Kokoomus sai vaalirahaa

Kokkila sai hankerahoituksen, ei tässä ole mitää epäselvää.

Mika Niemelää on vaikea pitää sopivana työhönsä jos tämä toimii ministeriössä vain yhden puolueen lobbareiden bulvaanina.
3768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

SRV:n tulosta vertaamalla kilpailija YIT:n vastaavaan, on syytä ihmetellä eroa. SRV on suurempi kuin ylikansallinen Skanska, kokoomuksen yhteiskuntavaikuttamisen takia.

Äänestä
  • Muilla suurilla rakennusyhtiöillä tulos putoaa Orpon hallituksen aikana, SRV:n tulos putosi Marinin aikaan reippaasti, mutta nousee Orpon aikaan.

    Äänestä

VeeVeeÄmmässä on ajettu sijoittajien etuja jo 50 vee.Hyvävelikunta voi paksusti kansan piikkiin.

1Äänestä

Valtio pelasti myös Kokkilan omistaman Valmet Automotiven, kun puolustusmenot ovat Orpon aikana muuttuneet puolustustuloiksi.

Äänestä

Helsingin pormestari Daniel Sazonov pitää Garden Helsinki -areenahanketta välttämättömänä kaupungin elinvoimalle. Hän on suhtautunut myönteisesti hankkeelle myönnettyyn 35 miljoonan euron valtiontukeen ja puolustanut kaupungin aiempaa tukea kaavoituksen muodossa.

2024 Kokkila lähetti sähköpostia kahdelletoista yrittäjälle ja pyysi heitä tukemaan Daniel Sazonovin pormestarinvaalikampanjaa.

Kokkila toivoi viestissään, että kokoomuksella olisi ”kykyä ja voimaa” reivata Suomi kasvu-uralle. Samalla hän korosti rahoittajien merkitystä.

– Puolueen menestyksen taustalla on tietysti laaja kokonaisuus mitä erilaisempia asioita, mutta merkittävässä roolissa olette olleet te – sinä – jotka olette olleet taloudellisesti tukemassa eri vaalikampanjoita. Nykymaailmassa sillä on todella iso rooli, Kokkila vetosi potentiaalisiin rahoittajiin.

Äänestä

Kokoomuksen taustalla häärää liike-elämästä koostuva Pro Markkinatalous, joka on kerännyt puolueelle ja etujaan ajaville ehdokkaille miljoonien vaaliavustuskassaa.

HS uutisoi, että työnantajien Pro Markkinatalous -yhdistys aikoo jakaa 2,3 miljoonaa euroa vaalirahaa kevään 2027 eduskuntavaaleissa.

Eikös silloin synny jonkinlainen palveluvelvoite maksajaa kohtaan?
Hyväveli-juttu?

1Äänestä

VM torjui tuen 2024. Vapaavuori kirjoitti ”luottavansa”, että Orpon esikunta ”runttaa” tuen läpi. Hallitus myönsi ehdollisen tuen hankkeelle huhtikuussa 2025.

Hallit tekevät säännön mukaan vuotuisesti tappiota puoli miljoonaa, eikä niiden rakentajina ole suomalaisia, paitsi SRV:n välistävetäjät.

Äänestä
  • Ei kai 35 miljoonaa voi tuosta vain löytyä yksittäiseen hallihankkeeseen, jos samaan aikaan koko maan kaikkiin muihin hankkeisiin on varattu yhteensä 15 miljoonaa euroa, Kaikkonen kummastelee.

    Äänestä

  • Orpon työllisyysvaikutukset ovat tässä, -45 % on julkisen puolen rakennusten aloitusten arvo.

    Äänestä

KOK tarkoittaa Kokkilan ostamaa konklaavia.

1Äänestä
  • .

    Äänestä

Hölmölää pidetään pilkkanaan.

Vapaavuoren puheenjohtajuus Garden Helsinki -hankeyhtiössä tai hänen kokoomustaustansa eivät vaikuttaneet tukipäätökseen, Orpo sanoo uutisille.

Äänestä

Millä hemmetin oikeudella Helsinki myy tontin alehinnalla varattomalle halliyhtiölle? Eikö kilpailutukseen osallistunut muita?

1Äänestä
  • Kaupunki on tehnyt kaikki päätökset, joita Garden edellyttää. Nyt sille on jopa luvattu tämä 35 miljoonan euron valtion rahoitus. Uskon sitten kun näen, Arhinmäki sanoo.

    Äänestä

Juha Majanen nimitettiin valtiovarainministeriön kansliapäälliköksi Vapaavuori tapaamisten jälkeen.

Äänestä
  • Marraskuu 2025: Valtioneuvosto teki päätöksen Majasen jatkokaudesta ajalle 1.4.2026–31.3.2031. Tämän jälkeen hän myös alkoi kannattamaan yhteisöveron alennusta.

    Äänestä

  • Hallitus myönsi ehdollisen tuen hankkeelle huhtikuussa 2025 pidetyssä kehysriihessä ohi normaalin virkamiesvalmistelun.

    Helsinki Garden -hanke ei ole taloudellisesti kannattava, ja sitä pidetään yleisesti erittäin riskialttiina. Vuodesta 2008 suunnitellun tapahtuma-areenan taustayhtiö on velkaantunut raskaasti, tehnyt vuosia tappiota ja sen oma pääoma on miinuksella.

    Projekti GH Oy on hakenut rahoittajilta lainojen leikkauksia ja korkojen mitätöintejä. Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Jan Vapaavuori on itsekin todennut hankkeen olleen aiemmin liian suuri ja riskialtis.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Hallitus myönsi ehdollisen tuen hankkeelle huhtikuussa 2025 pidetyssä kehysriihessä ohi normaalin virkamiesvalmistelun.

    Helsinki Garden -hanke ei ole taloudellisesti kannattava, ja sitä pidetään yleisesti erittäin riskialttiina. Vuodesta 2008 suunnitellun tapahtuma-areenan taustayhtiö on velkaantunut raskaasti, tehnyt vuosia tappiota ja sen oma pääoma on miinuksella.

    Projekti GH Oy on hakenut rahoittajilta lainojen leikkauksia ja korkojen mitätöintejä. Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Jan Vapaavuori on itsekin todennut hankkeen olleen aiemmin liian suuri ja riskialtis.

    Kun on solutettu omat miehet ministeriöihin, hanke on muuttunut kannattavaksi.

    Äänestä

Voisko joku tarkistaa tuon Niemelän pankkitilit. Selviäisi millä summalla Purra on ostanut miehen puolelleen. Vielä joulukuussa 2023 Niemelä suhtautui kriittisesti perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran toimintaan.

"Valtionvelkaan tuli uusi, yllättävä kolmen miljardin lisäys – edes budjettipäällikkö ei osaa selittää asiaa tyhjentävästi"
https://yle.fi/a/74-20065335

Äänestä

Purra yrittää pestä naamaansa sanomalla, ettei muka ole hyväksynyt anomusta. Se ei poista sitä tosiasiaa, että Purra on hyväksynyt 35 miljoonan tuen riihessä.

Äänestä

Suomessa ei pidä rakentaa mutään, se tuo vasemmistolaisille työtä ja tuloja, Ei se meille käy.

Äänestä
  • Yksi tyhmä vastaanväittäjä löytyi. Hanke on todettu kannattamattomaksi ja Vapaavuori on tämän itse aiemmin ymmärtänyt. Se työllistää uzbekkeja ja ukrainalaisia.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Yksi tyhmä vastaanväittäjä löytyi. Hanke on todettu kannattamattomaksi ja Vapaavuori on tämän itse aiemmin ymmärtänyt. Se työllistää uzbekkeja ja ukrainalaisia.

    Aina kun olen kulkenut jonkun työmaan ohi, jossa esin korjausrakennetaan niin ei siellä suomen kieltä työläisten puheissa kuulu.

    Äänestä

Väite siitä, etteivät Jan Vapaavuoren rooli ja kokoomustausta vaikuttaneet Garden Helsinki -hankkeen valtiontukipäätökseen, on ristiriidassa julkisuuteen tulleiden virallisten asiakirjojen ja sähköpostiviestien kanssa, paitsi väliriihen suhmurointi ainoastaan merkiittiin valtioneuvoston tiedonantoon jälkeenpäin.

Tämä on vain yksi epätotuus Orpon väitteissä.

Äänestä
  • ”Luotan kuitenkin siihen, että saatte runtattua tämän Garden-hankkeen tuen pian alkavassa puoliväliriihessä”. Sanatarkasti.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    ”Luotan kuitenkin siihen, että saatte runtattua tämän Garden-hankkeen tuen pian alkavassa puoliväliriihessä”. Sanatarkasti.

    Vapaavuori toimitti pääministerin esikunnalle valmiin tekstiluonnoksen siitä, miten hallituksen tukipäätös tulisi muotoilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Vapaavuori toimitti pääministerin esikunnalle valmiin tekstiluonnoksen siitä, miten hallituksen tukipäätös tulisi muotoilla.

    Hallitus noudatti päätöksessään Vapaavuoren ehdottamaa linjaa ja päätyi lopulta myöntämään hankkeelle jopa Vapaavuoren pyytämää 30 miljoonaa euroa suuremman, 35 miljoonan euron ehdollisen investointituen.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Hallitus noudatti päätöksessään Vapaavuoren ehdottamaa linjaa ja päätyi lopulta myöntämään hankkeelle jopa Vapaavuoren pyytämää 30 miljoonaa euroa suuremman, 35 miljoonan euron ehdollisen investointituen.

    Kiitokset ”junailusta”: Tukipäätöksen jälkeen Vapaavuori kiitti sähköpostitse Orpon avustajia.

    Äänestä

Onko Suomessa kannattavasti toimivia halleja? Eikö puheena olevaan Gardeniin ole käytetty euroakaan verovaroja sitten vuoden 2008 alkaneen suunnittelun?

Äänestä
  • Projekti GH Oy on konkkafirma.

    Äänestä

Kyseessä ei ole mikään merkittävä kasvuinvestointi, vaan taloudellinen rasite, tätähän ei haluttu virkamiehiltä kuulla.

Äänestä

Orpo on itse toivonut oikeuskanslerin käyvän tapauksen läpi ja ***kiistää suoran osallisuutensa Vapaavuoren kanssa käytyihin neuvotteluihin***.

***Totuus on, että Vapaavuori oli pyytänyt Orpoa "runttaamaan" Garden Helsingille rahaa***!

Äänestä
  • Orpo on tehnyt hallituksesta osapuolen SRV:n tarvitsemiin vastapalveluksiin. 132 000 e Kokkilalta toi 35 miljoonan keikan.

    Äänestä

Nämä ovat sellaisia yksityiskohtia, että niitä ei ole hirvittävän järkevää käsitellä mediassa, Purra vastasi Iltalehden kysymykseen.

Valtiovarainministeri 2025 väliriihestä.

Äänestä

Garden on HYLÄTTÄVÄ kokonaan.

Kivistön areenahankkeeseen kaikki paukut. Alueella on jo työt aloitettu.

Äänestä

Kokoomus saa muutaman kymppitonnin vaalirahaa ja Kokoomus antaa 35 miljoonaa ilmaista rahaa takaisin. Näin se oikeisto toimii.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kokkila sai hankerahoituksen, ei tässä ole mitää epäselvää.

Mika Niemelää on vaikea pitää sopivana työhönsä jos tämä toimii ministeriössä vain yhden puolueen lobbareiden bulvaanina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu