Miksi meuhkataan väkiluvun vähenemisestä !

Vittuako sen on väliä jos Suomen väkiluku laskee. Minusta se on luonnon kannalta hyvä kehitys. Ei tarvita mitään kehitysmaalaisia vaan antaa väkilukumme rauhassa laskea. Kohta väestösuhde on tasapainossa eli vanhuksia suhteessa työikäisiin on normi määrä. Luonto kiittää kun emme havittele väestökasvua.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Näytti taas olevan is löytänyt "asiantuntijan" selittämään että tarvitaan lisää vain väkeä vuosikymmenten ajan tai loppuvat työntekijät.
Aivan umpihullu äijä lässyttää ilman perusteluja että tarvitaan paljon väkeä ja heti. Pelkää varmaan että joku muu maa ottaa ne välistä.
Perustelisi nyt vaikka alkuun missä ovat ne työpaikat 2030 luvulla joihin tarvitaan työvoimaa, rahat meiltä loppuvat ennenkuin väki.
Ei tuollaisia saisi päästää ääneen kun ei ole mitään sanottavaakaan, ainoastaan tuo sama perustelematon väite että tarvitaan. Ei riitä perusteeksi.

Äänestä

Totta. Lapsuudessani 70-luvun alussa väkiluku oli 4,5 miljardia ja tutkijoiden ns. Rooman klubi varoitti maapallon kantokyvyn rajan tulleen vastaan. Nyt populaa on 8,3 mrd ja ekosysteemit ovat romahtamassa, lajikato on valtaisa ja kulutuskulttuuri kaikkialla. Joutaa väki vähenemään! Robotit ja tekoäly hoitaa hommat.

Äänestä
  • NIIN. Ja juuri ylläkuvaamasi takia sanon taaskin, että se "taistelu ilmastonmuutosta vastaan" on NARRIN NAURUA.

    Äänestä

Suomi saa tarvittaessa kyllä ulkomailta vetoapua. Maahanmuuttajia.

Äänestä

Ihan mielenkiintoinen ajatus, ettei maahanmuuttajia ja lapsiluku on puolet siitä, mikä pitää porukan määrän vakiona.

Muutama vuosikymmen ja rollaattorimummut ja -papat hoitaa niitä, jotka ei enää rollaattorilla kykene liikkumaan.

Äänestä

Minä olen käytettävissä jos joku haluaa lisääntyä. Vielä valuu sen verran.

Äänestä

Väheneminen tarkoittaa väestön vanhenemista ja se ei ole millään tapaa hyvä suuntaus jos suurin osa on eläkeläisiä..
Kovin on taas yksinkertaiset Persut vauhdissa.

Äänestä
  • Missä työpaikat siis tuottavat työpaikat eikä mitään kokkareiden suojatyöpaikkoja jossain säätiöissä tai valtiolla tai peeäti kunnilla?

    Äänestä

Juurikin näin.

Äänestä

Nimenomaan. Maailmassa on liikaa ihmisiä ja kansainvälisellä tasolla puhutaan juuri siitä, että kuinka ihmismäärä voitasi saada laskemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vittuako sen on väliä jos Suomen väkiluku laskee. Minusta se on luonnon kannalta hyvä kehitys. Ei tarvita mitään kehitysmaalaisia vaan antaa väkilukumme rauhassa laskea. Kohta väestösuhde on tasapainossa eli vanhuksia suhteessa työikäisiin on normi määrä. Luonto kiittää kun emme havittele väestökasvua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu