Kansanedustaja Ville Valkonen (kok.) muistuttaa, että ”eduskuntaa ei kutsuttu ylimääräisesti koolle Uniper-kauppojen takia, vaikka kyse oli Suomen taloushistorian suurimmista tapahtumakuluista, koska SDP ja keskusta eivät nähneet asiaa merkityksellisenä”.
– Kyse oli miljardeista.
Valkonen toteaa, että kaikki puolueet ovat edistäneet erilaisia investointeja ympäri Suomen, Hailuodon sillasta teihin ja uimahalleihin.
– Osa niistä on ollut huonoja, osa hyviä. Esimerkiksi Tampereen areena, Hartwall-areena ja lukemattomat muut urheiluhankkeet ovat saaneet julkista tukea.
Valkonen muistuttaa, että helsinkiläiset oppositiopoliitikot ovat kaupunginvaltuustossa itse tukeneet Gardenia, mikä on ymmärrettävää.
– Kyseessä olisi kv-tason tapahtuma-, viihde- ja urheilukeskus.
– Gardenille ei ole mennyt senttiäkään, eikä mene, jos hanke todetaan vaikutusarvioinnissa huonoksi tai se ei toteudu, Valkonen kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.
Hän jatkaa, että toteutuessaan se olisi harvoja tai jopa ainoa paikka Suomessa, jonne voidaan saada globaalin tason artisteja tai urheilutapahtumia.
– Vaikuttavuudeltaan olisi kyse aivan erilaisesta investoinnista kuin esimerkiksi keskustan hellimät tehottomat aluetuet, Valkonen toteaa.
😇 Opposition politikointi Helsinki Gardenilla on TEKOPYHYYDEN huippu 🏔️
Eduskuntaa ei kutsuttu ylimääräisesti koolle Uniper-kauppojen takia, vaikka kyse oli Suomen taloushistorian suurimmista tapahtumakuluista, koska SDP ja keskusta eivät nähneet asiaa merkityksellisenä. Kyse… pic.twitter.com/In7e6I5Ya1
— Ville Valkonen (@ville_valkonen) July 18, 2026
Opposition politikointi Helsinki Gardenilla on TEKOPYHYYDEN huippu
16
50
Vastaukset 16
- Anonyymi00001
EDUSKUNNAN POIKKEUSISTUNNON KÄSITTELYLISTALLE KUULUVIA KIIREELLISIÄ ASIOITA
Puolueita edustava lihapadan reunasta rystyset valkoisina kiinni pitävä laitostunut joukko puolue-edustajia kerääntyy tiistaina 21.7.2026 poikkeusistuntoon mitättömän syyn takia, vaikka Suomella on röykkiö vakavia tärkeämpiä kiireellisempiä hätätilan normaalisti laukaisevia asioita kuin Gardenia.
A. Eduskunnan epäitsenäinen tila EUn ja NATOn leimasimena. Kansaedustajien roolien muuttuminen puolue-edustajiksi
B. Tärkeysjärjestys uusiksi. Suomen kansan etujen jääminen päätöksenteon tärkeysjärjestyksessä kahdeksannelle sijalle
1.EUn, 2.Naton, 3.Pakolaisten, 4. Kiovan kankkulan pohjattoman kaivon, 5.WEFin oligarkkien ja juutalaisen kasvottoman pääoman yritysten omistuksen, 6.Puolue-etujen, 7.Vapaamuurarien globaalin varjohallinnon kasperteattereiden etujen jälkeen. Tämä on akuutti epäkohta.
C. Suomen demokratia irvikuvallinen tila, jossa eduskunta ruokkii itse itseään eikä suostu itseään hajottamaan ilmapiirin puhdistamiseksi ja uusien hereillä olevien kansan edustajien valitsemiseksi puolue-edustajien sijaan. Hallitusten vaihto myös kiven takana.
Ylipitkät 6.5 kk: n maksetut lomat ovat malliesimerkki kuinka eduskunta ruokkii itseään kansan kustannuksella. Muissa parlamenteissa lomat on rajoitettu 2-3 kk:n pituisiksi.
D) EU pyrkii tietoisesti sitomaan velanoton jopa Ukrainan itsetuhoisan sodan avulla valtioita yhteen. Maista tehdään lypsylehmiä valtapelin välineinä, kun heikompia talouksia houkutellaan jäseniksi EUn eduilla ja tukirahoilla, jotka maksatetaan viattomilta jäsenvaltioilta lisääntyvän velan avulla.
Epåluonnollista toimintaa joka tuhoaa terveen talousajattelun perusteita.
E) Valuuttapolitiikan puolella EUn nimeksi sopisi hyvin Eurostoliitto monivuotisine jäykkyyttä lisäävine suunnitelmineen.
Lisäksi EU:a johdetaan epämääräisen suppean johtokollektiivin avulla jonka taustanarut ovat lähinnä juutalaisten suuromistajien ja globaalin juutalaispitoisen vapaamuurarien kultapossukerhon käsissä. Omistus sanelee päätöksentekoa..
F) EU parlamentti on edelleen kuin hyvin maksettujen lobbareiden ja rahalla vaikutettujen ryhmä, joka saamiensa palkkojen ja etujensa velvoittamana toimii omissa maissaan mainostoimittajien roolissa. Parlamentin valta on olematon neuvoa antavana ja muutama johtohenkilö taustatukineen pääsee täysin epädemokraattisesti hallitsemaan Euroopan ja Suomenkin kohtaloita.
G) Suomella on EUn jättivelkojen takia ongelmia myös hyväksikäytön suhteen. Johtoon on pyritty ujuttamaan kansan erujen vastaisia Brysselin laskuun toimivia henkilöit, joita voi kutsua hyvällä omallatunnolla kotibryssiksi. Erona entisiin kotiryssiin se, että nämä ovat värvättyjä suomalaisia..
Ongelma tiivistyi Niinistön aikana jopa Naton rotanloukun syötiksi maa pakottamalla keksityin uhkakuvin, minigallupein ja harhaisia itäfobioita lietsoen, vaikka tiedossa oli idänkaupan ja naapurisuhteiden merkitys Suomen hyvinvoinnille.
Nyt poliittinen, taloudellinen ja sotilaallinen itsenäisyys on myyty vieraisiin käsiin. Surullinen tilanne verellä ostetun itsenäisyyden kannalta.
H) Niinistö lähinnä valitutti presidentiksi pääministerin paikalta heikon laskutaidon ja yleisen hölisemisen vuoksi potkut saaneen tunnetun koulukiusaajan. USAn collegeajan Loverboyn, rahapesijän maineen saaneen panamatililäisen, kielitaitoisen, transatlanttisen Suomen kannalta vaarallisen sotaa käyvän maan johtajan asevelinalkkiin jääneen pridepömpeli Alexander Stubbin, joka on lyhyessä ajassa romauttanut presidentti-instituution arvovallan. Stubb julistautui kyyneleet silmistä valuen Ruotsin valtiopäivillä ruotsalaiseksi, vaikka oli juuri valittu presidentiksi englantilainen naisagentti vaimonaan.
I) Itärajan sulku oli kuin tärkeän talousjalan amputointi maan ollessa muutenkin vaikeassa tilassa. Varsinkin kun 7 muuta EU-maata jatkaa kauppaa ja turismia neljän lisätessä sitä Ranskan ja Belgian kymmenillä prosenteiila. Lyhyiden toimitusten jalostuskelpoiset hyvin voittoa tuottavat raaka-aine-edut annettiin ilmaiseksi kilpailijoille.
Lyhyen ajan sisällä itsetuhoisesta sulusta omaisuusarvot romahtivat yli 50 mrd euroa 1.1 milj.omakotitalon, 1.5 milj. omakotitalon, 0.5 milj. kesäpaika ja 100.000 liikekiinteistön ym. kohdalla. Turismitulojen tappiot lisäksi 1-2 milj. euroa vuorokaudessa. Jäljet näkyväti rankalla tavalla erityisesti Itä-Suomessa.
Taloudellisen itsemurhan velkainen maa voi tehdä monella tavalla.
J) Polttoainern ja sähkönhinnat on myös sastava kuriin. Sähkönhinta on ollut kilpailijamaahan Ruotsiin nähden 3-20 kertainen jatkuvassa seurannassa. Miten näin suuri ero on mahdollista. Miksi suomalaisia kohdellaan nöin kaltoin.
Nyt lisäksi bensan ja dieselin hinta on Ruotsissa 60-70 senttiä litralta halvempi kuin Suomessa. Suomen puolen yritystoiminta kärsii nyt lännessäkin vain toisesta syystä kuin idässä.
Kuinka kauan tätä kansan kiusaamista ja kuppaamista jatkuu?- Anonyymi00002
Miksei oppositio vaatinut eduskuntaa koolle Uniperin takia? Oppositiossa perskokkareet, ei-kristilliset.
- Anonyymi00003
cvxvc
- Anonyymi00004
vdvd
- Anonyymi00005
fgfg
- Anonyymi00006
vccv
- Anonyymi00007
fggf
- Anonyymi00008
nbbn
- Anonyymi00009
Katsokaa vaan, tulevina vuosina - ehkä ensi vaalikaudella - Lindtman ja Tuppurainen paistattelevat julkisuudessa, että "on hienoa, että me saimme aikaan tämän mahtavan hallin ja nyt täällä on upeaa järjestää Euroviisut". Se on sama, kuin NATO:on liittymisessä. Pääasia siellä vasemmalla laidalla oli, että SDP ja Marin veivät Suomen NATO:oon, sillä saatiin puolueessa vastustusta hiljaisemmaksi.
- Anonyymi00011
Kiva lueskella kun persut itkee jo valmiiksi ens kevään tulevaa tappiota.
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Kiva lueskella kun persut itkee jo valmiiksi ens kevään tulevaa tappiota.
pöljä porukka persut.
- Anonyymi00010
sdp on suuri
Moktar.Gubta kehuu - Anonyymi00013
eipä tämä maa voi muuta saada kuin pelkkää p,,a,,,s,,k,,a ,,,s asiaa aikaan ihan älytöntä silloin kun tämä uni pieru tapahtui kaikkien olis pitänyt erota ja heinä lumme olis suurin ukko joka sitä poerua johti olkaa iloisia onnellisia kun on tämmöinen törky maa johon he haluavat täydellisen ,, ilmaisen yhteisen kunnan jossa ei tarvii muuta kuin löhötä ja antaa kaikkien vain opiskellla ,, juu ei voi mennä duuniin kun saman saa sieltä ja rappioo on sitten tiedossa mutta onneksi on miutakin maita ,,,
- Anonyymi00014
cvcv
- Anonyymi00015
Ja kokoomuksen korruptiopesä. Olis menny läpi kansalaisten kusetus jos ei joku puuttunut siihen.
- Anonyymi00016
Kyllä on kokoomuksella ja persuilla kova pelko Tuppuraisesta,kun väittävät että yksi ministeri aikanaan on uber- päätöksen tehnyt. Oletteko aivan idiootteja persukannattajat. Siivotkaa omat nurkkanne ,siellä riittää penkomista ,kun koko homma on perseellään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2291964
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601154- 20985
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125686- 38669
Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤224658Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa201587- 38418
- 50418
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42412