Jumala on ihminen. Jumala ei ole satuolento, Jumala on hyvä, Jumalaan voi luottaa
Jumala on paras
Jumala on paras
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
En valehtele, Jumala on ihminen
Jumala on pyhähenki joka meitä ohjaa!!! jpoika
Hakutulos
jumalan:vt:x
1. 1.Moos. 1:2 Ja maa oli autio ja tyhjä, ja pimeys oli syvyyden päällä, ja Jumalan Henki liikkui vetten päällä.
2. 1.Moos. 1:27 Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.
3. 1.Moos. 3:8 Ja he kuulivat, kuinka Herra Jumala käyskenteli paratiisissa illan viileydessä. Ja mies vaimoineen lymysi Herran Jumalan kasvojen edestä paratiisin puiden sekaan.
4. 1.Moos. 5:1 Tämä on Aadamin sukuluettelo. Kun Jumala loi ihmisen, teki hän hänet Jumalan kaltaiseksi.
Kyllä minä uskon sinua, ettet valehtele. Tosin sinä et ole oikeassa tässä asiassa.
Jumala on vuosituhannen turhake.
Voit luottaa jumalaan yhtä paljon kuin yleensäkään luotat mielikuvituksen tuotteisiin.
Mieli kuvitus ei teemitään, ihmisen oma ajatusmaaimansa, ne jota ovat jeesuksessa elävät ikuisesti jeesuksen yhdeydessä. Toisen hylkäävät tarjolla olevan elämän halveksivat sitä, ovat elämän ulkopuolella.
Haaland on paras!
"Haaland on paras!" Paras kyllä, mutta ei kai nyt Jumala sentään.
Jumala on henki jota ihminen ei voi nähdä, poika jeesus kristus on kaikeuden herra jolla on valta tässä maailmassa loppu kädessä.
ja varmaan loppu vessapaperi käsistään, kun työnjälki on yhtä Putinia.
Ala arvoista pimeyden lapsilla, kirjoitus kommentit, voi raukkoja missä ovat matkalla.
Jumalan luoma ihminen ei ole jumala, koska ihminen ei kykene täyttämään Jumalan osaa. Jumala on taivaassa, maailmankaikkeuden ulkopuolella, ja Jeesus on ihmiseksi tullut Jumala, jotta synnit voitaisiin antaa anteeksi Golgatan verisovituksen kautta. Tämä on armon perusta, jotta voidaan elää armon Hengessä.
Jumala on Totuus jonka ymmärrämme olevan, mutta jota emme saavuta ajatuksillamme tai uskomisellamme. Emme edes tieteissä. Ymmärrämme ettei elämä ole halussamme vaikka sitä yritämme. Päädymme uskontoihin ja ideologioihin yksilön ja yhteiskunnan suhteen. Faarao ja monet muut hallitsitsijat ovat edustaneet kaikkivaltioasta tai jopa kertoneet olevansa jumalia. Jumalan Pojaksi sanottiin henkilöä joka ylitti sen mihin lakien avullla päästään. Yksilön vapaudesta on kyse, mutta myös suhteista toisiin ja heidän vapauteen.
Jeesuksessa Kristuksessa on tosi ihminen ja tosi Jumala kristinuskon mukaan.✝️
Jeesuksessa oli Jumalan henki(eli Pyhä Henki, jonka sai kasteessaan Jordanilla). Isä Jumala ei ollut Jeesuksessa, muuten kuin Henkensä kautta.
Minä olen se joka minä olen.....
Myös ihminen niin tahtoessaan, mutta kyllä häntä pidetään luomattomana ja iankaikkisena. Hän tosin kuoli, mutta nousi ylös kuolleista. Miten voi olla mahdollista ne suuret edessä olevat ahdingot joita evankeliumi kuvaa. Miten Kaikkivaltias Jumala voi sallia ne. Mikä on niiden tarkoitus? Onko niin että vain tuonpuoleinen elämä paratiisissa on tärkeää. Ja maapallo onkin rankaisupaikka ja tuomiopäivä.
1780 alkaen on kuljettu jo kohden maailmanloppua. Tehtiin päätös valita tekninen sähköparatiisi sen luonnon mukaisen paratiisin asemesta jota mm. Adventtikirkko suositteli. Niin luonto tuhoutui. Uskottiin tieteen ratkaisevan jokaisen ongelman. Mutta nyt on ilmakehä huonossa kunnossa ja samoin meret.
Ei ymmärretty että maapallo on se mikä se on. Siihen ei voi tuoda mitään lisää. Eikä siitä voi poistaa mitään. Työn tekeminen rikkauden haalimiseksi ei auta mitään sillä rikkautta maapallon ei voi mitenkään lisätä. Sitä voi vain jakaa. Ja usein sitä jaetaan epätasaisesti.
Tiede ei voi maapalloa moninkertaistaa ellei opi aikamatkailua ja kykene monimaailmaan. Se on jotain johon tiede voi pyrkiä. Mutta liike avaruudessa mielestäni tekee kaiken vain simulaationa mahdolliseksi. Maapallo ja galaksi liikkuvat avaruudessa.
Taivaat ovat ehkä todellisia , ehkä simulaatioita. Yksin Jumala voi ratkaista kaikki ongelmat. Itse olen sitä miettinyt että jos hiukkasvaihe on eri suuruisia massalta ja ajalta, mutta aaltovaihe on aina ajassa mitaten standardi yksi. Niin aaltovaiheessa voisi kulkea halki koko avaruuden. Tiede ehkä kykenee Jumalan avulla saavuttamaan JOTAKIN HYÖTYÄ huolimatta siitä että maapallo on se mikä se on. Muuttumaton, lisääntymätön.
Jos uskoo Jeesukseen Jumalana, on myös uskottava että Jumalassa on ihmispuoli.
Jumala on henki jumalan poika on sekä ihminen että jumala.
Ja Joulupukki syntyi Afrikassa
Sun joupukisi oma mielikuvituksen.
Onko Jeesus siis puoliksi henki ja puoliksi ihminen?
Jeesus on jumalan ainokainen poika,ihmiseksi syntynyt ei mikään puolikas.
En tiedä missä Joulupukki on syntynyt mutta Korvatunturilla on hänen asuipaikka.
Näin minulle on lapsena kerrottu ja siihen uskoin. Nykyisin kysenalaistan hänen olemassaolon. Ennen kyseenalaistin Jumalan olemassaolon, nykyisin en kyseenalaista Herran olemassaoloa.
Henki on näkymätön Jumala, joten ei Jeesus voi olla näkymätön ollessaan ihminen?
Ihmisenä maanpäällä hän oli kuin yksi meistä, taivaaseen astumisen hän sai sen kirkkauden mikä oli enne syntymistään ihmiseksi tuli näkyväksi.
Ihmisenä ei siis ollut Jumala?
Jumala oli pojassaan jeesus sanoi oppilailee joka on nähnyt on minit on nähnyt isän,
jeesus sanoo jumalaa isäksi on myös uskovien isä.
Miten se tekee Jeesuksesta isän?
Poika ei ole isä, poia saanoo jumaala ilsäksi, on myön kristittyjen isä.
Entä kristus ja isä? Sama persoona?
Vaikkaovat yhtä eripersooneja.
Entä Isä ja Pyhä Henki?
Kaikki haluaa syöttää harhaoppiaan.
Kiitos aloituksesta. Siinä mielessä ihan oikein ajateltu, koska Jeesus todella on sekä tosi ihminen että tosi Jumala. Hän tuli ihmisenä sovittamaan ihmisten synnit ja tarjoamaan näin pelastusta pahuuden ja kuoleman otteesta.
Pyhän Hengen puolelta Hän on täysi Jumala. Kolminaisuuden toinen persoona. Hän oli vuoropuhelussa täällä ollessaankin sekä Isän että Pyhän Hengen kanssa.
Kaikkea hyvää!
Siis Pyhä Henkikö tekee Jeesuksesta/Kristuksesta Jumalan? Eikö Jeesus ollut jo alussa yksi osa kolminaisuutta.
Joh 17: 20-23.