Oikeaoppinen valmistautuminen ehtoolliselle

Anonyymi-ap

Adventtikirkon opin mukaan mutta toimiiko se ?

"Ehtoolliselle valmistautumiseen kuuluu itsetutkistelu, katumus ja synnintunnustus."

5

<50

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Minä tutkiskelin itseäni hipelöiden kirkolla.

    • Anonyymi00002

      Ja saduista kertominen vain jatkuu. Yrittäkää edes opiskella jotain oikeaa tietoa takauskojen sijaan.

      • Anonyymi00003
        UUSI

        Usko ja taikausko on kaksi täysin eri asiaa. Tuskin kukaan oikeaoppinen kristitty kuvittelee, että on olemassa ihmisiä jotka voivat herättää kuolleita henkiin. On tosin todistettavasti tapahtunut sellaista, että jo kuolleita on saatu elvytetty takaisin henkiin esimerkiksi hukkumistapauksien yhteydessä mutta se on tapahtunut hoitohenkilökunnan toimesta ei rukouksen voimasta. Siinä tilanteessa on tietenkin voinut tapahtua myös rukous Jumalalle jonkun ihmisen mielessä sitä emme voi tietää. Sellaisia tapauksia voidaan jossakin mielessä kutsua myös ihmepelastumiseksi, vai voidaanko?

        Se taas, että mennään ruumishuoneelle rukoilemaan ja herättämään henkilöä jolle on tehty jo ruumiinavaus ja aivojen tilalla on paperia menee jo harhaopin puolelle. Tällainen tapahtuma on toteutettu suomalaisessa helluntaiseurakunnassa tapahtuneen kuolemantapauksen seurauksena suomalaisella ruumishuoneella ja rukousta on vetänyt naispastori jonka nimeä en muista. Tapahtumakuvaus löytyy kirjasta nimeltä Harhaan johtajat. Hyvä kirja suosittelen lukemaan jos haluaa tietää suomalaisista harhaan johtajista joiden tekoja ja oppia käydään läpi.

        Tämä ei liity kasteeseen, sivuaa sitä kuitenkin yllä olevan vastauksen kautta.

        Adventtikirkon opetus on minun käsityksen mukaan harhaoppia joten heidän osalta jätän kokonaan lukematta heidän opinkappaleita, mutta ehkä jossakin vaiheessa tutustun niihin tarkemmin ja kirjoitan omat kommenttini siitä mikä menee vikaan. En toki väitä, että minun käsitykset ovat oikeita minulla on vain oma näkemys siitä mitä usko on. Uskonnonvapaus antaa kuitenkin vapauden uskoa vaikka puuukkoon tai joulupukin jumalaiseen olemukseen ja näillä mennään.


    • Anonyymi00004
      UUSI

      No miksi ei toimisi?

      • Anonyymi00005
        UUSI

        Mitenkä sen pitäisi toimia. Se on muistoksi, uskon vahvistamiseksi ja hengellinen yhteys muihin uskoviin. Ei siinä aleta kielillä puhumaan tai kommunikoiman henkisellä tasolla. Ainakin oletan niin, kerran olen käynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      101
      970
    2. 61
      897
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      68
      683
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      63
      651
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      645
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      552
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      548
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      50
      506
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      478
    Aihe