Toinen voitelu

Anonyymi-ap

Tässä vielä eräs mormonismin kummallisuuksista. Toisessa voitelussa luvataan naimisissa olevalle erittäin uskolliselle avioparille jo maanpäällä taivaspaikka. Heidät voidellaan kuninkaaksi ja kuningattareksi. On arveltu, että toisessa voitelussa naiselle annetaan jonkinlainen pappeuden valtuus, vaikkakaan ei mitään pappeuden tehtävää.
Tämähän tietenkin sotii mormonismin omaa opetusta vastaan kestämisestä loppuun asti. Eli periaatteessa vain mormonien pyhän hengen kieltäminen voi estää toisen voitelun saaneiden taivaallisen korotuksen ja jumaluuden.
Tämä rituaali on mielestäni erittäin epäilyttävä monista eri syistä. Epäilen, että Joseph Smith keksi sen pitääkseen mormonikirkon ylimmät johtajat uskollisina mormonikirkolle vaikka he tietävät erittäin raskauttavia asioita mormonikirkosta.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei käy sääliksi sitä miestä

        Sitä saa mitä tilaa.
        Ikävä
        179
        1702
      2. Muistakaa pojat tämä.

        Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
        Ikävä
        109
        903
      3. En ehkä onnistu siinä

        Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
        Ikävä
        58
        745
      4. Mitä mieltä olet?

        Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
        Ikävä
        97
        666
      5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

        Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
        Ikävä
        207
        644
      6. Mies,oletko koskaan...

        Käyttänyt maksullista naista?
        Ikävä
        133
        618
      7. Oletko päättänyt

        Että luovutat minun suhteeni
        Ikävä
        48
        566
      8. Pahoin pelkään nainen

        että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
        Ikävä
        50
        548
      9. Kirjoita kolme sanaa

        mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
        Suhteet
        37
        546
      10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

        hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
        Ikävä
        16
        522
      Aihe