Oikeaoppinen valmistautuminen ehtoolliselle

Adventtikirkon opin mukaan mutta toimiiko se ?

"Ehtoolliselle valmistautumiseen kuuluu itsetutkistelu, katumus ja synnintunnustus."
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minä tutkiskelin itseäni hipelöiden kirkolla.

Äänestä

Ja saduista kertominen vain jatkuu. Yrittäkää edes opiskella jotain oikeaa tietoa takauskojen sijaan.

Äänestä
  • Usko ja taikausko on kaksi täysin eri asiaa. Tuskin kukaan oikeaoppinen kristitty kuvittelee, että on olemassa ihmisiä jotka voivat herättää kuolleita henkiin. On tosin todistettavasti tapahtunut sellaista, että jo kuolleita on saatu elvytetty takaisin henkiin esimerkiksi hukkumistapauksien yhteydessä mutta se on tapahtunut hoitohenkilökunnan toimesta ei rukouksen voimasta. Siinä tilanteessa on tietenkin voinut tapahtua myös rukous Jumalalle jonkun ihmisen mielessä sitä emme voi tietää. Sellaisia tapauksia voidaan jossakin mielessä kutsua myös ihmepelastumiseksi, vai voidaanko?

    Se taas, että mennään ruumishuoneelle rukoilemaan ja herättämään henkilöä jolle on tehty jo ruumiinavaus ja aivojen tilalla on paperia menee jo harhaopin puolelle. Tällainen tapahtuma on toteutettu suomalaisessa helluntaiseurakunnassa tapahtuneen kuolemantapauksen seurauksena suomalaisella ruumishuoneella ja rukousta on vetänyt naispastori jonka nimeä en muista. Tapahtumakuvaus löytyy kirjasta nimeltä Harhaan johtajat. Hyvä kirja suosittelen lukemaan jos haluaa tietää suomalaisista harhaan johtajista joiden tekoja ja oppia käydään läpi.

    Tämä ei liity kasteeseen, sivuaa sitä kuitenkin yllä olevan vastauksen kautta.

    Adventtikirkon opetus on minun käsityksen mukaan harhaoppia joten heidän osalta jätän kokonaan lukematta heidän opinkappaleita, mutta ehkä jossakin vaiheessa tutustun niihin tarkemmin ja kirjoitan omat kommenttini siitä mikä menee vikaan. En toki väitä, että minun käsitykset ovat oikeita minulla on vain oma näkemys siitä mitä usko on. Uskonnonvapaus antaa kuitenkin vapauden uskoa vaikka puuukkoon tai joulupukin jumalaiseen olemukseen ja näillä mennään.

    Äänestä

No miksi ei toimisi?

Äänestä
  • Mitenkä sen pitäisi toimia. Se on muistoksi, uskon vahvistamiseksi ja hengellinen yhteys muihin uskoviin. Ei siinä aleta kielillä puhumaan tai kommunikoiman henkisellä tasolla. Ainakin oletan niin, kerran olen käynyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Adventtikirkon opin mukaan mutta toimiiko se ?

"Ehtoolliselle valmistautumiseen kuuluu itsetutkistelu, katumus ja synnintunnustus."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu