Jos Israelin viholliset laskisivat aseensa ja lopettaisivat uhkauksensa Israelin tuhoamisesta tulisi rauha. Jos taas Israel laskisi aseensa kokonaan Israel tuhottaisiin.
Näin se vaan menisi.
Näin se vaan menisi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Juuri näin
Hamasin perustamisasiakirjassa on maininta että Israel pitää tuhota.
Gaza on yksi sivujuonne koko asiassa.
Anter Yasa sanoo että Israel tekee palveluksen koko Euroopalle kun Israel taistelee hamasia vastaan. Hamasin valtapyrkimyksenä ei ole pelkästään tuhota Israel, vaan levittäytyä Eurooppaan ja muuallekin.
Ensimmäistä ei koskaan tapahdu, jälkimmäistä ei kannata kokeilla.
Israel yrittää vain elää rauhassa, omassa pienessä valtiossaan, mutta kateelliset ja takapajuiset eivät hyväksy muiden menestymistä. Jopa Suomessa on vasemmiston johtoväessä antisemitismia, jatkuvaa Israelin kritisoimista, ei koskaan pahaa sanaa palestiinalaisista.
Miksi ympärillä olevat valtaisan kokoiset varakkaat valtiot haluavat väen väkisin uudenmaan läänin kokoisen pikkupläntin? Mitä esim. Iran tekee tuolla pikkualueella kun sillä on itselläänkin valtaisa maa itsellään?
Kiihkouskovaiset haluaa valtaa aina vain lisää, ja terrorin kautta he pysyvät vallassa. Rauhan oloissa demokratia leviää ja sitä ei imaamit yms. salli.