Garden hallitus tuhoaa kaiken

Anonyymi-ap

🎩🎩🎩💂🔌💯🤩🔥
Talouden huono tila on aina jonkun muun syy kuin. Garden hallituksen


Ilmeisesti ei haluta myöntää että suurin osa kansaa ei osta mitään kun heille ei jätetty rahaa, rikkaille vaan siis monimiljonääreille


Ja kaikki on hallituksen mielestä jonkun muun syy Marin ja sitakrvausten vika

Oikeisto hallitus han keskusta halusi aikanaan sotaa Neuvostoliiton kanssa

10

<50

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Suomalaiset on nykyään lällykansaa . Perustetaan bajamaja komppania .

      • Anonyymi00005

        Mitä Vladimir?

        Teillä ei ole edes bajamajoja


      • Anonyymi00007

        Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
        Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, aina työntekijöiden kiky-maksujen palauttamisesta työnantajille lähtien.

        Hiljaista on ollut. Aina on kysymys yritetty kääntää jonkun muun syyksi. Etenkin edellinen hallitus on ollut suosikkisyyllinen, jopa persujen omiin tekemisiin.

        Nyt kun vaalikautta on jäljellä enää vuosi, niin eväät näyttää olevan syöty persuleirissä. Mutta.

        Kysytään nyt vielä kuitenkin, ihan vaan tulevia eduskuntavaaleja varten, että mitkä ovat persujen perustelut vaalilupauksiensa pettämiselle, ja oliko päätös ainutkertainen ratkaisu tälle hallituskokoonpanolle, toisin sanoen pakon sanelema tilapäisratkaisu? Pääministeriasemassa kansalaisten kannalta huonot päätökset peruttaisiin ja toteutettaisiin lupaukset, jotka annettiin ennen kevään 2023 vaaleja?

        Yksinkertaistaen; jatkossa lupaukset siis pidetään, jos vielä kerran annamme äänenne teille, ja teemme persuista suurimman vallankäyttäjän?olen maksanut tuloveroa,autoveroa, dieselveroa,kiinteistöveroa,kirkollisveroa,perintöveroa. Mitä sitten.Kaikkonen ,mikä on ongelma?

        Veroja maksetaan että saadaan sosiaalietuutta

        Siis terveyden huoltoa edullisesti ja jos joutuu työttömäksi niin saa toimeen tulon
        Näin toimii SDP

        Mutta kokookoomusken mukaan verovarat kuuluukin suuryrityksille ja niille jaetaan ne raha jotta saavat enenmän voittojaVelkajarrulla Kokoomus pakottaa seuraavan hallituksen jatkamaan valtion omaisuuden myyntiä.

        Orpon hallitus pienentää voimakkaasti valtion tuloja seuraavalta hallitukselta:
        - 6 miljardin Länsiratapommi
        - miljardin yhteisöveroale
        - miljardin veroale hyvä tuloisille
        - jopa polttoaineveroalennus tehdään vasta 2027, jolloin verotulo tippuu vasta seuraavalta hallitukselta (n. 100 miljoonaa)
        - 4 miljardin valtion omistuksen myynti vähentää osinkotuloja, kustannusvaikutusta ei ole esitetty.

        Joss Orpon hallitus valitteli edellisen hallituksen velan korkomenoja, niin jättää seuraavalle hallitukselle ennätyskorkomenot, mutta sen lisäksi isot kustannuserät ja pvaltion pienentyneet tulot.


    • Anonyymi00003

      Valitettavasti ei maksa tarpeeksi koska monimiljonäärejä ei ole kuin muutama.

      Se on huono asia, koska köyhätsaavat ne rahansa monimiljonääreiltä. Kaikilla olisi enmmän rahaa, jos miljonäärejä olisi enemmän.

    • Anonyymi00008

      Kokoomusta ei saa enää ikinä päästää valtaan Suomessa

    • Anonyymi00009

      Ei suju kun urpo kerännyt kaikki kansan rahat rikkaille miljonääreilleEi suju kun urpo kerännyt kaikki kansan rahat rikkaille miljonääreilleEi suju kun urpo kerännyt kaikki kansan rahat rikkaille miljonääreilleEi suju kun urpo kerännyt kaikki kansan rahat rikkaille miljonääreilleEi suju kun urpo kerännyt kaikki kansan rahat rikkaille miljonääreille

    • Anonyymi00010

      Suomessa on yli 100 000 kotitaloutta, joiden nettovarallisuus ylittää miljoonan euron. Vähintään miljoonan euron vuosituloihin yltäviä henkilöitä on verotiedoissa vuosittain hieman yli tuhat, mutta todellisuudessa määrä on suurempi verovapaiden tulojen vuoksi.Varallisuus ja alueellinen jakaumaMaantiede: Miljonääreistä ja varakkaista kotitalouksista yli puolet asuu pääkaupunkiseudulla.Koostumus: Siinä missä keskivertosuomalaisen tärkein omaisuus on oma asunto, miljonäärien varallisuus on pääosin kiinni osakkeissa ja rahastoissa.Kasvu: Miljonäärien määrä on moninkertaistunut 1980-luvun lopusta, mutta samalla varallisuuserot ovat kasvaneet ja varallisuus on keskittynyt ennestään rikkaille.Tarkempia tilastotietoja ja kotitalouksien varallisuusjakaumia voit tarkastella Tilastokeskuksen tai Verohallinnon verkkosivuilta.

    • Anonyymi00011

      SDP tuhoaa kaiken. Ikävää mutta totta, Martinin hallitus oli pahin koskaan.

      • Anonyymi00012

        Kylä se tämä hallitus on kun on Suomen tuhoon vieny. Raha on asetettu inhimyyden edelle joka näkyy mm siinä että ihmisten viimesijaisesta toimeentulosta viis veisataan ja perutulaita ei senkään vertaa ,kun mennään ja leikataan jo olemattomasta sosiaaliturvata josta on huomautettu monen monta kertaa. Sama piittaamattomuus jatkuu lääkekorvauksien suhteen .Ne joilla on riittäväti rahaa heillä ei ole huolta ,mutta niillä joilla ei ole varaa kalliisiin lääkkeisiin ovat pulassa ja tuon toimen kautta on ihmisten ´terveys vaarannettu ellei jopa asetettu vähävaraisten henki arvottomaksi, sillä tullainen koiran leikki tooisten terveydellä käy hengenpäälle. .

        Toimet myös monin osin lainsäädännön kautta perustuvat mielivaltaan eikä oikeuskäytäntöön. Näin on mm. tukipolitiikan suhteen, sillä omistuspohjaan nojaten kansalaiset on asetettu eriarvoiseen asemaan asumistuen suhteen .Sellainen ei ole yleisen oikeuskäytännön mukaista. On myös todennettavissa että toimissa ei ole noudatettu toimivalta rajoja koska ei ole toimittu perutuslain puitteissa jonka alle eduskunnan toimita on kauttaaltaan asetettu ja tuon lisäksi demokraattisen toimivallan raja on ylitetty puuttumalla hallinnon kautta yksityiseen sopimiseen lähtien edistämään asioita jotka eivät edes kuulu hallituksen toimivallan alle. Viittaan työmarkkina asioihin joiden suhteen hallitus on ryhtynyt ajamaan elinkeinoelämän asioita eli edustamaan ja edistämään toimin työnantaja liiton asioita.

        Laittomuuksien lisäksi hallitus on vaarantanut Suomen turvallisuuden ja talouden osallistumalla ja ryhtymällä ottamaan osaa taloudellisesti ja poliittisesti osallistuen ulkovaltojen konfliktiin mm. sotaa rahoittaen, joka on aiheuttanut raaka aineiden kallistumisen ja niiden saannin vaikeutumisen että johtanut maan talouden seisahtumiseen sekä mittaviin konkursseihin ja lopputulemana on suurtyöttömyys. Siinä on yhdelle hallitukselle aikaansaannosta aivan riittämiin. Tämä hallitus olisi tullut jo hajottaa ulkoiselta taholta vallan väärinkäytöksistä ja valtiolle vahingollisena .

        https://www.savonsanomat.fi/uutissuomalainen/9611405

        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010937375.html

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/2025-oli-karmein-konkurssivuosi-sitten-1990-luvun-laman/9283160

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011736319.html


    • Anonyymi00013

      Eiköhä panna stoppi noil toimil.
      Kyl se ny taitaa olla silvissii jot ens vaaleis on pistettävä Kokoomus pihal ja vietävä heitilt rahotus ,laittamal Kokoomus boikottii vaali uurnil . Sil tapaa saadaa noit järettömyydet loppumaa ku pidetää huoli et tuo ei pääse jakamaa minkää puolueen avustuksel noit järettömyyksii,jol .on laitettu suuri osa kansast polvillee .

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      44
      948
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      933
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      785
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      688
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      545
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      483
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      470
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      464
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      437
    Aihe