Iloa silmille

Miten voi olla keskusta kesällä noin synkkä. Ei kukkaistutuksia kuten ennen. On kunta todella persaukinen. Ei kyllä jätä kaunista kuvaa matkailijoille. (niillekin vähäisille)
9463
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Se mikä on synkkää on sun ajatusmaailma

Äänestä

Seinäjoella ei ole myöskään ole rahaa liitoskuntien kukkaistutuksiin. Kukat ostetaan, istutetaan ja kastellaan talkoovoimin. Nyt vain aktiivisesti kyläseurat toimimaan kukka ja roskakökkiin sekä korjailemaan laitureita ja puistonpenkkejä, uimakoppeja jne Seinäjoen esimerkin mukaan.

Äänestä
  • Miksi ihmeessä kyläseurat tulisivat laittamaan ähtärin keskustan kuntoon?? Oma kylä kuntoon, keskusta kylpeköön paskassaan.

    2Äänestä

No ei ole kuule edes niitä vähäisiä matkailijoita. 🤭

4Äänestä

Aikaisemmin kesällä Ähtärissä oli kauniita kukkaistutuksia, jotka olivat ilo silmälle ja piristivät muuten ankeaa yleisilmettä kaupungissa. Eiväthän kukat paljon maksa, varsinkin kaupunki ehkä tilaisi niitä paljon ja hinta olisi edullisempi. Mutta kaupungin vähävaraisuus näkyy tässäkin asiassa, eli sinänsä se ei ole mitään uutta niille, jotka tämän asian ovat tienneet. Toinen asia, joka oli jo viime vuonna, että kaupunki ei lähettänyt kesäasukkaille kirjettä ja esitteitä kaupungin tulevan kesän tarjonnasta. Onhan kaikki tieto netissä, mutta siitä huolimatta kesäasukaspostitus oli pitkä perinne ja ystävällinen ele kaupunkiin rahaa tuoville vakituisille kesäasukkaille, ehkä kannusti käyttämään kaupungin palveluja ja tekemään ostokset täällä. Joitakin vuosia sitten sai siinä yhteydessä myös kahvilipun, jolla sai kahvin ja pullan.

Äänestä

lännen kulä, kulissit kai vieläå jotenkin raunoina tekee ehkä paremmankin lännen kylästä kuin joku elokuva jossa Clint Eastwood - Ruoska.

Äänestä

Älä kitise.
Tuu kattoo meille.
Alavudella on vaan sora monttu joka on peitetty.

Äänestä

Ostolantiellä on hieno kulissi, tämä k/Tokmanni.
Siinä autoja ym.
Mutta siitä kun jatketaan tietä eteenpäin niin ankeus rävähtää esiin=> todellinen Ähtäri ja sen ankeus ja kurjuus...
Voi meitä raukkoja
Kuin mietin käy...

Äänestä
  • Se radanvarsinäkymä on tosi ruma Ostolantiellä. Tokmannin ja K-marketin kohdalla vielä on siedettävän näköistä, mutta siitä eteenpäin kauhea näky. Viime kesänä, kun jäätelöä myytiin Best-Hamburgerista, niin katselin siinä samalla onnetonta näkymää radanvarteen. Muutenkin liian leveäksi ylimitoitettu Ostolantie vain korostaa tätä autiota kaupunkia. Aina ihmettelee, että miksi täällä ei ole ihmisiä - ei edes tavallisina arkipäivinä asioimassa. Ehkä se Tokmanni ja uusittu K-market nyt vähän tuovat asiakkaita sinne, mutta ei tämä Ähtärin tulevaisuus hyvältä näytä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten voi olla keskusta kesällä noin synkkä. Ei kukkaistutuksia kuten ennen. On kunta todella persaukinen. Ei kyllä jätä kaunista kuvaa matkailijoille. (niillekin vähäisille)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu