Tehkööt jokainen halutessaan videoita omana itsenään eikä minkään ammatin edustajana, varsinkin jos ne videot häpäisee muut sen ammatin edustajat.
Vastaukset 17
- Anonyymi00003
hapäiseehan se mies poliisi laulajanakin ei osaa kuin rääkkyä , myötähäpeää
- Anonyymi00022
Elä höpötä!
- Anonyymi00006
Yle Areenan Syyskuun Toivotuissa on tarjolla todelliseen kulttimaineeseen noussut Jouko Turkan Kiimaiset poliisit -sarja.
Turkan omaleimainen viisiosainen poliisisarja jakoi kansaa heti ensi-illan jälkeen. Sarjan kuvauksessa kerrottiin sen olevan "kotimainen poliisisarja rangaistukseksi Suomen kansalle vierasmaalaisten poliisisarjojen palvonnasta."
Televisiosarjasta nousi kova kohu ja jopa eduskunnassa pelättiin, että se pilaa Suomen ja poliisikunnan maineen.
Poliisisarjan päähenkilöinä ovat kolme poliisia Marita (Merja Larivaara) ja Hessu Sutinen (Kai Lehtinen) sekä Maritan rakkauden kohde Oiva (Taisto Reimaluoto). Vuonna 1993 valmistunutta sarjaa ei ole koskaan uusittu televisiossa ja ehkä siksi se onkin noussut erityisesti netissä jonkinasteiseksi kulttiklassikoksi, jota on toivottu usein uusintaan.
Helsingin Sanomat kuvaili sarjaa ja sen juonta seuraavasti:
– Tarinan keskustassa kulkee kolmen poliisin triangelidraama. Sitäkin painavammin Kiimaiset poliisit puuttuu reunustalta poukkoilevien uskomattomien tyyppien kavalkadissa elämänmuotoon ja arvoihimme. Samaan rosmojen pakettiin menevät murhaajat, iskelmälaulajat, hullut, vainoharhainen keihäänheittäjä, kaljakapakkaa pitävä naismaaherra, koko tämä suomalainen Suomi Turkan terävöittävän ja kärjistävän kiikarin läpi tarkasteltuna.
Yle Areenassa julkaistaan Kiimaisten poliisien lisäksi paketti kotimaisia rikossarjoja. Kokonaisuuteen kuuluu 13 kotimaista rikossarjaa tai -elokuvaa. Joukon tunnetuin on Tapio Piiraisen ja Harri Nykäsen käsikirjoittama Raid-sarja vuodelta 2000. Sarja keräsi aikoinaan neljä Venla-palkintoa ja oli katsojatilastojen kärjessä. Raid äänestettiin myös viime vuonna Helsingin Sanomien lukijaäänestyksessä Suomen kaikkien aikojen parhaimmaksi rikossarjaksi.- Anonyymi00023
Sairasta horkkateatteria.
- Anonyymi00007
Hienoa että nämä kiusatut uskaltaa tuoda asian julkisuuteen. Kaikki kiusatut ilmoittakaa pienemmistäkin kiusauksesta. Surullista että Suomessa on tätä kiusaamista.
- Anonyymi00008
Uhriutuminen tuosta tulee ensimmäisenä mieleen. Toisena se että löytyykö seuraavista eduskunatavaaleista ehdokkaana ja jos löytyy niin minkä puolueen kansanedustajaksi nousee uhriutumistarinallaan..?
- Anonyymi00009
Kyllä. vapaa-ajalla ei saa käyttää virkapukua, ellei äkillinen työtehtävä sitä vaadi. Ja se ei ole enää silloin vapaa-aikaa vaan työtä.
Sama säännöstö on voimassa tullissa, rajavartiolaitoksella ja puolustusvoimilla. Niin kiva kun virkapuku päällä olisi astella lähimarkettiin ja saada ihailevia katseita on se kiellettyä. Sama pätee somen live-esityksiin ja valokuviin. - Anonyymi00011
Lapin poliisi sarja. Ei uskoisi että heille maksetaan hyvää palkkaa.
- Anonyymi00019
No normaaleille rivi poliiseille eli konstaapeleille ei nyt kyllä varsinaisesti mitään kovin hyvää palkkaa makseta....
- Anonyymi00012
Taitaa julkisuus kääntyä tätä pyrkyriä kohti, kun totuus alkaa tulla julki.
- Anonyymi00014
Kuka kiusasi ja miten? Siihen ei ehkä koskaan saada täyttä selvyyttä.
Silti se, mitä kävi kävi 28-vuotiaalle Ella Varikselle on tahra poliisin maineessa.
Sosiaalisessa mediassa poliisi-Ellana tunnetuksi tullut Varis irtisanoutui kesäkuun alussa Lounais-Suomen poliisista.
Hän kertoi syyksi työpaikkakiusaamisen. Työnantaja vahvisti Ilta-Sanomille, että kiusaamisväitteet tulivat sen tietoon keväällä.
Variksen mukaan kollegat olivat kirjoittaneet anonyymeja kommentteja ja puhuneet selän takana pahaa. Lisäksi kollegat olivat tehneet hänestä nimettömiä väärinkäytösilmoituksia. Varis koki, että hänet yritettiin ”suolata” pois.
Vanhempi konstaapeli Varis teki viime vuoden alusta lähtien sisältöä sosiaaliseen mediaan osana Koulu25-ryhmää, jonka tehtävä on tavoittaa nuoria. Variksen tileillä oli kymmeniä tuhansia seuraajia.
Videoilla Varis esimerkiksi heittäytyi trendeihin eikä säästellyt huumorissa, mutta mukana oli myös vakavia viestejä, kuten pidä kaverista huolta ja ole internetissä varovainen, Poliisi & Oikeus -lehti kertoi viime vuonna.
Yhden kollegan tekemässä ilmoituksessa annetaan ymmärtää, että Variksen toiminta olisi ollut ”häpeällistä” ja ”sekoilua”. Tanssiminen videoilla mainittiin esimerkkinä. Kollega väitti, että nuoret ja opettajat ”ihmettelevät poliisien toimintaa”.
Hohhoijaa. Pitäisikö poliisin käyttää viestinnässään faksia tai peräti lennätintä?
Viestinnän on elettävä ajassa ja oltava siellä, missä nuoretkin ovat. Esimerkiksi uutisensa nuoret saavat Uutismedian liiton mukaan pääosin Tiktokista ja Instagramista.
Monet muutkin julkisen sektorin organisaatiot kuin poliisi ovat viime vuosina vieneet viestintäänsä kevyempään suuntaan sosiaalisessa mediassa.
Poliisin ei sopisi jarrutella tässä. Somenäkyvyys kun auttoi nuorien kohtaamisessa myös kentällä, Varis kertoo Youtube-videolla.
Jokaisen pitäisi ymmärtää, ettei varsinkaan nuoriin rakenneta luottamusta etäisellä, kuivalla ja kapulakielisellä viestinnällä.
Kuluneena keväänä julkisessa keskustelussa vilisi vilkkaasti kommentteja, joissa nuoria syytettiin huonoiksi työntekijöiksi.
Nyt nuori menestyi. Ja tämän hän sai kiitokseksi?
Variksen mukaan työnantaja oli tyytyväinen hänen työhönsä. Hänen videonsa saivat jopa miljoonia näyttökertoja. Varis kertoo Youtube-videolla saaneensa viikoittain jopa satoja viestejä nuorilta, jotka pyysivät apua. Joukossa oli myös kiusaamisen uhriksi joutuneita.
Unelmatyö, Varis kuvailee videolla. Hän halusi auttaa nuoria ja uudistaa poliisiorganisaatiota. Jälkimmäinen taisi jäädä vain haaveeksi.
Variksella on kuitenkin nyt uusi mahdollisuus menestyä siviilissä.
Oliko Variksen käytös kaikilta osin poliisille sopivaa? Sitä voi pohtia.
Varis teki poliisin työnsä ohessa myös sisältöä henkilökohtaisille, kaikille avoimille sosiaalisen median tileilleen. Hänellä oli sivutoimilupa, eikä esimerkiksi kaupalliselle sisällöntuotannolle nähty poliisissa yleisesti estettä.
Kollegoiden palautteen jälkeen poliisi kuitenkin huomautti Varista, etteivät henkilökohtaiset tilit saa sekoittua virkatileihin.
Lisäksi Varis oli muun muassa kiroillut henkilökohtaisilla tileillään, ja poliisi pohti, ettei käytös ollut asiallista. Tapausta ei kuitenkaan selvitetty enempää, sillä Varis oli jo irtisanoutunut.
Lounais-Suomen poliisista kerrottiin aiemmin, ettei myöskään työpaikkakiusaamista voitu selvittää ja käsitellä Variksen virkavapaan ja irtisanoutumisen vuoksi.
– Poliisissa on nollatoleranssi kiusaamiseen, epäasialliseen kohteluun ja häirintään. Kollegojen kiusaaminen, epäasiallinen kohtelu tai häirintä ei ole koskaan eikä missään oloissa hyväksyttävää, viestintäpäällikkö Anna Saarenoja kommentoi.
Puheet ”nollatoleranssista” eivät kuitenkaan auta.
Poliisi näytti nyt erittäin huonoa esimerkkiä, kun se ei onnistunut puuttumaan tilanteeseen ajoissa, oli taustalla sitten mitä tahansa. Kyse on niin vakavasta asiasta, että jokaisen organisaation pitäisi selvittää kiusaamisepäilyt välittömästi.
Mainehaitta on ilmeinen. - Anonyymi00015
Kysymykseen vastasi sähköpostilla Lapin poliisin rikoskomisario Miska Sillanpää.
– Poliisi on toiminut pienimmän haitan periaatteella ja kehottanut vanhempaa maksamaan kauppaliikkeelle selvittelykulun. Muussa tapauksessa kauppaliike voi periä kulun yksityisoikeudellisena riita-asiana.
Rikosoikeuden emeritusprofessori Matti Tolvanen ei poliisin selitystä niele.
– Poliisin puolueettomuus alkaa kärsiä, jos se lähtee antamaan tällaisia kehotuksia.
Oikeusoppineella on selkeä näkemys poliisin toiminnasta.
– Ei poliisin kannata lähteä tällaisia neuvoja antamaan. Se ei kuulu poliisin rooliin. - Anonyymi00016
Julkisuudessa esitetyt väitteet, joiden mukaan Lounais-Suomen poliisilaitoksen entinen työntekijä on joutunut kiusatuksi työpaikallaan, otetaan poliisissa vakavasti, Lounais-Suomen poliisi tiedottaa.
Poliisilaitos on antanut asian syyttäjän arvioitavaksi.
Tiedotteessa kerrotaan, että poliisissa on nollatoleranssi kiusaamiseen ja epäasialliseen kohteluun.
– Kollegojen kiusaaminen, epäasiallinen kohtelu tai häirintä ei ole koskaan eikä missään oloissa hyväksyttävää. Poliisissa on selkeät pelisäännöt epäasiallisen kohtelun ja myös maalittamisen osalta, Lounais-Suomen poliisilaitoksen poliisipäällikkö Risto Lammi sanoo tiedotteessa.
Työnantajan mahdollisuudet kommentoida tapausta ovat rajalliset, Lounais-Suomen poliisin tiedotteessa todetaan.
– Poliisi ottaa aina vakavasti ilmoitetut häirintään, kiusaamiseen tai muuhun epäasialliseen kohteluun liittyvät asiat, ja ne selvitetään. Nyt esitetyt väitteet ovat vakavia, ja siksi olen saattanut ne syyttäjän arvioitavaksi, Lammi sanoo.
– Haluamme siten varmistaa entisen työntekijämme oikeusturvan toteutumisen myös sen jälkeen, kun virkasuhde poliisissa on päättynyt.
Sosiaalisesta mediasta tunnettu Ella Varis kertoi aiemmin irtisanoutuneensa poliisin työstä Youtube-kanavallaan. Varis sanoo, että taustalla on pitkään jatkunut työpaikkakiusaaminen organisaation sisällä.
Variksen mukaan kiusaamista oli monenlaista.
– Toisten poliisien vihakommentointia nimettömillä käyttäjillä, mutta on käynyt ilmi, että ne ovat olleet organisaation sisältä. Sitten sellaista, että poliisit puhuvat ryhmissä selän takana, haukkuvat ja puhuvat pahaa, Varis kertoo.
Varis toimi Lounais-Suomen poliisilaitoksella valtakunnallisessa Koulu25-ryhmässä. Poliisin mukaan ryhmän toiminta jatkuu. Seuraavat online-oppitunnit järjestetään syksyllä.
– Poliisissa arvostetaan niin Koulu25-ryhmän kuin ihan kaikkien muidenkin some- ja koulupoliisien työtä. Sillä on oma tärkeä merkityksensä osana moninaista poliisitoimintaa, Lammi sanoo. - Anonyymi00017
Ei ole edes hyvännäköinen
- Anonyymi00020
Poliisin koulutuksessa jo opetetaan ja painotetaan että poliisin virka-asua ei saa käyttää muuten kuin virka tehtävissä.
Mikä tässä on niin vaikea ymmärtää?
Poliisikoulutuksessa siellä koululla ollaan virkapuku päällä, mutta sen tarkoitus on se että poliisikokelas tottuu virkapukuun. En tiedä onko tämä enää voimassa, mutta ainakin ennen oli. - Anonyymi00024
Varis halusi uudistaa poliisiorganisaatiota. Ihan pienen homman päättti ottaa.
Tämä juttu on melko repaleinen kokonaisuus, olen käsittänyt että Variksesta on toiset poliisit tehneet useita kanteluita, joku syy niihinkin lienee ollut, sekin puoli pitäisi käsitellä perusteelllisemmin ennen kuin niellään sellaisenaan hänen uhriutumisensa.
Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan...
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1982059Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1581412Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2261043- 71907
- 58888
- 47813
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus71813- 93777
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”151666