Lääkepula jatkaa kasvuaan?

Jotain lääkeryhmiä ei ole saatavissa edes korvauslääkkeissä.Ongelmat lääkkeiden saamiseksi Suomeen nousemassa yhä suuremmaksi ongelmaksi.
Eu pudotti meidät hännänhuipuksi lääkejakelussa jo
vuosia sitten.Ongelmat pahenee vuosi vuodelta.
Perusteluna oli että olemme vähäväkinen kansa täällä
Pussin perällä.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Lääketehtaiden työntekijöitä täytyy yhteiskunnan kouluttaa lisää.

Lääketyöntekijät voivat työntekijäpulan vuoksi kiristää lisää palkkaa ja etuja. Lääketyöntekijät ovat yhteiskunnan kouluttamia, joten yhteiskunnalla on oikeus määrätä lääketyöntekijä töihin sinne missä on tarve.

Kun lääkefirmat saadaan vihdoin yhteiskunnallistettua ja otettua lääkeiden teko ja käyttö viralliseen poliittiseen kontrolliin, lääketyöntekijöitä koulutetaan ja sijoitetaan eri paikoille tarpeen mukaan ja samalla huolehditaan, että kukaan työläinen ei pääse rikastumaan sairauksien kustannuksella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jotain lääkeryhmiä ei ole saatavissa edes korvauslääkkeissä.Ongelmat lääkkeiden saamiseksi Suomeen nousemassa yhä suuremmaksi ongelmaksi.
Eu pudotti meidät hännänhuipuksi lääkejakelussa jo
vuosia sitten.Ongelmat pahenee vuosi vuodelta.
Perusteluna oli että olemme vähäväkinen kansa täällä
Pussin perällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu