Huijari:
https://yle.fi/a/74-20237827
Miestä houkuttaa helposti kuitattava hyvä palkka eikä moraalinen selkäranka. Säälittävä luuseri. Toivottavasti Pohjois-Karjalassa tämä jätkä jätetään seuraavissa vaaleissa rannalle. Tai no, hän hakee sitten sairaseläkettä kuten Tony Halme aikoinaan ja saa sen...
https://yle.fi/a/74-20237827
Miestä houkuttaa helposti kuitattava hyvä palkka eikä moraalinen selkäranka. Säälittävä luuseri. Toivottavasti Pohjois-Karjalassa tämä jätkä jätetään seuraavissa vaaleissa rannalle. Tai no, hän hakee sitten sairaseläkettä kuten Tony Halme aikoinaan ja saa sen...
Vastaukset 37
Vanhimmat
Miten se avioliittokin pysyy kasassa kun todennettavasti vokotellut nuoria tyttöjä aamu 4 asti ja kauanko semmoista ollut.. jos jostain jää kiinni, eiköhän se jäävuoren huippua miten ollut ennen, ilman tuota välikohtausta mikä nyt
Vaihda vanhat kalsarisi kun vanhoja juttuja jaat.
Jäikö lääkkeet ottamatta vai? Pari tuntia sitten julkastu uutinen ei kyllä ole kovin vanha. Vaivauduitko edes lukeman ketjun alotuksessa jaettua uutista? Se on julkaistu tänään pari tuntia sitten. Eli tänään perjantaina 24.7.2026
Timosta on jauhettu monta vuotta. Lue sinä vaan vanhasia.
Eikös se Vornanen kertonut että pyytää eroa jos tuomio tulee lainvoimaiseksi. Nyt se tuli.
Ei se se voi kovinkaan vanha juttu olla kun oli just lehdessä.
Syytäkin mätäpaiseesta jauhaa
Ja nyt puhutaan siitä, että hänen saamansa tuomio tuli lainvoimaiseksi. Tätä ei ollut tiedossa ennen kuin korkein oikeus eväsi valitusluvan.
Purrakin on alkanut homehtumaan silminnähtävästi.
Koskaan ei tiedä kuka ammuskelee räkälän etuovella...
.
Se, jos persujen roskaväki menee johonkin ravintolaan ja ammuskelee sen edustalla ei tee siitä ravintolasta räkälää.
Ei kai joku mene persujen käyttämään juottolaan? Mainehan siinä menee jo itseltä.
Mites se SDP:n tuore rattijuoppo Joona Räsänen, voisko Räsånen näyttää Vornaselle mallia siitä kuinka kannetaan poliittinen vastuu selkä suorana???
Millä tavoin, näyttää mallia, kerropa tarkemmin?
Kun Halla-aho on juuri antanut ymmärtää, ettei Vornasen saama tuomiokaan ole pätevä peruste eron myöntämiselle?
Ryhmä Vornanen jatkaa kansanedustajana ehdollinen vankeustuomio niskassaan.
Nyt ei enää ehkä kuljeskele aseen kanssa pitkin kaupunkia ammuskelemassa, ettei ehdollinen tuomio muutu ehdottomaksi?
Vai kulkeeko, kun on niinkin sanonut, että aikoo jatkossakin pitää asetta mukanaan?
Tony Halmeen pelasti aikoinaan se, että hän sai työkyvyttömyyseläkkeen tolloiltuaan tarpeeksi. Kerrottiin, että Soinin lääkärivaimo olisi helpottanut eläkkeen myöntämistä, ehkä oli vain huhu?
Tuollaisia persukannattajat äänestää, Halmeen äänimääräkin oli yli 16000 Helsingin vaalipiirissä 2003.
Mitä mies teki äänestäjiensä hyväksi? Ampui lopulta itsensä luvattomalla asella?
Rikoksia oli jo Amerikan ajoilta Halmeella, eli oikein oiva persuehdokas?
Halme valehtelee Jonni Aron toimittamissa kirjoissa sen, miksi hän lähti jenkeistä, hänet karkotettiin sieltä toisin kuin Halme kertoo, että hän palasi omaehtoisesti.
Sielläkin oli ampuma-aserikoksia Halmeella.
https://www.is.fi/nyrkkeily/art-2000010791801.html
Rattijuoppous on paras syy erota ja hävetä ja painua maan alle.
"Rattijuoppous on paras syy erota ja hävetä ja painua maan alle."
Ei sitä niin vaan erota ja tuo tuskin on hyväksyttävä syy eron myöntämiselle, jos oikein tulkitsin Jussi Halla-ahon sanoja. Halla-ahohan sanoi, ettei edes Timo Vornasen tuomio ja tietenkin siihen edeltäneet tuomiot ole hyväksyttävä syy eron myöntämiselle.
Pyysikö persujen persujen Pentti hauhau Oinonen eroa, kun sai tuomion törkeästä liikenteen vaarantamisesta ja törkeästä rattijuopumuksesta?
Tässä muuten persujen Mika Niikon ansiolistaa.
1982
Ajeli 15-vuotiaana rakennustyömaalla ystävänsä varastamalla työkoneella.
1983
Käsilaukkuvarkaus
1985
Teki kahden ystävän kanssa liki 70 ostoa katteettomalla luottokortilla
1990
Ajoi varastetulla autolla suojatiellä jalankulkijan päälle
jne...
Persujen Nuuska-Niikko, ja köyhien ruoka-avutkin Niikon vaalikampanjaan?
"Puhemies Jussi Halla-aho sanoo, että vankeusrangaistus ei ole kriteeri, jolla kansanedustaja voisi itse pyytää vapautusta tehtävästään."
Mutta mites jos puliisit hakee ja vie suoraan telkien taa onko silloin mitään force majeure ehtoja täyttymässä
Rattijuopoille pitää antaa paaaaaljon kovemmat tuomiot kuin nyt.
Voihan poliisi viedä telkien taa kenet tahansa, jos on syytä (toivottavasti eivät syyttä vie).
Mutta ei poliisi ole mikään tuomari eikä tuomioistuin. Jos kansanedustaja riehuu vaikka lentokoneessa jonain Tomi Immosena ja poliisi käy noutamassa riehujan telkien taa rauhoittumaan, ei se toki kansanedustajan uran jatkamiselle ole mikään este, ei etenkään voittamaton este.
Lainvoimaiset tuomiot jakaa tuomioistuimet, ei poliisi, joka lähinnä toteuttaa kenttätyötä, laatii esitutkinta-aineiston, luovuttaa sen syyttäjälle ja syyttäjä tekee päätöksen, syyttääkö ylipäätään jotain lentokonehäirikkö Immosta tai mistä nyt milloinkin on kyse, vai jättääkö syyttämättä. Ja sen jälkeen oikeus käsittelee syytteen ja antaa joko vapauttavan tai langettavan tuomion, josta kumpaisestakin voidaan valittaa ylempiin oikeusasteisiin, jos valituslupa saadaan.
Eri asia tietenkin on, jos poliisi noutaa jo oikeuslaitoksen lainvoimaisella tuomiolla ehdottomaan vankeuteen tuomitun immusen tai muun persun, joka välttelee tuomiotaan vapaaksi päästettynä tai päästettynä. Silloinkin poliisi toteuttaa vain virkatehtäväänsä, ei toimi tuomarina, eikä tuomioistuimena.
Ei se poliisin homma sen kummempaa ole. Vornanen nyt tietenkään ei siihenkään hommaan sovellu, kun Vornanen on persu, eli tyhmä. Jopa niin tyhmä, että persutkin sen erotti puoueestaan, mutta persupuolueen kautta nuo tollot eduskuntaan nousevat näköjään. Persuehdokkaaksi tollot kelpaa. Ja joku arviointivirhe siinä poliisikoulutukseen pääsemisessäkin on täytynyt tapahtua?
Ai että istuntokauden aikaisista sakkotuomioista ollaan? No, Päivi Räsänenhän on sitten korkealla sinun erottamislistallasi, kun hänen sakkonsa ovat sentään oikeuden langettamat, ei poliisin!
Persu pettää aina. Näin se menee. Mutta se ei meille käy!
Ei Vornanen luvannut muuta kuin harkita eroa. Eikä kansanedustaja edes voi noin vain erota, tarvitaan pätevät perusteet, kuten eduskunnan puhemies Halla-aho sanoi, lisäten, ettei ehdollinen vankeustuomio edes ole pätevä peruste.
Eduskunta voi erottaa 2/3 enemmistöllä, mutta se nyt ei tule kysymykseen tuollaisessa tapauksessa, tarvittaisiin kai murha tai vastaava, että kansanedustajan töppäilyt etenisivät sellaiselle harkinta-asteelle.
Eduskunta on siitä "hyvä" "työpaikka", että sinne kun pääsee, sen jälkeen onkin aivan sama, mitä siellä puuhailee. Vaikka kulkisi ase taskussa päivät pitkät, kun niin pelottaa, kuten Vornasta, joka kertoi pelkäävänsä makalla Arkadianmäellekin niin, että tarvitsee taskuaseen mukaansa. Ravintolaan mennessä hänellä tietenkin on myös ase mukana ja hänhän kertoi jatkossakin aikovansa asetta kantaa. Epäilen kyllä vahvasti, että sen lisäksi, että Vornasen poliisiura on nyt poikki, hänellä ei ole enää myöskään mihinkään aseeseen lupaa.
Senkin se sanoi, kun asia oli jo edennyt.
Alun perin se aivan selväsanaisesti kertoi eroavansa, jos tuomio tulee. Sitten lievensi sen harkintaan ja nyt ei puhu erosta enää mitään.
Näin ne aikomukset muuttuivat. Ja oikeuslaitos oli tietysti väärässä ja hänellä oli kaikki syyt ammuskella päin kansalaisia änkyräkännissä julkisella paikalla.
Rikosrekisterillä ei enää poliisiksi palata, kun ei pääse SUPO-selvityksestä läpi. Kerää palkoista pesämunan jolla sitten pitää pärjätä loppuelämä. Ei kannata kenenkään kadehtia. Katkera kohtalo entisellä vuoden poliisilla. Yksi ilta muutti kaiken.
Ei mene kauaa kun taas kohta luodit lentelee...
mitä järkeä tuommoisissa räkälöissä olla missä pöytiä ja voi vain juoda viinaa , kovaa katetta maksaen räkälän pitäjälle?
persujen ajanvietteenä aamu yöt luuhaavat
Voi voi, kyllä kommari nyt taas mielensä niin pahoitti. Voimia sulle!
Kuka nousee Pohjois-Karjalasta Vornasen tilalle, kun tämä eroaa...?
On kyllä juopon oloinen. Naamakin täynnä hämähäkkiluomia, puhe hidas ja seisahtunut katse. Persuparka vasta 56 v.
Halla-aho totesi tänään, että jos Vornanen savustetaan ulos eduskunnasta, niin keskustan Antti Kaikkonen lähtee samalla ovenavauksella.
Sehän olisi pitänyt erottaa silloin kun tuomio tuli, vaan eivätpä erottaneet.
Sitä suuremmalla syyllä kyllä pitää erottaa sellainen, joka ammuskelee kansalaisia päin humalassa.
Jatkossakin vähän suurempaa rotia siihen hommaan. Kansanedustajilta odotetaan enemmän, ei vähemmän, kuin tavalliselta kansalta.
Jussi haluis mieluummin savustaa jonkun vasemmistosta, vaikka jonkun kenen kenkien väri on väärä.
Persu pettää aina lupauksensa! Ei yllätä ketään.