Tämä lauseke työpaikkailmoitusten yhteydessä

Anonyymi-ap

Arvostamme työyhteisön monimuotoisuutta ja edistämme toiminnassamme sukupuolten tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta. Toivomme hakijoiksi eri ikäisiä, eri sukupuolia olevia henkilöitä, vammaisia henkilöitä sekä eri kieli-, kulttuuri- tai muihin vähemmistöihin kuuluvia. Tämän vuoksi haku toteutetaan anonyyminä.

Taitaa olla lähinnä vitsi, jos esim. kerrot että olet "vammainen" jää työpaikka 100% varmuudella saamatta myös jos kerrot ikäsi ja se on yli 55-vuotta et 100% varmuudella saa työtä, oli osaaminen miten hyvä tahansa.
Miksi noita fraaseja edes laitetaan esiin, kun niitä ei noudateta kuitenkaan käytännössä?

11

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Miten joku vammainen edes voisi tulla valituksi, johonkin työhön? Ei yhtään mitenkään.

      • Anonyymi00004

        mies ja nainen on tasa-arvoisia. homous ei ole sukupuoli.


      • Anonyymi00005

        Hakutulos
        mieheksi:vt:x
        1. 1.Moos. 1:27 Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.

        2. 1.Moos. 5:2 Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi ja siunasi heidät ja antoi heille nimen ihminen, silloin kun heidät luotiin.


      • Anonyymi00006

        Hakutulos
        lisääntykää:vt:x
        1. 1.Moos. 1:22 Ja Jumala siunasi ne sanoen: "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää meren vedet, ja linnut lisääntykööt maan päällä".

        2. 1.Moos. 1:28 Ja Jumala siunasi heidät, ja Jumala sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja tehkää se itsellenne alamaiseksi; ja vallitkaa meren kalat ja taivaan linnut ja kaikki maan päällä liikkuvat eläimet".


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Hakutulos
        lisääntykää:vt:x
        1. 1.Moos. 1:22 Ja Jumala siunasi ne sanoen: "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää meren vedet, ja linnut lisääntykööt maan päällä".

        2. 1.Moos. 1:28 Ja Jumala siunasi heidät, ja Jumala sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja tehkää se itsellenne alamaiseksi; ja vallitkaa meren kalat ja taivaan linnut ja kaikki maan päällä liikkuvat eläimet".

        Ei tämä liity mitenkään aloitukseen.


    • Anonyymi00002

      Pari vuotta sitten hain erästä Helsingin kaupungin työpaikkaa, mihin viikon päästä vastasi minua puolta nuorempi "pikkulikka" että paikka on jo täytetty. Sama fraasi oli ilmoituksessa, mikä aloituksessa lukee. Se siitä ja sen paikkaansa pitävyydestä.

      • Anonyymi00008

        Hanki se punainen jäsenkirja tai sininen.


    • Anonyymi00003

      "Arvostamme" saahan sitä arvostaa, juu!

      • Anonyymi00009

        Näin se suomen työttömyys lisääntyy...


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Näin se suomen työttömyys lisääntyy...

        Tästä ei Orpon hallitus puhu koskaan sanallakaan eikä työministeri. Suomi on kärkimaa pohjoismaista ikäsyrjinnässä.
        Miksi tästä ei koskaan puhuta hallituksessa?


    • Anonyymi00011

      Pitää osata lukea rivien välistä, hakijan tulee olla juuri noista annetuista kriteereistä kuuluvista ryhmistä, ei mikään viiskymppinen hetero.
      Eli ei kannata haaskata aikaa hakemiseen jos ilmoituksesta löytyy tuo teksti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      89
      2411
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      137
      2157
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2028
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      168
      1521
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1257
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      878
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      876
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      449
      786
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      50
      635
    Aihe