Mä näitä poolkuja tallaan...

Anonyymi-ap

Kokoomus kulkee omaa polkuaan
Kokoomus erottuu puoluenelikosta, koska se olisi valmis keventämään tuloverotusta kaikissa tuloluokissa. Puolue alentaisi työn verotusta ensi vaalikauden aikana kahdella miljardilla eurolla, mutta ehtona on maltillisten palkkaratkaisujen toteutuminen.

Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä on arvostellut, että kokoomuksen ajamat mittavat veronkevennykset eivät ole realistisia. Keskusta keventäisi sen sijaan erityisesti pieni- ja keskituloisten verotusta korottamalla työtulovähennystä. Muutos maksaisi 450 miljoonaa euroa.

Kaiken kaikkiaan keskusta esittää veronkevennyksiä 800 miljoonalla eurolla.

SDP:n eduskuntaryhmän puheejohtaja Jouni Backman on moittinut, että keskustan malli ei ole nykyisessä taloustilanteessa perusteltu, koska kevennystä tulisi vielä yli 100 000 euron tuloluokkaan. SDP:ssä linja on kuitenkin lähellä keskustaa, sillä myös demarit antaisivat tuloveroalennukset pieni- ja keskituloisille.

Puheenjohtaja Antti Rinne sanoi tällä viikolla, että paljon tienaavien pitäisi maksaa enemmän veroja. Vuosituloraja voisi hänen mukaansa kulkea 50 000–60 000 eurossa.

Myös perussuomalaiset nostaisi suurituloisten verotusta. Vastaavasti puolue haluaa, että jokainen suomalainen voisi tienata 1 000 euroa kuukaudessa verovapaasti.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

        Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
        Mikkeli
        94
        2553
      2. Mitä jos saisit selville

        että kaivattusi tekee susta pilaa?
        Ikävä
        195
        954
      3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

        näit kaivattusi ekaa kertaa?
        Ikävä
        53
        733
      4. Sofia teki aika pahat oharit

        Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
        Kotimaiset julkkisjuorut
        119
        662
      5. Mikä on toinen nimesi?

        Tiedätkö naisen?
        Ikävä
        49
        562
      6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

        Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
        Kuhmo
        14
        496
      7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

        Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
        Ikävä
        52
        484
      8. Mies, toivotko että kaivatullasi

        olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
        Ikävä
        48
        477
      9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

        Jos saisit juoksemalla kiinni?
        Ikävä
        55
        455
      10. Auto katolleen Huhtalantiellä

        Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
        Lapua
        11
        450
      Aihe