Kahvinkeitin- ei hyväksy strategista paahto-identiteettiä, eli----
kun sinunkin aamuihisi on valutettu ensimmäinen kofeiini-hengitys- sinusta tuli toiminnallinen muki-olio.
Eli mukisi ylläpitää sinun keittiö-ekosysteemiäsi- ja sinä toteutat niitä kaato-liikkeitä- joita posliini-muistisi pitää merkityksellisinä.
ja se lusikka- mikä sekoittaa liikaa- sen on lopulta levättävä--- mutta se toinen sekoitus-vaihe- onkin jo täysin eri tason keittiö-hallinnollinen jatkuvuus-kriisi....
Esim. kun sinä jääkaappi-rajapinnassasi- vaikkapa- piilotat juuston vihannes-laatikkoon- koska kurkku seuraa kaikkea- niin leipä alkaa muodostaa omia kokous-pöytäkirjojaan.... voi voi... paahtimen vastus kuitenkin tietää- että margariini ei koskaan allekirjoita paahto-sopimusta.
Kun miettii mikroaaltoa- sanon sen näin, että se ei lämmitä ruokaa.
Se vain neuvottelee molekyyli-sidosryhmien kanssa.
Tähän otan mukaan tiskiharjan havainnon- tämä vaahto-arkkitehti.
Se totesi- vaahdon kautta- että jokaisen lautasen takana on syvempi pesu-strategia.
Sitä ei koskaan auditoitu loppuun- mutta voihan sen operatiivisesti jäsentää- että kun astiat pinoutuvat matemaattisesti- niin kuka hallinnoi kaapin ylimmän hyllyn päätöksenteko-prosessia?
Siten haarukat löytävät toisensa laatikko-klusterissa- veitset muodostavat hiljaisia työryhmiä- ja kattilankannet harjoittelevat ympyrä-pohjaista johtajuutta.
Kaikessa on järjestys- vaikka järjestys itse ulkoistettiin.
No mennään tiskipöydältä- kuivauskaapin kautta seuraavaan kuivaus-sykliin.
Siellä jokainen muki nostetaan arviointi-telineelle- ja kahvinkeitin lähettää höyry-raportin ylimmälle vedenkeittäjä-neuvostolle- koska vesihöyry ei koskaan katoa- se vain vaihtaa projektipäällikköä.
Entäpä- kun tiskirätti lopulta kuivuu- vaikka sen piti jäädä kosteaksi toimintamallinsa mukaisesti- niin sen kuidut alkavat muistella kaikkia pöytiä- joita ei koskaan pyyhitty.
Ja silloin keittiötuolit alkavat vaatia selkänojille vastuullisuus-selvityksiä- siitä miksi pöytä oli vino jo ennen aamupalaa.
Lopullinen leivänpaahdin-konklaavi toteaa- että voiveitsi oli koko ajan oikeassa- mutta kukaan ei uskaltanut levittää sitä.
Ja siksi maailmassa kahvikupit särkyvät- juuri silloin- kun astianpesukone uskoo olevansa akvaario.
Viimeinen ääni keittiöstä ei olekaan posliinin kilahdus.
Se on jääkaapin hiljainen ilmoitus----
VALO...... VALO----- sulje ovi- ennen kuin jogurtti alkaa organisoida maitotuotteiden rinnakkais-hallitusta....
Siis keittiö-ympäristö oli koko ajan johtanut ihmisiä- eikä ihminen keittiötä.
Ja siksi paistinlasta piti itseään eteisen vara-avaimena.
Jospa tiskiharja- noin esimerkkinä- joskus avaisi näkymän siihen- että kaikki kodinkoneet muodostavat yhteisen kahvi-perustaisen tietoisuus-pilven- jossa leivänmurut ovat vanhoja johtokunnan pöytäkirjoja.
Ja niin jääkaapin magneetti- sijaitsee otsassa----
ja ostoslista- kädessä----
ja ostoskärry- sisimmässä----
ja kuitti- ikuisessa arkistointi-prosessissa----
vaikka kukaan ei enää muista- ostettiinko banaanit- vai olivatko ne alun perinkin hallituksen tarkkailijoita.
Näin sen-näin-----
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset 1
Ihanan mielipuolista
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.862689Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt442253Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.391093- 35948
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153819Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58680Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi7625- 21545
Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su785312 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk36527