Turun papit

Oletteko kuulleet että Turussa on kuulemma uniaattipappi…
15292
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat
  • Tarkoitat varmaan, että melkoisen sotkun on Venäjä, Putin ja FSB kehitellyt ortodoksisuuden nimissä.

    Äänestä

No ei tuo yle:n uutisessa mainittu ainakaan ole uniaattipappi.

Äänestä

Kaikki tiet vievät Roomaan...

Äänestä

Siis joka lähti Vatikaaniin opiskelemaan on nyt uniaattina pappina Turussa?

Äänestä

Kuulemma hän on uskollinen ortodoksiselle kirkolle. Toki paavillisessa yliopistossa opiskelee…

Äänestä

Yle-uutisessa mainittu seurakunta ja pappi eivät ole uniaattiseurakunta ja uniaattipappi, vaan Ukrainan ortodoksisen kirkon seurakunta ja pappi. Kun taas Turun ortodoksisessa seurakunnassa (Suomen kirkon) aiemmin toiminut pappi, joka lähti opiskelemaan Roomaan, on edelleenkin ortodoksinen pappi, eikä ole liittynyt katoliseen kirkkoon, eikä hän asu tai toimi tällä hetkellä Turussa. Sellaista tapahtuu kohtalaisen paljonkin, että ortodoksit opiskelevat katolisissa yliopistoissa, esimerkiksi Roomassa, mutta pysyvät ortodokseina.

Äänestä

Onko siis Turussa uniaattipappi vai ei? Ukrainalainen ortodoksipappi siis on ja Roomassa on turkulainen ortodoksipappi, mutta heistä ei ole kumpikaan uniaattipappi.

Äänestä
  • Veikkaisin että tuskin on, koska Turun katolisen seurakunnan ohjelmassa ei näy ukrainankielisiä liturgioita. Helsingissä kyllä on uniaattipappi ja myös ukrainankielisiä liturgioita. Ehkä on joskus käynyt myös Turussa ja joku siitä päätellyt, että asuisi Turussa.

    Äänestä

  • Ei tietoa onko Turussa uniaattipappi vai ei. Tiedän että Turussa on kuitenkin uniapneapappi.

    Äänestä

Eikö kristittyjen pitäisi pyrkiä olemaan yhtä? Miksi näitä lajitellaan, karsinoidaan ja luokitellaan? Ortodoksit voivat oppia paljonkin Roomassa ja toisin päin.

Äänestä
  • Rooma voi oppia paljon ortodokseissa?

    Äänestä

Oli uniaatti tai ei, minulla on kreikkalaiskatolinen kenttähartauskirja vuodelta 1943. Ei ole turkulainen.

Äänestä

Muutto lintu Undulaatti munkki

Äänestä
  • Pilkut unohtuivat!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Oletteko kuulleet että Turussa on kuulemma uniaattipappi…

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu