Korruptiota ja lobbausta

Anonyymi-ap

Hohhhoijaa.

Yllätiikö jotakuta, että Suomessa erilaiset hankkeet etenevät aina sen mukaan mikä puoluekanta on vallassa missäkin. Kokkarit ajoi tunnin junan turkuun ja tämä Helsinki Garden on näköjään samassa tilanteessa. Ei ole yllätys, että Jan ja Petteri ovat asiaa puineet saunan lauteilla ja sopineet, että kyllä me se runnotaan läpi.

Mutta eihän tuo ole sen kummallisempaa kuin se, että Stadin päärautatieaseman edestä päätettiin lakkauttaa autoliikenne, tai Turun Ratikka sekä Mansesterin samainan hanke pari vuotta aiemmin. Tuskin Kruunuvuoren jalankulku/ratikkalinjaakaan olisi tullut ellei vihreillä olisi ollut hyvä asema ja paljon korruptuneita lobbareita. Muistatteko sen huvila-casen, jossa huippunäyttelijä ja hänen miehensä sai erikoisluvan huvilalleen, kun ko. mies oli vihreän kaavoituksesta vastaavan varapormestarin ex-mies. Jännä sattuma.

Juurihan eilen kehuttiin mitä kaikkea virheiden mukanaolo on tuottanut kaupunkilaisille. Heidän autovihansa saa ihan outoja ylilyöntejä.

Helsinki Garden on tähän maailman aikaan toki aivan älytön hanke, tuossa supistetussa muodossa on vielä aivan turhake. Yksikään artisti tai tapahtuma ei varmasti tule vain tuon takia Suomeen, sijaintihan on ensinnäkin todella kehno ajatellen yhteyksiä ja alueen ahtautta. Pasilan Triplaan on liian pitkä matka kävellen ja Nordis on kovin tukkoinen jo nyt.

Noin iso hanke on vielä sellainen, ettei missään kirkossa ole kuulutettu että sen rakentaisi joku suomalainen rakennusliike, tosin mikä sitten on Kokkilan ja SRV:n rooli siinä on vähän epäselvä. Vapaavuorihan väitti, että Kokkilan munat on toisessa kilpailevassa hankkeessa, eli toisessa korissa. Tiedä sitten kuka valehtelee.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Syhmyröintiä piisaa. Ja sitten selitellään.

      Vapaavuori ei osannut laskea onko tavannut Petteriä yli vai alle 5 kertaa...Miten se osaisi laskea miljardit oikein tuosta hankkeesta? Eiku sillä onkin avustajia.

      Mutta mistä löydän tiedon ketä Jungerin Mikaelin firmsta tekee lobbausta päätyökseen, kun Mikael ei sitä CEO:na itse tee lainkaan.

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Virheillä on vähän parempaa korruptiota.

    • Anonyymi00003
      UUSI

      Marin toi sen selvimmit esille. Aikaisemmin aina luulin että kaikki puolueet tekee yhteistyötä yhteiseksi hyväksi ja että eri puolueita tarvitaan vain jotta erilaiset ideat tulisi esiin. Kun joltain puuttuu tietoa niin toiset jakaa, kukin vuorollaan yhteiseksi hyväksi.
      Mutta myöhemmin tajusin että kukin ryhmä ajaa vain oman ryhmän etuja. Ja jos kokoomus on aina hallituksessa niin aina rikkaat saa etuja muiden kustannuksella.

      Matuinvaasio toi selkeästi esiin tämän systeemin vaarat kun lapsiuhreja alkoi tulla jonoksi asti. Murhia , joukkoraiskauksia kaikkea saastaa mitä suomessa ei ennen ollut.

      Onneksi kaikki pahuus tuhoutuu pian!

      • Anonyymi00004
        UUSI

        Kun valtiovalta alkoi puolustaa terroristipedofiileja niin ääripahuus paljastui joten mikään nykyinen korruptio, hyvävelisuhmurointi ei yllätä kun veri on jo vuotanut kaduilla ja lasten ruumiissa.

        Onneksi he tuhoutuvat pian.


    • Anonyymi00005
      UUSI

      Tää on ihan uutta meillä :)


      Sanna Marin veti vuonna 2016 Tampereen kaupunginvaltuuston ratkaisukokousta, jossa hanketta vastustavat yrittivät pitkittää päätöksentekoa. Sannan jämäkkä ja määrätietoinen puheenjohtajuus nousi valtakunnalliseksi puheenaiheeksi, ja se varmisti, että raitiotien suunnittelu eteni. Vuonna 2018 hän myös kampanjoi aktiivisesti sen puolesta, että Tampereen raitiovaunujen väritykseksi valittaisiin vaaleanpunainen.

      • Anonyymi00006
        UUSI

        Demarit puuhaa ratikkaa nyt Turkuun, rahaa on!

        Turun kaupunginvaltuuston suurin ryhmä SDP on asettunut Turkuun rakennettavan raitiotien kannalle. Myönteinen ryhmäpäätös tehtiin sunnuntaina äänestyksen jälkeen äänin 9–7.

        https://yle.fi/a/74-20223934

        Melkein selvällä enemmistöllä puollettu :)


      • Anonyymi00007
        UUSI

        Mitä ihmeen muuta taitoa puheenjohtajuuteen tarvii kuin huutaa ja tukkia muiden suut, ilkkua ja jättää noteeraamatta viisaudet. Pahuus kun toteutuu kaikkialla niin voi "tietää" millaisia ovat puheenjohtajat vaikka heitä ei itse koskaan edes kuulisi tai näkisi.


      • Anonyymi00008
        UUSI
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Demarit puuhaa ratikkaa nyt Turkuun, rahaa on!

        Turun kaupunginvaltuuston suurin ryhmä SDP on asettunut Turkuun rakennettavan raitiotien kannalle. Myönteinen ryhmäpäätös tehtiin sunnuntaina äänestyksen jälkeen äänin 9–7.

        https://yle.fi/a/74-20223934

        Melkein selvällä enemmistöllä puollettu :)

        Kaikki kulttuuri halutaan tuhota ja suomalaisuus kun joka kauoungista pitää saada satanistinen metropoli.
        Mikä ihmeen hirviö sinne kuopion torillekin oli rakennettu, täysin ymäristöön sopimaton puukehikko pilaamaan kooko kulttuurisesti omanlaisensa toriympäristön.
        Sitten haastateltiin lammaskansaa ja ne vaan myötäili ja selitti että "kyllä siihen tottuu". No onhan totuttu joukkoraiskauksiinkin ja muuhun saastaan mutta onneksi heidän pahuutensa tuhoutuu pian.


    • Anonyymi00009
      UUSI

      Autojen lisäksi vihreät inhoavat ihmisiä. Ja normaalia elämää. Ei pitäisi koskaan päästää mihinkään valta-asemaan.

    • Anonyymi00010
      UUSI

      Meillä korruptio on rakentunut koneiston sisälle - "sulle-mulle"-metodi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      104
      1056
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      58
      1015
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      830
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      144
      808
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      695
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      103
      581
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      90
      577
    8. 78
      551
    9. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      53
      537
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      528
    Aihe