Persut hoi. Miksi olitte tutkitusti venäjämielisin puolueemme vielä muutama vuosi sitten? Miksi kuuluitte EUn venäjämieliseen parlamenttiryhmään vielä pitkään helmikuun 2022 jälkeen? Miksi kansanedustajanne toivoi Suomeen Putinin kaltaista johtajaa? Miksi EU meppinne kävi Putinin propagandaleirillä? Miksi entinen meppinne suorastaan flirttaili EUn Putinpaitaisten kanssa? Miksi harjoitatte Suomea sisältäpäin hajottavaa politiikkaa, joka pelaa Putinin pussiin?
Turha kyseenalaistaa edellä mainittuja faktoja haitoistanne. Vastatkaa vain että miksi te toimitte niin?
Persuille muutamia Miksi-kysymyksiä!
40
174
Vastaukset 40
- Anonyymi00002
Aina yhtä hauskoja nämä "äärioikeistolaiset persut ovat venäjä mielisiä" avaukset harhoineen joiden viestiketjuista katoaa viestit joissa arvostellaan persuja s24 palstoilla maalittavia persuista pihalle potkittuja venäjämielisiä rotuopin julistajia..😂😂
- Anonyymi00003
Yhdet ja samat skitsot avaukset vuoden jokaisena päivänä aina uudestaan ja uudestaan ja uudestaan ja uudestaan..
- Anonyymi00005
Pietarin Mölyn kannattaisi vain olla hiljaa. Hänen viestinsä vain korostavat entisestään persujen yhteyksiä putiniin.
- Anonyymi00006
"Miksi olitte tutkitusti venäjämielisin puolueemme vielä muutama vuosi sitten?"
Nyt paikamme on ottanut ns. oppostiopuolueiden mepit!!! Orba oli ihan paras yhteistyökaveri, sillä kun oli kuuma-linja suoraan Putlerille... saatiin tuoreinta tietoa pääkallopaikalta!!! Saa nähdä kuinka yhteistyön käy, kun Orba sai lähtöpassit!!!! - Anonyymi00007
Kuinka iso osa Persuista kävi Venäjällä kasvatusleirillä, kuten Tynkkynen?
- Anonyymi00008
Tynkkynen ajoi aikoinaan Fixittiä, joka sekin pelaa Putinin pussiin.
- Anonyymi00009
Tämä demari putin rolli on itse putin luotettava ja virallinen kalsarin nuuhkija kuten sakoon porukat ovat myös. Eivät maksa veroja, vaan varastavat jäseniltään, valtiolta ja köyhiltä vailla pienintäkään omantunnon pistosta..mutta sakoon mielestä tärkeintä että putin setä ylistää heitä ylikaiken.
- Anonyymi00010
Persu mölisee joutavia. Sitä se häpeä teettää.
Vielä tulee aika kun persut laitetaan oikeuden eteen vastuuseen aiheuttamistaan haitoista. Se aika voi olla pian tai se on pitkän ajan päästä. Mutta lukekaa tämä tarkkaan. Se aika on tulossa!! - Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Persu mölisee joutavia. Sitä se häpeä teettää.
Vielä tulee aika kun persut laitetaan oikeuden eteen vastuuseen aiheuttamistaan haitoista. Se aika voi olla pian tai se on pitkän ajan päästä. Mutta lukekaa tämä tarkkaan. Se aika on tulossa!!Voi voi demari putin rölli reppanaa, meehän reppana putin tädin syliin itkee kun moskova ei vieläkään ole suomen pääkaupunki vaikka sitä niin toivot. Tiesitkö, sakoon on rosvo porukka vailla vertaa.
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Voi voi demari putin rölli reppanaa, meehän reppana putin tädin syliin itkee kun moskova ei vieläkään ole suomen pääkaupunki vaikka sitä niin toivot. Tiesitkö, sakoon on rosvo porukka vailla vertaa.
Persu valehtelee, kun mitään muuta petostelijalla ei ole enää jäljellä. Sinähän teet "anot" kohta....
- Anonyymi00017
Ottaako persupoloista noin luonnolle :)))
Tuliko äänestysmääräys Moskovasta ???
https://www.verkkouutiset.fi/a/psn-mepit-aanestivat-venajan-propagandan-tuomitsemista-vastaan/#c71953d6
Jopa svenskit hämmästeli.....va helvete ???
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006099122.html - Anonyymi00035
''Yksi ja sama väittely....''
Ei ole väittely, on fakta eli kiistämätön tosiasia. - Anonyymi00037
On aina ilo lukea aikuisen kommentteja.
- Anonyymi00051
Ano meni persujen edustajana luomaan tiiviimpiä suhteita venäjän johtoon.
- Anonyymi00013
Emme vastaa. Olemme vastuunpakoilijoita.
terkuin Ruoveden persu - Anonyymi00016
Putin kuiskutteli jo persujen korviin ja esitti kutsun....
"Putin helpottaa länsimaisia arvoja vastustavien muuttoa Venäjälle"
https://yle.fi/a/74-20105983 - Anonyymi00052
Pietarissa on havaittu sankkaa savua. Kyse ei tällä kertaa ole Ukrainan drooneista vaan Mölypersun hermostumisesta.
- Anonyymi00054
T yhmä demari, olittekos te Venäjää vastaan vielä 2021, kun ette ole vieläkään?
- Anonyymi00056
ei suomalaiset paljoa venäläisistä eroa , mutta somalit kyllä ovat eri maata vai mitä demu ?
- Anonyymi00057
Onhan noita suomalaisugrilaisia kansoja venäjän puolella noin 20 miljoonaa.
- Anonyymi00058
Tuolle kopiopersulle pitäisi antaa kunnon opetus. Remmiä prseelle.
- Anonyymi00062
Ei väkivaltaa persujakaan kohtaan. Ei vaikka he itse uhkailevat meitä isänmaallista persuvastaista enemmistöä päivittäin väkivallalla ym.
Vielä tulee aika kun persut laitetaan oikeuden eteen vastuuseen aiheuttamistaan haitoista. Se aika voi olla pian tai se on pitkän ajan päästä. Mutta se aika on tulossa.
- Anonyymi00059
Hallitus teki lääkesotkussa itsestään ”idiootin”
Ja ihan ilman muiden apua.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012135400.html - Anonyymi00060
Eikös. SDP ole Vähäinen puolue aluNperin?
- Anonyymi00061
Eikun Venäläinen, juujuU on viskiä nautittu.
- Anonyymi00063
31 poistettua viestiä. Eikö meinaa mennä trollaaminen taaskaan ihan putkeen ap kun pää märkänä poistat muiden viestejä jotka sinun persuvainoa häiritsee jauhottamalla sinut? 😁😁
- Anonyymi00067
Anonyymi00019
2026-07-11 12:17:34
Anonyymi00017 kirjoitti:
Ottaako persupoloista noin luonnolle :)))
Tuliko äänestysmääräys Moskovasta ???
https://www.verkkouutiset.fi/a/psn-mepit-aanestivat-venajan-propagandan-tuomitsemista-vastaan/#c71953d6
Jopa svenskit hämmästeli.....va helvete ???
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006099122.html
Lue lisää
Montako sataa lehtijuttua sinä antipersukopiokone olet tälle päivää arkistoistasi massapostannut? Ja luotsi asialla... - Anonyymi00070
Anonyymi00022
2026-07-11 12:18:51
Sinä Soinia fanittava ja Hallapersuja maalittava antipersutrolli toistat 365vrk vuodessa 18-22h/vrk yhden ja saman kaavan jokaisella palstalla joissa trollaat. Kirjoittaen avauksia joiden viestiketjuihin tuot vastakkaisia leirejä edustavat mielikuvituskaverisi väittelyn aikaansaamiseksi niiden välillä. Turvautuen sensuuriin kun yksinpuhelujasi häiritään vastaamalla sinun viestien kalasteluviesteihin joilla niitä vastauksia kalastelet. - Anonyymi00081
Persut on ns. viides kolonna.
Eli turha ja haitallinen Suomen itsenäisyyden kannalta. - Anonyymi00083
pakkohan tämä on jälleen laittaa 😍 https://www.youtube.com/watch?v=GIsadYJYLgw
- Anonyymi00092
niin en ymmärrä mikä on jokin mielinen ???
- Anonyymi00084
Suomessa on kattava konsensus, joka tuomitsee Venäjän sotaretket.
Pietarin trollien olkiukot jossain palstoilla ei mahda sille mitään.- Anonyymi00087
Anonyymi00085
2026-07-12 21:51:56
Anonyymi00084 kirjoitti:
Suomessa on kattava konsensus, joka tuomitsee Venäjän sotaretket.
Pietarin trollien olkiukot jossain palstoilla ei mahda sille mitään.
Lue lisää
Ai nämä Kremlin trollit jotka maalittaa Suomi24 palstoilla persuja ylläpidon suojeluksessa 24/7-365vrk vuodessa? Osaatko naurettavan senuuriherkkä Kremlin Suomi24 trolli ap kertoa? - Anonyymi00091
Anonyymi00087 kirjoitti:
Anonyymi00085
2026-07-12 21:51:56
Anonyymi00084 kirjoitti:
Suomessa on kattava konsensus, joka tuomitsee Venäjän sotaretket.
Pietarin trollien olkiukot jossain palstoilla ei mahda sille mitään.
Lue lisää
Ai nämä Kremlin trollit jotka maalittaa Suomi24 palstoilla persuja ylläpidon suojeluksessa 24/7-365vrk vuodessa? Osaatko naurettavan senuuriherkkä Kremlin Suomi24 trolli ap kertoa?No ne maalittaa ketä milloinkin.
En ole persu eikä minusta saa persua kirveelläkään, mutta voin sivusta yrittää vastata jotakin näihin kysymyksiin. Persut näyttävät kokevan kysymykset kiusallisiksi ja leimaaviksi, vaikka ne perustuvat ihan tosiasioihin ennen Venäjän aloittamaa hyökkäyssotaa, joka muutti persujen kantoja ja politiikkaa suhteessa Venäjään. Persujen uskoisi kuitenkin ihan oman itseymmärryksen vuoksi olevan kiinnostuneita vastaamaan tällaisiin kysymyksiin.
Persuilla oli vielä Krimin valtaamisen suhteen tähänkin asiaan hyvin Venäjä-mielinen näkemys. Esitettiin mm., että Krimillä asuva väestö on pääosin ja että liittyminen Venäjään tapahtui tämän väestön aloitteesta. Tom Packalen yritti kääntää päälaelleen esim. uutisoinnin hollantilaisen matkustajakoneen pudottamisesta. Venäjä-mielisyyden kärjessä olivat Packalenin lisäksi ainakin Laura Huhtasaari ja Juho Eerola. Eerola vertasi tilannetta siihen, että kun Suomi menetti Karjalan ja yhteyden Jäämerelle, meillä ei aloitettu Venäjän boikotoinitia vaan idänkauppa. Persujen vaalikonevastaukset olivat myös kaikkein Venäjä-myönteisimpiä.
Ensinnäkin voi nähdä ideologisen yhteyden arvokonservatiivisen ja kansallismielisen putin kanssa. Näiltä osin persujen ideolgia meni usein yksi yhteen Venäjän linjan kanssa. Putinin vahvaa johtajuutta myös ihailtiin. Toinen asia, mikä kallisti persuja Venäjän suuntaan oli EU-jäsenyyden vastustus. Persut nimittävät EU Euvostoliitoksi, joka nyhtää suomalaisten rahat antamatta mitään. Venäjältä sen sijaan saamme vientituloja ja turismia. Kaupalliset edut olikin kolmas vetovoimainen tekijä. Neljäntenä voi pitää yhdenmukaisia näkemyksiä ilmastopolitiikasta. Persut hakivat näissä kysymyksissä samanmielisiä ryhmiä eri puolilta Eurooppaa ja Yhdysvaltoja. Venäjä ei ollut tässä suhteessa suinkaan ainoa, mutta se, että se on naapurimme, on tärkeää ja siihen tulee siksi pitää hyvät välit eikä välittää siitä, milläiset välit sillä on liberaaliin maailmaan, jota persut inhoavat.
Maahanmuuttopolitiikka ei tuossa vaiheessa ollut yhdistävä tekijä. Näytti siltä, että Venäjä sieti suhteellisen paljon kansallisuuksien kirjoa toisin kuin lännen laitaoikeistolainen maahanmuuttopolitiikka. Aivan viime aikoina tilanne on tässäkin kohdin muuttumassa, Venäjän maahanmuuttopolitiikka on persuuntumassa. Tästä aiheesta puhui patriarkka Kirill, joka näkee maahanmuuton vaarana Venäjän yhtenäisyydelle ja ortodoksiselle uskonnolle. Venäjän ei tulisi työvoimapoliittisistakaan syistä antaa väestöpohjansa muuntua epäortodoksiseen suuntaan. Maahanmuuttopolitiikka yhdistää myös vahvasti USAta Venäjään. Trumpin hallintohan läksyttää tämän tästä eurooppalaisia huonosta maahanmuuttopolitiikasta.
Persut ovat muuttuneet varovaisemmiksi Venäjän hyökkäyssodan jälkeen polittisissa linjauksissaan. Mm. tavoite EUsta eroamiseksi on pantu hyllylle odottamaan parempia aikoja. Yhtäkkiä länsimaiden yhteinen turva onkin alkanut kelvata eikä vahva kansallisuusmielisyys erityisemmin enää kukoista. On tietysti vaikea sanoa, miten tilanne muuttuu, jos sota Ukrainassa saadaan loppumaan. Palaavatko persut enemmän sotaa edeltävään retoriikkkaan ja politikoivatko mm. sen puolesta, että yhteydet Venäjään tulee palauttaa ja rakentaa entisten aikojen mukaisiksi. Eli aletaanko taas boikottien sijasta tekemään idänkauppaa kuten Eerola totesi aikoinaan.- Anonyymi00090
Ukrainan sota päättyy joskus ja sitten alkaa megalomaaninen uudelleen rakentaminen.
''Ukrainan jälleenrakennus on historian mittavin rakennushanke, jonka kustannusarvio on noin 520–590 miljardia dollaria. Se pitää sisällään tuhoutuneen energia- ja liikenneinfrastruktuurin, asuntojen, koulujen sekä sairaaloiden korjaamisen ja nykyaikaistamisen.''
Paskajuttu, TampioTavio päätti että suomalaiset firmat eivät osallistu.
https://yle.fi/a/74-20112877/64-3-245468
Ketjusta on poistettu 53 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1591061En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44717Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.128666Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi23648- 44639
- 67615
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää161571Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52560Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni34554Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34528