https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/78f31065-0676-4075-94f2-dd82b52dd8e8
Viisi ihmistä on kuollut Saksan Staden keskustassa maanantaina tapahtuneessa ammuskelussa, kertoo saksalaismedia Tagesschau.
Toivottavasti kuolleet ei kantaväestöä
Viisi ihmistä on kuollut Saksan Staden keskustassa maanantaina tapahtuneessa ammuskelussa, kertoo saksalaismedia Tagesschau.
Toivottavasti kuolleet ei kantaväestöä
Vastaukset 114
Vanhimmat
Toivottavasti ei ole jälleen kerran kyse kolonialistien kantaväestöön kohdistamasta ääri- ja vihaväkivallasta. Mutta punalehdistön harjoittama hyssyttely kyllä viittaa vahvasti siihen suuntaan.
Persut on vaara
Persupakkomielle on punikille tyypillinen míelisairaus.
Kolonialistien alkuperäisväestöön kohdistamilla rikoksilla on jo miljoonia uhreja länsimaissa.
Vasemmisto haluaa vain lisätä tuon väkivallan määrää, sillä vasemmisto vihaa länsimaiden alkuperäiskulttuureja ja -asukkaita, ja haluaa lopullisesti tuhota ne.
1-61
Uusi auktoriteetti tuhoaa jälleen kurjan,
onnettoman tasavallan.
Maanpaossa kertynyt suuri määrä pahaa tahtoa,
saa sveitsiläiset rikkomaan tärkeän sopimuksensa.
Tämä voisi olla islamistinen terrori-isku, mutta voi toki olla muutakin. Hyssyttely on ainakin kovalla tasolla:
"The police has warned that unverified information about the incident has appeared online and asked people not to spread any rumours as this could hinder the investigation."
Toki voi olla joku transkahelikin, niiden tekemiä murhiahan on alkanut näkyä enenevissä määrin viime aikoina. Kiitos lankeaa vasemmistolaiselle vihapuheelle ja propagandalle.
On mahdollista sekin, että kyseessä olisi alkuperäisväestön reaktio massakolonisaatioon.
Tällöin olisi kyseessä hyväksyttävä puolustautuminen (vrt. Amerikan intiaanit).
Se on totta. Kolonisaatiota ja maahantunkeutuimista vastaan on alkuperäisväestön aina oikein taistella.
Ja keinoja kaihtamatta, päänahat irti ja sitä rataa.
Kaikin keinoin ja kaikin voimin!
As Schuol announced at the conference, the suspect is a 45-year-old man from Hanover. According to Lüneburg police, he was born in Germany and is a Turkish citizen. According to information from NDR and WDR, he is said to be a member of a large clan from Hanover.
Turkkilaista klaanivärinää.
Vasemmiston valkoisiin alkuperäisasukkaisiin kohdistama rasismi ja viha on loputonta. Kyseessä on oikeastaan etninen puhdistus, jossa alkuperäisväestön kulttuurikin pyritään totaalisesti tuhoamaan.
Se on jokaisen alkuperäiskansan velvollisuus.
Murhaaja oli mamu joka kuului mamujen rikollisorganisaatioon.
Melko rikastavaa settiä.
Eurooppaa rikastetaan vauhdilla. Kohta ollaan yhtä rikkaita kuin kolonialistien lähtömaat.
Iltalehti ei varmaan uutisoisi asiasta jos ei olisi epäilys ampujien valkoihoisuudesta
On täynnä nimittäin punikki toimittajaa
Kyllä niiden on vähän pakko uutisoida vähintäänkin kolonialistien kovimmat murhailut ja raiskailut.
Punalehdistön propagandistit yrittävät sellaisissa tapauksissa vain häivyttää sen faktan, että rikoksen tekijät olivat rasistisin motiivein toimivia kolonialisteja.
Juu, Ylellä pääuutinen. Iltasanomissa ei edes mainintaa koko ampumisesta.
Iltalehdessä ainakin on miestoimittajan tekemä juttu.
Iltasanomissa ei mitään.
https://www.is.fi/
no niin
Onhan sielläkin juttu. Mitä oikein selität?
Mutta Ylekin hyssyttelee, jos on kolonialistien alkuperäiskansaan kohdistama isku kyseessä.
No niinkö? Voitko tarkentaa?
Olisiko pientä keppostelua ilmassa??
Vaiko hauskat pelit ja leikit? Saa nähdä.
Kolonialistien alkuperäisväestöä kohtaan harjoittama raaka väkivalta ei ole "keppostelua"!
Vasemmiston mielestä on.
Olisiko Sanders käynyt siivoamassa?
Harland David Sanders? Kentucky Fried Chickenin perustaja?
Vaikea uskoa että hänellä olisi tekemistä kun on kuollutkin.
Ainakin tuntuu olevan arka aihe palstan spämmipunikille?!
Kovaa spämmäystä palstalla meneillään...
Kertonee sekin jotain osaltaan.
Järkyttävän raivokohtauksen sai palstapunikki.
Ja spämmäys senkun jatkuu yötä myöten...
Spämmipunikki jaksaa spämmiä. Paljonkohan spämmäyksistä maksetaan?
Ei auta spämmäilyt nytkään.
Punikkien normaalia toimintaa, sabotoivat kaikkea kaikkialla.
Ja palstan wokepunikki se vaan jaksaa...
Suoraan kommunistien käsikirjasta.
Suvaitkaa ihanaa
Sanoo Oulun puukottaja.
Afgaaneja nähty ampumispaikalla kalashnikovien kanssa...eiköhän juttu ole jo selvä.
En ihmettelisi yhtään. Ja vasemmiston vihapuheen siivittäminä.
Alkuperäiasukkailla on oikeus taistella kolonialisteja vastaan.
Toki olisi rasistista olettaa puukottajan sukupuolta tai etnisyyttä.
Sehän on vasemmiston viesti, että alkuperäisasukkaiden eli uhrien pitäisi suvaita "parempaa" väkivaltaa.
uLLATUS!!
Ei mikään yllätys, sillä Eurooppa on nykyään täynnä kehitysmaista tulleita terroristeja ja rikollisia.
Ja lisää otetaan, ilmeisesti joillekin hyvää bisnestä?
Epäiltyjä otettu kiinni, mutta poliisi vaikenee keitä ja mitkä motiivit. Haiskahtaa kolonialistien alkuperäisväestöön kohdistamilta viharikoksilta.
Ikävältä tosiaan näyttää. Toivottavasti uhrit eivät ole alkuperäisasukkaita.
Jos tietoja ampujasta ei saada, niin tekijä taatusti ei ole alkuperäisasukas.
Punamedia hyssyttelee aina kolonialistien tekemiä rikoksia.
Se on varma merkki jos niin käy.
Aina sama kuvio, tietoa pihdataan viimeiseen asti kunnes kerrotaan tekijän olleen ulkomaalaistaustainen ja kärsineen mielenterveysongelmista.
niinpä vakio selitys. Tosin mitä muita aavikkouskonnon edustajat voisi olla.
Kyseessä voi olla myös viidakko veitsimies.
Kyseessä taas "saksalainen" mies joka on ulkomaan kansalainen, ja kuuluu epäsaksalaiseen klaaniin...
Riikka tullut lähijunalla paikalle?
Punikkien sössötykset taaskin toivottomia..
Lienee jonkin sortin pakkomielle tuosta Riikasta?
Tällä kertaa saattoi olla kulttuurinen rikkaus kyseessä. Talo, jonka luona ammuskelu tapahtui, oli nuorten naisten turvatalo. Internetistä luetun perusteella täynnä turkkilaisia.
Rättipäiden keskinäistä kulttuurinharjoittamista luultavasti.
No kulttuurin rikastumiselta vähän haiskahtaisi kyllä.
Ja siitähän kyse taas olikin, tekijä etnisesti epäsaksalaista klaania.
Missä rätti, siellä aina ongelma.
Toimii niin monella tasolla tuo huomio.
Rätti päähän ja kaulat katki.
Se on sitä rikastavaa kulttuuria.
Haiskahtaa kultuuriselta värinältä, jonka uhriksi on joutunut jo miljoonia valkoihoisia kaikissa länsimaissa.
Suomen olisi pitänyt laittaa konetulaseet Tornion asemalle V. . 2016 . Nyt kadumme ettei tapahtunut
Eurooppaan ei pitäisi päästää lainkaan näitä "pakolaisia".
Palstan natopunikkikin voisi kertoa, että mikä ero on Venäjän invaasiolla ja kehitysmaalaisten invaasiolla? Lopputulos molemmilla on kuitenkin Suomen, ja siis myös suomalaisen kansan sekä kulttuurin, tuho.
Natiainen välttelee aihetta. On mukamas isänmaallinen...
Kysymyksessä ei välttämättä ole laajempi etnis-uskonnollinen jihadi, vaikka ampujat olivatkin turkkilaisia ja ammutut kantaväestöön kuuluvia lastensuojeluviranomaisia.
Turkkilaisella vain on kulttuurisesti hieman erilainen tapa prosessoida huoltajuuskiistaan liittyviä pettymyksen ja aggression tunteitaan kuin tavanomaisemmalla saksalaisella. Siinä missä kantasaksalainen humalassa jurnuttaa, niin turkkilainen jumaloituneena tulittaa.
Ai niin, että kyllähän ne kantasaksalaisetkin.
Näillä muualta tulleilla vaan tuppaa olemaan monikymmenkertaisetkin tendenssit rikoksiin. Esim. romanien tilastot väkivaltarikosten ja vaimontappojenkin osalta ovat Suomessa aivan tosisissa sfääreissä kuin alkuperäisasukkailla. Tämä huolimatta satojen vuosien sopeutumattomuudesta...
Faktat eivät katoa vaikenemalla, tai sössöttämällä rasismista. Rasismi ei saa romania ampumaan raskaana olevaa vaimoaan keskellä katua...
Sitten kun näitä heikosti integroituneita rikostelevia kolonialisteja alkaa olla Suomen kaltaisessa pikkuvaltiossa miljoona, niin peli on pelattu.
Tätä laatua on Euroopassa luvassa rankasti lisää.
Ikävä kyllä vasemmusto takaa sen estämällä keskustelun kolonisaation ongelmista ja tukemalla kolonialistien rikoksia.
Kun päätä vain silitellään ja sosialistitädit lappaa rahaa käteen, niin matuelättien röyhkeys vain kasvaa kasvamistaan.
Määrät ja röyhkeys vain lisääntyvät vuosi vuodelta. Joku konfliktihan siitä seuraa.
Lopulta edessä sisällissotia ja kaaosta.
Siihen länsimaiden viholliset tähtäävätkin.
Ja vasemmisto auttaa niitä minkä vain pystyy.
”Pääkirjoitus: Puoli miljoonaa suomalaista heitettiin yli laidan eikä poliitikkoja kiinnosta
Jos et pysty hoitamaan asioitasi digitaalisesti, olet käytännössä yhteiskunnasta ulkona, kirjoittaa erikoistoimittaja Heidi Hagelin.
Kuuntele juttu
Heidi Hagelin
20.6. 8:00
Eihän tämä nyt voi olla tällaista, että ihminen ei pysty hoitamaan omia asioitaan, puuskahti äitini. Hän oli saanut verottajalta tai pankista ilmoituksen, mutta kun hän yritti avata sitä digipalvelussa, mitään ei tapahtunut. Lupasin, että katsotaan yhdessä, kun tulen käymään.
Kävi ilmi, että asetukset olivat pielessä, eivätkä tietynlaiset ponnahdusikkunat auenneet. Äiti oli kiukkuinen – hän on varsin osaava digin kanssa ja silti ajautui ongelmiin. Ihmiset tiputetaan ulos yhteiskunnasta, hän puhisi.
Kuulen samaa jatkuvasti. Niin ystävieni puheissa omista vanhemmistaan kuin lukijapalautteissa, kun kirjoitan aihepiiristä.
Vanhusasiavaltuutettu Päivi Topo sanoi Helsingin Sanomien (12.6.) haastattelussa, että saa jatkuvasti vanhuksilta ja heidän omaisiltaan yhteydenottoja, joiden perussanoma on: voiko tämä olla totta. Jos et osaa hoitaa asioitasi digitaalisesti, asioiden hoitaminen on lähes mahdotonta. Terveysasiat, pankit, matkaliput, verottaja, parkkimaksut – kaikkeen tarvitaan digiä ja listaa voisi jatkaa loputtomasti.” IL 29.6.2026
Raamattuun viitaten, tulee aika, että joka ei ota pedon merkkiä joko otsaansa tai oikeaan käteensä, ei saa edes yhteiskunnallisia palveluita? Löydätkö tuon Raamatusta? Elämmekö jo nyt sitä aikaa? Ihmiset pistetään tosi ahtaalle?!
Onko ns. Pandoran lippaalla, ns. Pedon merkillä ja liberaalidemokratian ja tehokkuusvaatimusten … jotakin tulkinnallista tekemistä keskenään ns. lopun ajan kertomusten konteksteissa ja tulkinnoissa?
Yhteiskunnallinen ilmastonmuutos on totta?
Johan On 007
Vai sellaista. Miten liittyy näihin mamujen tekemiin murhiin?
Onko vieläkään julkistettu lisätietoja?
No mamuhan se taas.
Kantaväestöön kuuluva murhaaja. Kuten on Oulun puukottajakin.
Punikki se jaksaa yrittää. Oletko itsekin joku maahantunkeutuja?
As Schuol announced at the conference, the suspect is a 45-year-old man who is a Turkish citizen. According to information from NDR and WDR, he is said to be a member of a large clan from Hanover.
Mamuhan se taas murhasi kantiksia. Ja murhaaja kuuluu mamujen rikollisorganisaatioon.
No kuka yllättyi? Käsi pystyyn vaan.
Lahdessa kulttuurinrikastaja tappoi vaimonsa. Näitähän riittää täälläkin.
Tämä Lahden naisentappaja oli geneettisesti afrikkalaistyyppinen.
Ja Savonlinnassa romanityyppinen genetiikka johti vaimon ja lasten polttamiseen hengiltä.
Syy tietysti valkoinen heteromies ja rasísmi.
Selvisi tumma hipiä tuolla tapauksella vasta kuvista. Uutisoinnissa aiemmin annettiin kuva pellavapäisestä kantiksesta muistaakseni
Ihme että kuvat edes julkaistiin.
Palstan wokepunikki yrittää epätoivoisesti trollata "Saksan persua" tekijäksi. Vasemmisto todella yrittää tuhota kaiken.
Karkoitettava nämä tällaiset. Kaikki.
Ja ennen kuin on liian myöhäistä!
Pian alkaa olla liian myöhäistä.
Paikallinen äärioikeisto on taas paukutellut aseillaan hakaristilipun alla.
No alkaisi olla aikakin! Kolonialisteja vastaan saa taistella kynsin hampain!
Kolonialistit riehuivat ja mellakoivat Hollannissa, alkuperäisaukkaat kauhuissaan:
https://www.iltalehti.fi/jalkapallon-mm-2026/a/487689ea-9e84-4bdf-ae58-1e91ca9d6a1b
Tämä kolonialistien harjoittama toistuva mellakointi on sitä vasemmiston haluamaa kulttuurin rikastusta.
On se niin kyldyrelliä kyllä!
Antifa oli vain epäillyt joitakin ihmisiä rasisteiksi tai oikeistolaisiksi, ei sen kummempaa.
Epäilyshän riittää, sitte canceloidaan.
Saksalaisen lehden mukaan Turkista tullut
Turkkilaisen rikollisklaanin jäsen tämä alkuperäisasukkaita murhannut kolonialisti.
Alkuperäsiasukkaita on jo paljon murhattu ja raiskailtu kolonialistien toimesta ympäri Eurooppaa. Koskahan mahtaa tulla raja vastaan?
Kovaa on ollut taas poistuma.
Sen suuri on kovaa vapaissa länsimaissa.