehto on, että loisivat mamut palaavat kotimaahansa. tai leirille esim Seilin saarelle.
Pari satasta takaisin? Kyllä tukien varassa elävät kuluttavat suurin piirtein kaiken, summat ovat niin pieniä, ettei niistä säästöön jää.
Eli kaikki mitä heille annat, tulee takaisin. Tai osa tietysti menee Kiinaan, kun ahneet korottavat hinnat liian korkealle kotimaassa.
Jos et anna sen toisen tehdä, olet esimerkiksi ottamatta sitä töihin, niin sitten olet vastuussa hänen kohtalostaan.
Mutta voithan tuota nyt jankata tuota junttimöhötystäsi ihan vapaasti.
Miksi liiketoiminnan kannattavuutta pitäisi nostaa? Eikö tuo ole aivan tarpeeksi kannattavaa jo nytkin.
Ellei raha kierrä, sitten sitä pitää syntyä koko ajan lisää, muuten talous pysähtyy. Rahan kasautuminen johtaa siihen, että se alkaa kiertää velkana, ja se taas enemmin tai myöhemmin johtaa velkakriisiin.
Sinä poika et taida paljon talouden toiminnasta ymmärtää. Luuletko ihan oikeasti, että joku liiketalouden alkeiskirja kertoo paljonkin kansantalouden monimutkaisuudesta?
Kommenttisi nimittäin viittavat siihen, että et ole pelkkä trolli, vaan ihan oikeasti ajattelet kuten kirjoitat. Eli et kovin välkky ole etkä tiedä asioista juuri mitään. Mutta möykkäät kuitenkin.
Entäs ne suomalaiset "loisivat"? Minnekäs sinä heidät aiot laittaa?
Miten niin moraalittomasta? Moraalitontahan on myös nostaa hintoja paljon kulutetulle hyödykkeelle ja rikastua sillä tavoin miljonääriksi.
Kokoomus haluaa myös tuhota julkisen terveydenhuollon ja siirtää kaikki yksityisten pariin.
Näin on tehty jo
Osittain, mutta kukapa itkee kun ei tarvi jonotella ja saa hoitoakin?
Saako hoitoa? Yleensähän yksityisellä vain kirjoitellaan lähetteitä julkiselle.
Eikö se ole hyvä, kohta köyhät kuolee pois kun ei varaa lääkäriin. Luonto korjaa heikot.
Kukas se sitten herran yritysjohtajan toimiston siivoa, jos kahta työtä tehnyt siivooja heittää veivinsä?
Jos haluat köyhtyä
ja
elää koko loppuelämäsi perunakellarissa,
niin
äänestä
SDP.
Bonuksena saat loputtomasti mamuja ja muslimihallituksen.
Kiitos vaan Sdp.
Ja jos haluat, että siellä kellarissa on oikeesti parempaa kuin ulkopuolella, äänestä vihreitä tai vasemmistoa.
Jaa nytkö kokoomuspaskojen hallituksen aikana on monikin rikastunut? Kuinka monta miljonääriä on tullut lisää?
Edellisen demarihallituksen aikana köyhien taloudellinen asema parani mm siksi, että ihmiset kävivät enemmän töissä. Nykyisen oikeistopaskojen hallituksen aikana köyhiä on tullut lisää ihan vain siksi, että oikeistolaisuus ei kannusta työntekoon ja ihmiset makaavat kotonaan.
KaKo = Kansallinen Kokoomus !
Muista äänestää duunari , verosi YLÖS , vaaleissa !
Verot nousee joka tapauksessa. Ei velkaantuminen siitä muuten muuksi muutu.
Kyse on vaan siitä ottaako vasuri sulta 20€ vai kokkari 10€ maksaakseen 8€ velkaa.
Toteutuneessa todellisuussa nuo luvut ovat toisin päin. Kokkarit ovat ottaneet 20 euroa, kun epäsuorat verot lasketaan mukaan, demarit vain 10 euroa.
Mutta jos uskoo kokoomuksen valheita, niin sitten äänestää sitä ja kuvittelee verotaakkansa alentuneen.
https://www.seiska.fi/kotimaa/sanna-marinin-kannisekoilu-hammastytti-julkkiskapakassa-aivan-jarkyttavassa-kunnossa/255315
Tuo liittyy aiheeseen miten?
Erittäin kirkas ja selkeä linja on alentaa erityisesti suurimpien vaalilahjoittajien veroja
Noinhan se menee ja samoin toimivat myös muut, erityisesti Vihreät.
Demarit ovat enemmän tavallisen kansalaisen asialla.
Kokoomuksen lippikseen "Manitbois"
''Köyhien verot ylös ' Kerropa millä konstilla, kun ne ei nytkään juuri veroja maksa -paitsi ALV
Älä viitsi öyhöttää.
Juuri sillä keinolla, nostamalla ALV:oa ja muita epäsuoria veroja. Niitä nostamalla köyhien verotaakka kasvaa. Hyvätuloisille jaetut täysin turhat tuloveronalennukset taas laskevat heidän kokonaisverotustaan ja varmistavat, että valtiontalous pysyy alijäämäisenä.
Vaikka hyvätuloiset käyttävät julkisia palveluja paljon enemmän kuin köyhät. Hyvätuloiset rasittavat koululaitosta yrittämällä kouluttaa tyhmimmätkin lapsensa, höyläävät tiet urille ajalemalla turhia matkojaan, synnyttävät lapsiaan yhteiskunnan sairaaloissa, nostelevat lapsilisiä, roskaavat festareilla ja kuluttaessaan enemmän myös sitä kautta rasittavat liikenneverkkoa aivan ylenmäärin.
Hyvätuloisten korkeampi veroprosentti on siis aivan paikallaan ja pelkästään oikeudenmukaista.
Elämänasenteesi on sairas.
Jos sinulta puuttuu rahaa ja sitä kadehdit, ala sitä tekemään äläkä toisten rahoja ala parkumaan.
Kummaa kädettömyyttä.
Jos taasen viitseliäisyys tai lahjat täysin puuttuvat niin sekin pitää itselle myöntää ja hyväksyä. Se ei ole toisten vika.
Minulta ei puutu rahaa. Eikä rahaa viitseliäisyydellä tehdä, vaan röyhkeydellä.
Oma elämänasenteesi on sairas.
Mutta te köyhät ruikulithan sitä veroistakin valitatte ja puhutte "rahan tekemisestä".
Verovähennysten myönteiset vaikutukset talouteen ja työllisyyteen jäävät vähäisiksi, mutta vähentävät miljoonia valtion kassasta.
Hallituksen kehysriihipäätökset vähentävät verotuloja ja hyödyttävät lähinnä keski- ja suurituloisia, Valtion taloudellinen tutkimuskeskus VATT arvioi lausunnossaan.
Hallitus päätti keväällä esimerkiksi kotitalousvähennyksen väliaikaisesta korottamisesta, työmatkakulujen omavastuun väliaikaisesta alentamisesta sekä työnantajan tarjoaman verovapaan liikunta- ja kulttuuriedun pysyvästä korottamisesta.
Lausunnon laatineen tutkimusprofessori Tuomas Kososen mukaan verovähennysten myönteiset vaikutukset talouskasvuun ja työllisyyteen jäävät vähäisiksi. Päätöksistä hyötyvät palveluita jo ennestään käyttävät ihmiset.
Matkakulujen omavastuun alentamista on perusteltu kohonneilla polttoaineiden hinnoilla. Kosonen huomauttaa, että korkeammat polttoainehinnat voisivat vauhdittaa liikenteen sähköistymistä ja hallituksen ilmastotavoitteisiin pääsemistä.
VATT arvioi, että päätökset vähentävät julkisen sektorin verotuloja lähes 200 miljoonalla eurolla vuoteen 2028 mennessä, mikä tarkoittaisi korvaavien verotulojen etsimistä muualta.
Että tällaista rikkaiden suosimista ja tavallisten työssäkäyvien kuritusta !
Mitkä ihmeen veronalennusten myönteiset vaikutukset? Eihän sellaisia ole olemassakaan. Veronalennus, jos se tehdään velkaantumatta, vain siirtää kulutusmahdollisuuksia ihmisiltä toisille, yleensä kasaten niitä ja lisäten siten ulkomaille valuvan rahan määrää. Vienti ei kasva vastaavassa suhteessa, jolloin saadaan aikaan velkaantumista.
Hyvä tietysti jos joku valtion elätti professorikin sen tajuaa.
Kokoomuksen linjasta ei Jukka Koprakaan kehtaa kysellä mitään.
Fakta.