Tuota Urpoa ei pitäisi päästää mihinkään neuvotteluihin, siellä se vaan Suomen varoja syytää Ukreille.Kyllä tuokin 40 miljoonaa olisi hyvä Suomen vanhusten hoitoon.
Urpo on Urpo
Anonyymi-ap
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Onkos Pietarissa hellepäivä?
Heh..en ole Pietarissa....Suomalaisia vanhuksia hoitelen.. täällä ihan kirjassa kotimaassa..
Kurjassa..
Täytyypä pirauttaa kaverille ja kysyä onko helle..😆😆😆
Kurjassa kotimaassa?
No ainahan voit mennä itänaapurin paratiisin ihanteellisin oloihin…. Siellä varmaankin vanhustenhuoltoon riittää, vaikka hyökkäyssotaa Ukrainaa vastaan on jo käyty yli 12 vuotta.
😂🤣😂ja mitenkä tämä minuun kohdistuu??Olen kantaSuomalainen..
Ei missään tapauksessa. Mistäs venäjänkieliset sitten saisivat uutistietoa maailman tapahtumista? Jos he olisivat vain Putinin propagandauutisoinnin varassa, niin se jos mikä olisi vaarallista.
No miksi sitten reagoit, jos koet ettei em jutut sinua koske?
Valitettavasti on olemassa myös kantasuomalaisia, joihin Putinin hyökkäyssotapropaganda on jostain syystä uponnut ja he tuntuvat hyväksyvän Ukrainan uhraamisen Putinin diktatuurihallinnon mielivallan alle.
Reagoin sillä kun kuvittelet että olen venäläinen tai kaksois kansalainen.
Propagandaa tulee tuutin täydeltä myös Ukreilta.
Ja Orpo rintarottingilla ylpeilee kuinka Suomalaiset saavat Ukrainassa jälleenrakennus töitä.Olisi antanut nekin miljardit näille rakentajille,eikä Ukreille.
Minähän en ole mitään tuollaista väittänyt ja tuo kommenttisi oli kirjoitukseen, joka ei ollut minun kirjoittamani.
Sympatiani on 100% Ukrainan puolella sen Venäjän hyökkäyssotaa olemassaolonsa puolesta vastaan puolustautuessa. Ja siksi hyväksyn täysin myös Suomen antaman tuen Ukrainalle.
Sodassa aina tulee propagandaa, se on selvä. Ja rajoituksia.
Ihan hyvä kuitenkin on ymmärtää propagandan olevan täysin erilaista ja eri lähtökohdista tehtävää, kun hyökkäyssotaa käyvä diktatuuri propagoi ja kun itseään puolustavan vapaamman yhteiskunnan propagointi.
Ja yleensäkin rauhanaikaisessakin diktatuurien ja vapaiden yhteiskuntien propagandassa on valtaisa ero. Diktatuurissa on käytännössä kenenkään mahdotonta kyseenalaistaa valtiovallan virallista ja sensuroitua ’uutisointia’ jonka lähtökohtakin on aivan eri kuin tiedon välittäminen, jo täysi eri kuin vapaiden yhteiskuntien, joissa valtiovalta on vain yksi uutisoida muiden joukossa eikä valtiovallalla ole ylivertaista asemaa tiedonvälityksessä eikä mahdollisuuksia estää muiden tiedonvälitystä.
Sinun mielestä siis suomalaisten rahat tulee lahjoittaa ryssille?
Käy Kainuussa kyselemässä , mitä mieltä he ovat Ukrainan ryssistä
ja niille syydettävistä rahoista.
Ei Raatteentietä ole siellä unohdettu.
Mikä ihmeen vapaa yhteiskunta Ukraina on? Diktaattorin johtama läpeensä korruptoitunut maa , jonka propaganda tunkee Suomessa joka paikasta.
Venäjän kielisiä asuu pelkästään Venäjällä yli
150 miljoonaa. Yli toinen moinen muualla.
Kannattaa hieman miettiä, kummassa on laajempi media , Suomessa vai Venäjällä.
Katso säätiedoista. Vai eikö Niuvanniemestä löydy televisiota?
Keskustapuolueen Lauta-kasa Matti kannatti Super-Sannan Punakaarti-hallituksen 5000 miljoonan Euron rahalahjoitusta Espanjan Sosialistihallitukselle sillä perusteella, että RAHAN LAHJOITTAMINEN ESPANJAAN PARANTAA TYÖLLISYYTTÄ SUOMESSA!!
Ukrainaan lahjoitetut miljardit eivät tarvitse edes perusteluja. Laitetaan rahat Kankkulan kaivoon tosta vaan.