Koska meidän YLE tunnistaa virheellisen uutisointinsa?

Anonyymi-ap

Australian kansallisen yleisradioyhtiön ABC:n (Australian Broadcasting Company) uutispäätoimittaja Gavin Fang myöntää, että ABC:n Gazan konfliktia koskeva uutisointi on sisältänyt ”pahoja virheitä”.

Fang tunnusti, että ABC:n aiemmin julkaisemat uutiset muun muassa Gazan lasten laajamittaisesta nälänhädästä perustuivat virheellisiin tilastoihin ja olivat siten liioiteltuja. ABC kertoi 21. toukokuuta 2025, että Gazassa 14 000 lasta voi kuolla nälkään 48 tunnin sisällä. ABC ilmoitti uutislähteekseen muun muassa Britannian yleisradioyhtiön BBC:n, joka on myöhemmin tunnustanut, että huomattava osa sen kaksi vuotta kestänyttä Gazan konfliktia koskevista uutisista on ollut virheellisiä ja tietoisesti vääristeltyjä.

Australian antisemitismikomissio on arvostellut ABC:tä vinoutuneesta uutisoinnista, jolla on komission mukaan luotu järjestelmällisesti kielteinen kuva Israelista ja joka on ollut osaltaan lietsomassa juutalaisvihaa Australiassa. Australian Bondi Beachissa tapahtui joulukuussa 2025 juutalaisiin kohdistunut joukkoampuminen, jossa kuoli 15 ihmistä.

Australian ABC ei ole ainoa mediatalo maailmalla, joka on kierrättänyt BBC:n Gazaa koskevia valeuutisia. Suomessa Yle, Helsingin Sanomat ja MTV ovat julkaisseet lokakuussa 2023 alkaneen Gazan konfliktin aikana kritiikittömästi samoja BBC:n ”uutisia”, joista useiden on todettu olleen peräisin terroristijärjestö Hamasin propagandakoneistosta. Suomen keskeiset mediat eivät toistaiseksi ole virheellisiä Gaza-uutisiaan.

Australian antisemitismikomissio on vaatinut riippumattoman komitean perustamista tutkimaan virheellistä Gaza-uutisointia, mutta ABC ja toinen julkisesti rahoitettu mediatalo SBS (The Special Broadcastin Service) ovat toistaiseksi torjuneet ehdotuksen.

ABC:n ja SBS:n virheellistä uutisointia on pidetty erityisen raskauttavana, koska mediatalot toimivat runsaan julkisen rahoituksen varassa. ABC:n vuosibudjetti on noin 800 miljoonaa.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      • Anonyymi00002

        Ja sinä uskot kaiken mitä tuo Persujen "uutistoimisto" kertoo?


    • Anonyymi00003

      Vasemmistomedia suosii "lemmikkejään", miksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2455
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      37
      2077
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      945
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      778
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      630
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      485
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      462
    Aihe