Miten pierun ääni kuuluu äänen nopeudella lentäessä?

Anonyymi-ap

Jos ihminen lentäisi ilmassa äänen nopeudella (niin sanotulla Mach 1 -nopeudella) ja pieraisee, fysiikan lait synnyttäisivät erikoisen tilanteen. Ilmiö riippuu täysin siitä, tarkastellaanko tilannetta lentäjän itsensä vai maassa olevan havaitsijan näkökulmasta. Tässä on kaksi eri skenaariota siitä, mitä fysiikan näkökulmasta tapahtuisi:

1. Lentäjän oma kokemus (Lentäjän näkökulma)

Jos lentäjä matkustaa esimerkiksi yliäänikoneen sisällä, kaasut ja ympäröivä ilma liikkuvat koneen mukana samaa vauhtia. Tällöin pieru käyttäytyy täysin normaalisti, ja lentäjä kuulee sen aivan kuten sohvalla istuessaan.

Jos lentäjä taas lentäisi supersankarin tavoin vapaassa ilmassa äänen nopeudella, tilanne olisi toinen:

- Hän ei kuulisi ääntä: Koska lentäjä liikkuu täsmälleen samaa vauhtia kuin hänen tuottamansa ääni, ääniyhtälö "jää jälkeen". Ääniaallot eivät pystyisi ohittamaan lentäjää tai saavuttamaan hänen korviaan takaapäin, joten ääni jäisi häneltä kuulematta.
- Haju jäisi taakse: Purkautuva kaassumassa jäisi välittömästi jälkeen lentäjästä, joka kiitää eteenpäin 343 metriä sekunnissa. Lentäjä itse ei siis haistaisi mitään.

2. Maassa olevan havaitsijan kokemus (Äänivallin murtuminen)

Kun ihminen liikkuu äänen nopeudella, hänen tuottamansa ääniaallot pakkautuvat tiiviisti hänen eteensä ja sivuilleen, koska hän saavuttaa omat ääniaaltonsa.

- Äänivalli ja shokkiaalto: Pierun synnyttämä ääniaalto sulautuisi osaksi sitä suurta shokkiaaltoa, jonka lentäjän keho muodostaa ilmanvastusta vastaan.
- Yliäänipamaus (Sonic Boom): Kun lentäjä ohittaa maassa olevan tarkkailijan, tarkkailija ei kuule perinteistä pierunääntä, vaan kovan paukauksen tai jyrähdyksen. Pierun äänenergia purkautuisi maahan yhtenä pienenä osana tätä yliäänipamausta.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Vaikuttaako aika-avaruuden kaareutuminen pierun äänen kulkemiseen ilmakehässä?

    • Anonyymi00002

      Jos hän lentää ilmassa ääntä nopeammin hän ei kuule omaa pierua!
      koska ääni jäisi kauas taakse joten miten se voisi enää synnyttää koko ääntä
      Se lentäjä koska sen synnyttämä ääni olisi kaukana takana ja kun hän itse ei ole siinä kaukana takana jossa äänen aiheuttajan kuuluisi olla että ääni voi edes syntyä!?

      Ei ääntä syntyisi ollenkaan jos kuljettaisiin ääntä nopeammin?

    • Anonyymi00003

      Jos pieraiset palloteorian mukaan, se painovoima vetää sen kaasun heti maahan.

      Kuitenkin jos tarkkoja ollaan niin et voi edes pieraista maapallolla
      Koska se painovoima tekisi elämän maapallolla mahdottomaksi.
      Se on mahdotonta sanon minä. Olisit verinen läntti maassa kun painovoima joka kykenisi pitämään merivedetkin merissä puristaisi sut saman tien väriseksi läntiksi maan pinnalla. Et voisi edes lentää pallon ilmakehässä ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe