🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱
1. Israelin kansa (juutalaiset)Raamatullisessa kontekstissa Israel tarkoittaa ennen kaikkea Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin jälkeläisiä eli juutalaista kansaa.
Heidät määritellään Raamatussa Jumalan valitsemaksi omaisuuskansaksi.
Kansan siunaaminen tarkoittaa rukousta heidän suojelunsa, hyvinvointinsa ja hengellisen heräämisensä puolesta.
2. Israelin maa-alueVanhassa testamentissa siunaus liittyy vahvasti myös fyysiseen maahan, jonka Jumala lupasi Abrahamin jälkeläisille (niin sanottu Luvattu maa). Maan siunaamisella pyydetään sille rauhaa, turvallisuutta, sateita ja hedelmällisyyttä.
3. Jumalan pelastussuunnitelma ja lupauksetSiunaaminen perustuu erityisesti 1. Mooseksen kirjan (12:3) liittoon, jossa Jumala sanoo Abrahamille: ”Minä siunaan niitä, jotka sinua siunaavat, ja kiroan ne, jotka sinua kiroavat”. Israelia siunaamalla kristityt ilmaisevat kunnioitusta Jumalan iankaikkista pelastussuunnitelmaa kohtaan, sillä Raamatun mukaan pelastus on tullut maailmaan juutalaisten (Jeesuksen) kautta.
Mitä siunaaminen käytännössä tarkoittaa?Kristillisessä ja juutalaisessa ajattelussa siunaaminen tarkoittaa Jumalan armollisen, hyvän ja uudistavan läsnäolon pyytämistä kohteelle.
Se ei ole poliittinen kannanotto.
Se ei tarkoita ihmisten tai valtion väärien tekojen tai syntisen käytöksen siunaamista.
Se on rukousta sen puolesta, että Jumalan tahto ja rauha toteutuisivat alueella ja sen ihmisten elämässä.
Mitä siunataan ja mitä ei kun siunataan Israelia
87
223
Vastaukset 87
- Anonyymi00001
Hyvä kun oikaiset taas pekun ja Mummomuorin valheet.
- Anonyymi00025
Kiitos myös.
- Anonyymi00045
Niin on.
- Anonyymi00066
Kiitos.
- Anonyymi00002
>>>>>>Israelin maa-alueVanhassa testamentissa siunaus liittyy vahvasti myös fyysiseen maahan, jonka Jumala lupasi Abrahamin jälkeläisille (niin sanottu Luvattu maa). Maan siunaamisella pyydetään sille rauhaa, turvallisuutta, sateita ja hedelmällisyyttä.
<<<<<<
---------------
Israelin siunaamisen säädös oli annettu Aaronilaiselle ylipappeudella. Suomesssa tämän suvun ylipappa edustajia tuskin on?
Koko ns. " Aaronilainen siunaus" on täyttynyt Jeesuksessa Kristuksessa. Evankelioimalla juutalaisia heidän uskoon tultuaan he pääsevät osallisiksi siunauksesta.
------------------
Herran siunaus
4.Moos.6:23. "Puhu Aaronille ja hänen pojillensa ja sano: Siunatessanne israelilaisia sanokaa heille: 24. Herra siunatkoon sinua ja varjelkoon sinua; 25. Herra valistakoon kasvonsa sinulle ja olkoon sinulle armollinen; 26. Herra kääntäköön kasvonsa sinun puoleesi ja antakoon sinulle rauhan. 27. Näin he laskekoot minun nimeni israelilaisten ylitse, ja minä siunaan heitä.".."
Nk."Herran siunaus" siunata Israelin kansaa oli annettu "lakiliiton" ylimmäis papilliselle Aaronin suvulle. Aaronilainen pappeus oli katovaista ajallista pappeutta ( Hepr.7:11- 25.) Jeesus Kristus on Uuden liiton ylipappi "Melkisedekin katoamattomassa pappeudessa ”. Hepr.7:17.Sillä hänestä todistetaan: "Sinä olet pappi iankaikkisesti Melkisedekin järjestyksen mukaan".
Hänessä - Jeesuksessa Kristuksessa on Aaronilaisen Herran siunauksen sisällön täyttymys
Jeesus Kristus on Herran kasvot, jotka ovat kääntyneet meidän puoleemme tuoden meille luvatun armon, rauhan ja kirkkauden.
-----------------
"..Herra siunatkoon sinua ..."------ Ef. ( 1:3. )"..Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka on siunannut meitä taivaallisissa kaikella hengellisellä siunauksella Kristuksessa,...*"
".... Herra valistakoon kasvonsa sinulle ja olkoon sinulle armollinen; Herra kääntäköön kasvonsa sinun puoleesi.. ”
Jeesus Kristus on Herran kasvot.
Luuk. ( 1:67. )".. Ja Sakarias, hänen isänsä, täytettiin Pyhällä Hengellä, ja hän ennusti sanoen: 68. *"Kiitetty olkoon Herra, Israelin Jumala, sillä hän on katsonut kansansa puoleen ja valmistanut sille lunastuksen.."*
( Luuk.1: 67-79. ) Luuk.1:76. Ja sinä, lapsukainen, olet kutsuttava Korkeimman profeetaksi, sillä sinä olet käyvä Herran edellä valmistaaksesi hänen teitään, antaaksesi hänen kansalleen pelastuksen tuntemisen heidän syntiensä anteeksisaamisessa*, meidän Jumalamme sydämellisen laupeuden tähden, jonka kautta meidän puoleemme katsoo aamun koitto korkeudesta, loistaen meille,* jotka istumme pimeydessä ja kuoleman varjossa, ja ohjaten meidän jalkamme rauhan tielle.".."
Joh. 1:18 Ei kukaan ole Jumalaa milloinkaan nähnyt; ainokainen Poika, joka on Isän helmassa, on hänet ilmoittanut.
( Joh.14: 1-11. ) Joh.14:8.Filippus sanoi hänelle: "Herra, näytä meille Isä, niin me tyydymme". 9 Jeesus sanoi hänelle: "Niin kauan aikaa minä olen ollut teidän kanssanne, etkä sinä tunne minua, Filippus! Joka on nähnyt minut, on nähnyt Isän; kuinka sinä sitten sanot: 'Näytä meille Isä'? 10 Etkö usko, että minä olen Isässä, ja että Isä on minussa? Niitä sanoja, jotka minä teille puhun, minä en puhu itsestäni; ja Isä, joka minussa asuu, tekee teot, jotka ovat hänen.
”….olkoon sinulle armollinen..” ( Ef.2:1-10.) Ef.2:4.”…mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas, suuren rakkautensa tähden, jolla hän on meitä rakastanut, on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa — armosta te olette pelastetut — 6ja yhdessä hänen kanssaan herättänyt ja yhdessä hänen kanssaan asettanut meidät taivaallisiin Kristuksessa Jeesuksessa, 7osoittaakseen tulevina maailmanaikoina armonsa ylenpalttista runsautta, hyvyydessään meitä kohtaan Kristuksessa Jeesuksessa…”
”..Herra kääntäköön kasvonsa sinun puoleesi ja antakoon sinulle rauhan…” Room.5:1."..Koska me siis olemme uskosta vanhurskaiksi tulleet, *niin meillä on rauha Jumalan kanssa meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta*, 2. jonka kautta myös olemme uskossa saaneet pääsyn tähän armoon, jossa me nyt olemme, ja meidän kerskauksemme on Jumalan kirkkauden toivo..."
Apt. (10:1- 48.) Apt. 10:34. ”.. Niin Pietari avasi suunsa ja sanoi: "Nyt minä totisesti käsitän, ettei Jumala katso henkilöön, vaan että jokaisessa kansassa se, joka häntä pelkää ja tekee vanhurskautta, on hänelle otollinen. *Sen sanan, jonka hän lähetti Israelin lapsille, julistaen evankeliumia rauhasta Jeesuksessa Kristuksessa,* joka on kaikkien Herra,.."
(Fil.4:4-7.) Fil. 4:6.Älkää mistään murehtiko, vaan kaikessa saattakaa pyyntönne rukouksella ja anomisella kiitoksen kanssa Jumalalle tiettäväksi, 7.ja Jumalan rauha, joka on kaikkea ymmärrystä ylempi, on varjeleva teidän sydämenne ja ajatuksenne Kristuksessa Jeesuksessa…”
JATKUU- Anonyymi00005
>>>JATKUU<<<
2.Kor.13:13.”..Herran Jeesuksen Kristuksen armo ja Jumalan rakkaus ja Pyhän Hengen osallisuus olkoon kaikkien teidän kanssanne…”
Olet siunattu Jeesuksessa Kristuksessa !
( Mikäli olet elävässä uskossa eli uudestisyntynyt1.Piet. 1: 23-25. Ellet ole elävässä uskossa , olet Jumalan vihan alla Joh.3:36. Jeesuksen Kristuksen ulkopuolella ei ole siunausta vaan vihaa.)
- Anonyymi00003
Minä vottu rakastan israelin epstein kahviloita ja katuja. matkustan israelin saarelle lomailemaan.
- Anonyymi00004
Aseet sieltä kans jou
- Anonyymi00006
Oikea matkamies! Mille saarelle menet ihailemaan luontoa??
- Anonyymi00007
Näyttää pääsi olevan tavallista enemmän sekaisin.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Näyttää pääsi olevan tavallista enemmän sekaisin.
Se on tosiaan nyt sekaisempi kuin yleensä.
- Anonyymi00047
Anonyymi00007 kirjoitti:
Näyttää pääsi olevan tavallista enemmän sekaisin.
Todellakin.
- Anonyymi00052
Anonyymi00007 kirjoitti:
Näyttää pääsi olevan tavallista enemmän sekaisin.
Joo, huolestuttavaa.
- Anonyymi00009
Pääasia ei kiroa.
Vaikka Israelin homoja, vaan ylistää heitä.
Jos kiroaa, perii kiroukaen.- Anonyymi00013
Homoja ei siunaa kuin evlut kirkko.
- Anonyymi00028
Taivaassa kysytään siunasitko Isrelin suurimpiakin synneissärypeviä, koska pyhä kansa? Jos et, ei ole sisäänpääsyä.
- Anonyymi00010
Oikein!
- Anonyymi00011
Vaikka vähän pitkin hampain Israelin homot siunaisi, niin kuitenkin pääasia että siunaa.
Se voi olla juuri se koetin minkä Jumala asettaa.- Anonyymi00012
Kuka muka siunaa ketään homoja?
- Anonyymi00014
Anonyymi00012 kirjoitti:
Kuka muka siunaa ketään homoja?
Jos kerran pitää Israelin kansa siunata, niin silloin siinä siunaa myös sen homot.
- Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Jos kerran pitää Israelin kansa siunata, niin silloin siinä siunaa myös sen homot.
Sinä et tunnu pääsevän eroon tuosta homoudestasi.
- Anonyymi00016
Asialista tietoa, kiitos.
- Anonyymi00017
Jos unohtaa siunauta Israelin homot, joutuu helvettiin.
Muttei siitä tarvitse olla yhtä kiimoisaaan kuin tappamisesta.
Oikein. Hyvä kun oikaisit tämäkin.
”Kristillisessä ja juutalaisessa ajattelussa siunaaminen tarkoittaa Jumalan armollisen, hyvän ja uudistavan läsnäolon pyytämistä kohteelle.”
”Se ei tarkoita ihmisten tai valtion väärien tekojen tai syntisen käytöksen siunaamista.”
Tässä lienee se ydin?
Aivan varmaan suurin osa kristityistä rukoilee nimenomaan juuri sitä, että Israelissa tosiaan alkaisivat tekemään hallitus ym. hyvää ja uudistamaan myös valtiota hengellisesti sekä muutenkin.
Nyt ei siis tuo heidän maallinen hallintonsa toimi noin, vaan täsmälleen päinvastoin. Ja sitä voi kritisoida.
Mutta jos hyväksyy kaiken mitä tuolla tehdään aina vääryyksiä myöten, silloin se on poliittinen kannanotto.- Anonyymi00019
Millä perusteella pitäisi kaikki hyväksyä?
- Anonyymi00020
Hyvä selvitys.
- Anonyymi00021
Siunaan Israelia ja juutalaisia.
- Anonyymi00022
Näin teemme.
- Anonyymi00023
Homostelu siunataan. Juutalaisten homostelu.
- Anonyymi00024
Israel on kaiken keskiössä.
- Anonyymi00026
Tällaista on YK:n siunaaminen:
Israelilla ei ole ”oikeutta olla olemassa”, kirjoittaa kansainvälinen ihmisoikeusjuristi ja entinen YK:n korkea virkamies Craig Mokhiber.
Toisin kuin sionistien väite, jonka mukaan ”Israelilla on oikeus olla olemassa”, Mokhiberin väite, jonka mukaan Israelin hallinnolla ei ole olemassaolon oikeutta, ei ole pelkästään laillisesti suojattu mielipide. Se on myös todistettavasti totta sekä tosiasiallisesti että lain mukaan.
Mondoweississa 14.7.2026 julkaistussa artikkelissaan Craig Mokhiber esittää kansainväliseen oikeuteen pohjaavat argumentit siitä, miksi ”tällaisen hallinnon purkaminen ja sen korvaaminen vapaalla Palestiinalla, jossa kaikilla on yhtäläiset oikeudet, ei ole vain laillinen vaatimus, vaan myös koko ihmiskunnan eksistentiaalinen välttämättömyys”. - Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
Tällaista on YK:n siunaaminen:
Israelilla ei ole ”oikeutta olla olemassa”, kirjoittaa kansainvälinen ihmisoikeusjuristi ja entinen YK:n korkea virkamies Craig Mokhiber.
Toisin kuin sionistien väite, jonka mukaan ”Israelilla on oikeus olla olemassa”, Mokhiberin väite, jonka mukaan Israelin hallinnolla ei ole olemassaolon oikeutta, ei ole pelkästään laillisesti suojattu mielipide. Se on myös todistettavasti totta sekä tosiasiallisesti että lain mukaan.
Mondoweississa 14.7.2026 julkaistussa artikkelissaan Craig Mokhiber esittää kansainväliseen oikeuteen pohjaavat argumentit siitä, miksi ”tällaisen hallinnon purkaminen ja sen korvaaminen vapaalla Palestiinalla, jossa kaikilla on yhtäläiset oikeudet, ei ole vain laillinen vaatimus, vaan myös koko ihmiskunnan eksistentiaalinen välttämättömyys”.Kuterres on Arafatin hyvä ystävä ja terroristikaveri.
- Anonyymi00029
Mitä tehtävää Israelilla on hengellisessä mielessä? Eikö se loppunut Kristukseen. Jumala ei juutalaisille enää antanut Jeesuksen kuoleman jälkeen mitään merkkiä eikä profeettaa.Eli ei ollut enää heidän Jumalansa, kuten oli ehdollisesti sanonut aiemmin.
- Anonyymi00032
Googlaa jos olet noin tietämätön.
- Anonyymi00030
Israel on lopullisesti muuttunut rikollisvaltioksi. Kaikki gloria on kadonnut.
- Anonyymi00034
Silti homostelu pitää siunata.
- Anonyymi00035
Anonyymi00034 kirjoitti:
Silti homostelu pitää siunata.
Homota muualla!
- Anonyymi00036
Eikös Jeesus tule vielä käymään Jerusalemissa Daavidin kaupungissa:
- Anonyymi00037
Hän tulee asumaan siellä.
- Anonyymi00038
Israel katoaa maailmankartalle. Juutalaiset muuttavat Amerikkaan omiensa luo.
Ei mikään valtio pysy pystyssä vihamieölisten arabien ympäröimänä. - Anonyymi00039
Näin kristityt tekevät.
- Anonyymi00040
Juutalaisten oikeus itse itselleen lupaamaan maahan perustuu kansanmurhiin.
- Anonyymi00041
Niitä pitää nyt sitten siunata homostelun ohella.
Mutta paljon parempi olisi jos Israel eläisi niin, ettei tarvitsisi siunata kuin sen homostelu. Vähän ne kansanmurha syytökset, vaikka miten olisi vain syytöksiä silti kangertaa, koska ei koskaan savua ilman tulta.
Ihanaa kun olisi vain pelkkää homosiunaamista. - Anonyymi00043
Anonyymi00041 kirjoitti:
Niitä pitää nyt sitten siunata homostelun ohella.
Mutta paljon parempi olisi jos Israel eläisi niin, ettei tarvitsisi siunata kuin sen homostelu. Vähän ne kansanmurha syytökset, vaikka miten olisi vain syytöksiä silti kangertaa, koska ei koskaan savua ilman tulta.
Ihanaa kun olisi vain pelkkää homosiunaamista.Etkö VIELÄKÄÄN ole päässyt eroon homoilustasi? Samat jutut päivästä toiseen.
- Anonyymi00044
Anonyymi00043 kirjoitti:
Etkö VIELÄKÄÄN ole päässyt eroon homoilustasi? Samat jutut päivästä toiseen.
kuten sinullakin
- Anonyymi00042
Jos jumala on luonut universumin niin miten juuri meidän sivilisaatioon jumala laittoi omansa kansan? Kun muita galakseja ja sivilisaatioita on lukematon määrä
Siellä on omaisuuskansoja ja jumalia vaikka kuinka paljon.
Meidän ummehtunut kristinusko on hyttysenpaskan miljardisosa kun verrataan universumin sivilisaatioihin .- Anonyymi00046
Se ainoastaan ihme, että pitääkö valitun kansan homostella?
Eikä Jumala olisi voinut luoda kansaa, joka ei homostele.
No tekevät kaikkea muutakin, joten ymmärrettävää.
- Anonyymi00048
Toisaalta ei siitä Israelin homostelusta pidä ottaa niin kovasti nokkiinsa. Ei siidä joudu Haagin tuomioistuimeen, eikä sitä kauhistele kuin jotkut kovin ääriliikkeen antiseministit, jotka eivät muutoinkaan pidä juutalaisista. Ei heistä kannata välittää, vaan homostella vain ilolla.
Se ei tosin ole välttämättä miten Jumalan Pyhän Hengen johdattamaa toimintaa, siinä ei ehkä Jeesus kirkastu eikä Jumalan sana ole ylimpänä, mutta ei se nyt oikein siten ole muissakaan juutalaisten touhuissa, niin pitää vain ajatella että juutalainen on juutalainen vaikka voissa paistaisi ja hyväksyä se mitä tekevät.- Anonyymi00049
Kun tuo yksi homoilija puhuu vain homoista, niin hän ei ole huomannut, että ICC on EROTTANUT pääsyyttäjä Karim Khanin virastaan. Häntä syytetään seksuaalisesta häirinnästä-Tämän Israel-vastainen toiminta on mennyt liian pitkälle ja YK:kin tajuaa vihdoin, miten yksipuolista hänen toimintansa on ollut.
ICC:n pääsyyttäjä sai potkut.
Netanjahun etsintäkuuluttanutta pääsyyttäjää syytetään vakavasta seksuaalisesta häirinnästä. Karim Khanin tukijat pitävät syytöksiä poliittisina.
- Anonyymi00050
Aamenta! 🙏🇮🇱
- Anonyymi00051
”Joka Israelia siunaa, sitä minä (Jumala) siunaa).
- Anonyymi00053
Siunaan joka päivä Israelia Aaronin siunauksella.,
- Anonyymi00054
Tietenkin homostelu pitää siunata siellä tapahtuvana.
- Anonyymi00055
Anonyymi00054 kirjoitti:
Tietenkin homostelu pitää siunata siellä tapahtuvana.
Millä perusteella synti pitäisi siunata?
- Anonyymi00056
Anonyymi00055 kirjoitti:
Millä perusteella synti pitäisi siunata?
Ei millään!
- Anonyymi00057
Anonyymi00056 kirjoitti:
Ei millään!
Jos Israel sen tekee tai juutalaiset.
Jos silloin ei siunaa homostelua, niin perii kirouksen. - Anonyymi00058
Anonyymi00057 kirjoitti:
Jos Israel sen tekee tai juutalaiset.
Jos silloin ei siunaa homostelua, niin perii kirouksen.Yritä päästä elämässäsi eteenpäin
- Anonyymi00059
Anonyymi00058 kirjoitti:
Yritä päästä elämässäsi eteenpäin
Ei se kykene.
- Anonyymi00060
Siunaus kuuluu kaikille kansoille, muuten Jumala olisi rasisti.
Muuten Jumalan Pyhyys saa hirveän tahran, - ei kukaan voisi luotta mielipuoliseen despoottiin.
Rasistit on ominut siunaukset vaikka ei pettivät kaikki liitot, ja ovat ulkona ristintyön sovituksesta, eivät ole ottaneet Jeesuksen armoa vastaa: Pelastus joka on yksin Jumalan teko mihin ei voi lisätä mitään. Kaikki muu on Jumalan pettämistä.
Ottakaa huppu pois silmiltä.- Anonyymi00061
Höpöhöpö! Jumalalla on oikeus tahdä mitä tekee koska tekee aina oikein
- Anonyymi00062
Jotka itsensä ylentää ne alennetaan. Ilmoituksen sanaa, ei pidä hylätä, muuten?
- Anonyymi00063
Anonyymi00061 kirjoitti:
Höpöhöpö! Jumalalla on oikeus tahdä mitä tekee koska tekee aina oikein
siunaako pahat työt, sairasta, mielenvikaista pahuutta?
- Anonyymi00064
Anonyymi00063 kirjoitti:
siunaako pahat työt, sairasta, mielenvikaista pahuutta?
Israelin työt olivat mitä tahansa ne siunataan. Ja jos se homouden siunaaminen noin kangertaa, niin voi sanoa että ei siellä homostella, se on median valetta, media vain valehtelee että muka homostelevat ja siten voi jättää sen siunaamatta. Oma riski siinä kuitenkin silloin on, voi periä kirouksen.
- Anonyymi00081UUSI
Anonyymi00064 kirjoitti:
Israelin työt olivat mitä tahansa ne siunataan. Ja jos se homouden siunaaminen noin kangertaa, niin voi sanoa että ei siellä homostella, se on median valetta, media vain valehtelee että muka homostelevat ja siten voi jättää sen siunaamatta. Oma riski siinä kuitenkin silloin on, voi periä kirouksen.
Yritä päästä homoudestasi.
- Anonyymi00082UUSI
Anonyymi00063 kirjoitti:
siunaako pahat työt, sairasta, mielenvikaista pahuutta?
Lue aloitus ja ymmärrä. Jos et ymmättä, pyydä apua.
- Anonyymi00065
Näin minäkin teen päivittäin
- Anonyymi00067
Aamen!
- Anonyymi00068
Ajatus siitä, että Taivasten valtakunta temmataan väkisin itselle ja Jumala pakotetaan toimimaan omien halujen mukaisesti, on saatanan suurta pakottamis valhetta.
Jumala on rakkaus, ja Hänessä ei ole väkivaltaa eikä pakkoa.
Jumala ei katso henkilöön, eikä Hän tahraa omaa pyhyyttään puolueellisuudella.
Tämä on tosiasia, ja totuus tulee julki – sitä ei voida kohta enää peittää. Mutta Jeesus ottaa hupun pois silmiltä ja seurakuntalaisilta.
Tehkää parannus ja ottakaa vastaan Jeesuksen sovitusveren evankeliumi! Se on Jumalan valmistama, eikä siihen voi lisätä mitään.
Paras Jumala tahtoo että kaikki pelastuu, muuten täydellisyys ei ole RAKKAUS, eikä rakkaus voi säteillä täydellistä kirkkautta.- Anonyymi00072
"Ajatus siitä, että Taivasten valtakunta temmataan väkisin itselle ja Jumala pakotetaan toimimaan omien halujen mukaisesti, on saatanan suurta pakottamis valhetta."
Tuollaista "tempaamista" tapahtuu eräiden lahkojen kohdalla, jotka opettavat, että vain he pelastuvat. Esim vanhoillislestadiolaiset, jehovantodistajat ym
- Anonyymi00069
Mietin tätä.
- Anonyymi00070
Näin teemme.
- Anonyymi00071
Jeesus on juutalainen ,
- Anonyymi00073
Kyllä, pitää paikkansa.
- Anonyymi00074
Jokainen oikea kristitty tekee näin.
- Anonyymi00075UUSI
On etuoikeus siunata Israelia.
- Anonyymi00076UUSI
Vai ei ole Israelille siunaaminen poliittinen kommentti? Onko Israelin tappamat ihmiset ja poltetun maan taktiikka poliittinen ja vai uskonnollinen kommentti?
- Anonyymi00077UUSI
Sellainen väite on vain poliittinen kommentti, jota vihervasemmistolaiset harrastavat!
- Anonyymi00078UUSI
Shalom!
- Anonyymi00079UUSI
jEESUS palaa takaisin juuri Israeliin. Sekin aika tulee.
- Anonyymi00080UUSI
Kaikki tärkeät tapahtumat ovat tapahtuneet Israelissa ja tulevat aina tapahtumaankin.
Israelin Jerusalem on maailman napa. - Anonyymi00083UUSI
Anonyymi00080 kirjoitti:
Kaikki tärkeät tapahtumat ovat tapahtuneet Israelissa ja tulevat aina tapahtumaankin.
Israelin Jerusalem on maailman napa.Homotuskin on juuri tärkeää Israelissa ja siellä se on oikein valloillaan. Siitä kai pitää ottaa myös sitten esimerkkiä, mutta ei siitä tappamisesta. Se on kyllä jättää pelkästään heidän leipätyökseen, mutta homotuksen voi heiltä kyllä omia.
- Anonyymi00086UUSI
Anonyymi00083 kirjoitti:
Homotuskin on juuri tärkeää Israelissa ja siellä se on oikein valloillaan. Siitä kai pitää ottaa myös sitten esimerkkiä, mutta ei siitä tappamisesta. Se on kyllä jättää pelkästään heidän leipätyökseen, mutta homotuksen voi heiltä kyllä omia.
Homous näytää olevan koko elämäsi.
- Anonyymi00088UUSI
Anonyymi00086 kirjoitti:
Homous näytää olevan koko elämäsi.
Se on sitä eräille
- Anonyymi00084UUSI
Israel on luopunut Jumalan sanasta sillä ei ole Jeesuksen veren sovitusta ja se ei ole oikea Israel. Mitä sanoo Paavali:
Roomalaiskirje: 2:28 Sillä ei se ole juutalainen, joka vain ulkonaisesti on juutalainen, eikä ympärileikkaus se, joka ulkonaisesti lihassa tapahtuu; 2:29 vaan se on juutalainen, joka sisällisesti on juutalainen, ja oikea ympärileikkaus on sydämen ympärileikkaus Hengessä, ei kirjaimessa; ja hän saa kiitoksensa, ei ihmisiltä, vaan Jumalalta.- Anonyymi00085UUSI
Eihän ole vaan osa israelilaisista
- Anonyymi00087UUSI
Aabrahamin siunaus.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791426
- 851293
- 1041038
- 48859
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40753Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83636Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7626Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30566Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.88541Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44532