Jäämies Ötzi

Anonyymi-ap

Tuosta kyseisestä löydetystä miehestä kerrotaan, että hän olisi tullut murhatuksi ja olisi maailman vanhin henkirikoksen uhri. No höh, eihän sitä tiedetä millainen murhamies Ötzi oli aikanaan. Saattoihan olla, että tuota mahdollista murhaajaa takaa-ajettiin ja hänen tappamisensa oli oikeutettu siihen aikaan.
Ötzillä oli myös torjuntavammoja, joten jotain kamppailuja oli ollut. Ötzin aseista on myös löytynyt neljän ihmisen verta, joten ei voida sanoa varmuudella, että hän olisi ollut rikoksen uhri, ehkä rikollinen itse ja sai ansaitsemansa lopun.

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Puhut ajasta "tapa tai tule tapetuksi". Käsite rikoksen uhri ja henkirikoksen uhri ovat tämän ajan ajattelumaailmaa, eivätkä ole sovellettavissa siihen aikaan jos haluaa ymmärtää asioita. Nykyajan ihminen ei ole keksinyt jotain luonnonlakeja nimeltä rikos ja murha. Ne on käsitteitä mitä kokeillaan tässä ajassa. Ihminen ei ole tullut mitenkään eteenpäin. Ihminen on vaan liikkunut tiettyyn abstraktiomalliin päänsä sisällä. Onko se hyvä malli, niin sen näyttää tulokset. Tällä hetkellä ei näytä hyvältä. Voi olla että vaatii taas uuden resetin ihmiskunnan osalta. Taas kerran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      173
      1905
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1350
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      222
      1002
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      897
    5. 57
      842
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      783
    7. 93
      757
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      757
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      677
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      646
    Aihe