Useampi Nuvaring peräkkäin?

mahdollistako

Käyttääkö joku pillereiden tapaan Nuvaringia esim. kaksi peräkkäin, jolloin kuukautiset tulevat harvemmin? Välivuoto/tiputteluvuoto ei tuntuisi kivalta, mutta pitääkö rengas paikallisen vaikutuksen takia sellaisen poissa?
Harvemmat kuukautiset haaveissa, mutta pillerit ei mulle sovi.

6

4594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mut kaippa

      se onnistuu! koittamalla se selvii. ite en oo koskaan nuvaringejäni putkeen pistellyt.. teen sen sit vasta kun pitää menkkoja siirtää..muutenkin on niin vähäiset janiukat menkat ettei paljo niiden olemassa oloo ees huomaa..

    • fafasf

      Voit siirtää kuukautisiasi asettamalla uuden renkaan heti edellisen renkaan poistamisen jälkeen ilman taukoa. Voit käyttää uutta rengasta enintään 3 viikkoa. Tänä aikana voi esiintyä läpäisy- tai tiputteluvuotoa. Kun haluat kuukautistesi alkavan, poista rengas ja aloita uuden renkaan käyttö tavanomaisen viikon tauon jälkeen.

    • oliver

      onnistuu siirto, eli uusi rengas vaan heti perään. Eikä ainakaan minulle ole tullut mitään välivuotoja tai muita.

    • asiasta kysynyt

      kun kysyin sähköpostitse onko hyväksi syödä pillereitä putkeen ja voinko mä tehdä renkaalla samoin, onko terveyshaittoja.. vastaus:

      "Nykyään lääkäritkin suosittelevat enenevässä määrin käyttämään mm. pillereitä yhtäjaksoisesti, varsinkin, jos nainen kärsii nimenomaisesti kuukautisiin liittyvistä vaivoista, ns. taukopäänsärystä jne. Siitä ei ole todettu haittaa, mutta mitä pidempään yhtäjaksoisesti käytetään, sitä todennäköisemmin jossain vaiheessa alkaa ilmaantua tiputteluvuotoa. Se ei ole vaarallista, vaan merkki siitä, että kohdun limakalvo ei "jaksa pysyä kurissa". Tiputteluvuodon ilmaantuessa kannattaa pitää viikon tauko ja antaa vuodon tulla. Tällaista jatkuvaa käyttöä on tutkittu myös NuvaRingilla ja se toimii aivan samalla tavoin tässä suhteessa kuin pilleritkin. Kannattaa ehkä aloittaa kuitenkin käyttämällä esim. kaksi rengasta peräkkäin (3 3 viikkoa)ja pitää sitten viikon tauko, jonka jälkeen taas kaksi rengasta peräkkäin ja viikon tauko jne., niin näet kuinka systeemi sinun kohdallasi toimii."

      • alkuper.

        Tuo olikin hyvä tietää, että kannattaa aloittaa taukoviikko mahdollisen tiputteluvuodon alettua. Ei tarviikaan turhaan siitä kärsiä.
        Pitänee kokeilla heti seuraavan kahden renkaan kanssa. Olis hyvä, kun pääsis taukoviikon päänsäryistä ja turhanpäiväisestä itkuisuudesta eroon.


    • Anonyymi

      Jos laittaa nuvarung peräkkäin , heti kun loppunut kolme viikon aloitan uusi nuvarung ja poistan sen kymmenen päivän jälkeen voiko tekee kipua vatsassa ja selässä koska epäsäännöllisesti käytetty???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8028
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3852
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1310
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1143
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1079
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      865
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      812
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      762
    Aihe