Romanit on oppineet suomen kielen, demarit ei

Tiedetään, että demareiden vaalimainonta tapahtuu arabian kielellä. On siis niin, että romanit ovat kotoutuneet Suomeen paremmin kuin demarit.
2775
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Maassa maan tavalla tai maasta pois. Romanit voi jäädä, kun ovat kielenkin oppineet, demarit ei.

1Äänestä
  • Eivät ne romanitkaan ole kotoutuneet riittävällä tasolla.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Eivät ne romanitkaan ole kotoutuneet riittävällä tasolla.

    Ei mutta loistavasti demareihin verrattuna. Eikö romanit ole jostain Intian suunnalta alun perin. He kuitenkin puhuvat suomea. Demareille sen sijaan suunnataan vaalimainontakin arabian kielellä eli kielen oppiminen ei ole onnistunut.

    2Äänestä

  • Demarit on Suomen huonoiten kotoutunut ryhmä, siispä kotiutukset aloitettava demareista.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Demarit on Suomen huonoiten kotoutunut ryhmä, siispä kotiutukset aloitettava demareista.

    Somaliaan, Afganistaniin, Venäjälle, sinne mistä ovat tulleetkin.

    Äänestä

Mitä annettavaa olisi kansanedustajalla, joka ei osaa maan kieltä (suomea tai ruotsia) eikä tunne maan kulttuuria...!?

2Äänestä
  • Eli romani voi toimia kansanedustajana, demari ei.

    1Äänestä

Olisiko Sdp:n jo aika tehdä siitä Veijo Baltzarista puheenjohtaja. Romanina Veijo kuitenkin osaa suomea.

2Äänestä
  • Veijo on kotoutunut Suomeen ja demareihin. Oppinut suomen kielen, eli kotoutunut maahamme. Tehtaillut petoksia ja seksuaalirikoksia, siis kotoutunut demareihin.
    Sdp puheenjohtaja ainesta.

    3Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Veijo on kotoutunut Suomeen ja demareihin. Oppinut suomen kielen, eli kotoutunut maahamme. Tehtaillut petoksia ja seksuaalirikoksia, siis kotoutunut demareihin.
    Sdp puheenjohtaja ainesta.

    Aivan selvästi.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Veijo on kotoutunut Suomeen ja demareihin. Oppinut suomen kielen, eli kotoutunut maahamme. Tehtaillut petoksia ja seksuaalirikoksia, siis kotoutunut demareihin.
    Sdp puheenjohtaja ainesta.

    Natsismi ja kissan kiduttaminen pätevöittäisi lisää.

    1Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Natsismi ja kissan kiduttaminen pätevöittäisi lisää.

    Noh noh, ei Veijo nyt mikään barbaari sentään ole.

    Äänestä

kovasti pelottaa äärioikeistoa vaalien läheneminen

Äänestä

Surkeaa Persujen populismia, tuollako uskotte nousevanne suosta mihin olette uponneet tyhmien päätöstenne takia?

Äänestä
  • Tarkoitatko niitä päätöksiä, millä Riikka nosti Suomen talouden OECD:n toiseksi parhaaksi?

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Tarkoitatko niitä päätöksiä, millä Riikka nosti Suomen talouden OECD:n toiseksi parhaaksi?

    "Suomen talouskasvu oli vuoden ensimmäisellä neljänneksellä OECD-maiden toiseksi nopeinta, yltäen 0,9 prosentin kasvuun Etelä-Korean jälkeen"

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Tarkoitatko niitä päätöksiä, millä Riikka nosti Suomen talouden OECD:n toiseksi parhaaksi?

    Tarkoitin.
    Olen demari.

    Äänestä

Joko olisi aika rahdata demarit laanipaikalle Kotkaan ja laivata sieltä takaisin arabian kielisiin maihin.

1Äänestä
  • Kotoutumattomat demarit ulos maasta, joka ainut.

    Äänestä

" työvoimapula "

on demareiden keksimä satu.

Tarvitsemme ulkomailta pitkälle koulutettuja,
emme tarvitse hanttimiehiä,
puhumattakaan vanhuksista ja sairaista.

Äänestä

Eikö demareille ole yritetty opettaakin suomen kieltä, mutta ei vaan oppi mene perille. On tietty motivaatio ongelmakin. Demari inhoaa kaikkea suomalaista, niinpä ei halua opetella kieltäkään.

Äänestä

Suomi epäonnistui demareiden kotouttamisessa.

Äänestä

No onhan demarikin sentään oppinut arabian kielen.

Äänestä

Asiallinen huomio.

Äänestä

Miksi demari ei opi suomea?

Äänestä

Kuinka demarit saataisiin oppimaan suomea?

Äänestä

Onko näillä kahdella ryhmällä oikeasti jotain eroa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tiedetään, että demareiden vaalimainonta tapahtuu arabian kielellä. On siis niin, että romanit ovat kotoutuneet Suomeen paremmin kuin demarit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu