Tiltujen hevonpaskaa kaikki tyynni.
Jos tarvetta ilmenee niin joka ukko on maata puolustamassa.
Ei Suomen armeijasta kukaan eroa
38
95
Vastaukset 38
- Anonyymi00001
Niinkö muka?
Onhan palstan johtava Nato tiItukin reservistä eronnut 😄
Ja Suomen Nato sopimuksen allekirjoittaja on myös reservistä eronnut Pekka Haavisto 🤪No totta VTUSSA "se on eronnut reservistä". Se mielikuvitushahmo kun asuu vain sairaan mieles sopukoissa, ei missään muualla.
- Anonyymi00033UUSI
Spämmipete havaittu.
- Anonyymi00003
Mutta jos ei olekaan kysymyksessä maanpuolustus?
Aika synkät ennakkoaavistukset, itäraja kiinni ja jenkkien sotilastukikohdat.
Jenkeillä ja natolla omat agendat, jossa Suomea käytetään hyväksi sijaintinsa ja suuren reservinsä vuoksi.
Siis riippuu, millaisia sotia on tulossa?
Putinin Venäjä ei ole Suomea uhannut.- Anonyymi00007
Mistä ihmeen jenkkien sotilastukikohdista puhut, ainakaan Suomessa sellaista ei ole ensimmäistäkään.
- Anonyymi00021
Anonyymi00007 kirjoitti:
Mistä ihmeen jenkkien sotilastukikohdista puhut, ainakaan Suomessa sellaista ei ole ensimmäistäkään.
DCA-sopparin tuomat tukikohdat.
- Anonyymi00004
tuhansia on jo eronnut
- Anonyymi00005
Hevonpaskaa, yksikään terve kaikissa ruumiin ja sielun voimissa oleva ei ole eronnut.
Pitkäaikaissairaat on sitten oma lukunsa. - Anonyymi00011
Anonyymi00005 kirjoitti:
Hevonpaskaa, yksikään terve kaikissa ruumiin ja sielun voimissa oleva ei ole eronnut.
Pitkäaikaissairaat on sitten oma lukunsa.Jokainen sivari on eronnut reservistä.
Anonyymi00011 kirjoitti:
Jokainen sivari on eronnut reservistä.
Sivari EI OLE KOSKAAN OLLUT missään "reservissä", VTUN IDIOOTTI!.
- Anonyymi00006
Aseista kieltäytyjä ei sodi eikä häntä pakoteta. Sota-aikana voidaan pakottaa aseettomaan palvelukseen kotirintamalla.
- Anonyymi00009
Kyllä niillekin hommia riittää älä huoli.
- Anonyymi00008
Done + raketti helvetti on SUOMI LUOTAVA HYÖKKÄÄNJÄN ELIMINOIMISEKSI JO HETI NÄITTEN KOTI PITÄJIIN
- Anonyymi00010
Selvää on että Suomen mies on halukas puolustamaan maataan.
Johtajiemme on sitä ennen osoitettava että se tekee kaiken millä diplomaattisesti voidaan uhka ja sota eliminoida.
Mitä nyt: Jontomme ensimmäisenä ilmoitti, Venäjän ehdotukseen sodan välttämiseksi, "Sitä ei voi mitenkään hyväksyä.!reppanaryssälän pää PUUTARHATONTTUA voi suoraan verrata psykoosissa olevaan nistiin, joka ... EI TOTTELE KÄSKYTYSTÄ.
CS ei välttis tehoa, etälamautin -> ampuma-ase ... jo TEHOAA.
- Anonyymi00012
Aloittaja tietää tasan tarkkaan mistä puhuu !
Palstan pikku tiltusilla ei ole mitään realistista käsitystä siitä, mitä Suomessa tapahtuu ulkoisen uhan syntyessä, tulipa se sitten mistä suunnasta tahansa. Nimittäin tapahtuu "Ukraina ilmiö" tai tutummin ns. "Talvisodan ihme". Maanpuolustustahto on jo valmiiksi korkea ja eri järjestöt valmiudessa yhteistyöhön ulkoisen uhan ilmetessä konkreettisesti rajoillemme.
Palstan piipittäjät asettuu kiltisti ruotuun ja ne muutamat maanpetturit saadaan kyllä helposti aisoihin kuten aina ennenkin.
Huvittava ladyboy on tämä Thaimaasta unelmoiva mammanpoika.- Anonyymi00020
Etkö nyt ymmärrä sitä, että vain 62 prosenttia viimeisimmästä kokonaan tilastoidusta ikäluokasta kävi armeijan loppuun asti.
Ja suurimmalla osalla reserviläisiä ei ole edes sodanajan sijoitusta.
Taistelujoukkojen yläikäraja on nykyään 35 vuotta, sitäkin on nostettu kolmella vuodella.
Sillä ei ole mitään merkitystä, että tällä palstalla reserviin kuulumattomat uhoaa. - Anonyymi00034UUSI
Poju 🙂
- Anonyymi00015
Suomessa ei voi kieltäytyä kokonaan osallistumasta maanpuolustukseen sodan tai kriisin aikana, mutta aseelliseen taisteluun ei voi pakottaa, sillä lailliset vaihtoehdot turvaavat vakaumuksen. Maanpuolustusvelvollisuus koskee jokaista suomalaista, mutta palveluksen voi suorittaa muuten kuin ase kädessä.
- Anonyymi00016
Sivarit voi laittaa vaikka drone -koulutukseen, ja kertoa että ne tiputtaa leipäkoreja nälkäisille tovereille rintaman takana.
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Sivarit voi laittaa vaikka drone -koulutukseen, ja kertoa että ne tiputtaa leipäkoreja nälkäisille tovereille rintaman takana.
Ja eturintamalla voi käydä tiedustelemassa aivan hyvin ilman asettakin. Eli ei mitään sivariongelmaa ole olemassakaan. Turhaa höpötystä.
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Ja eturintamalla voi käydä tiedustelemassa aivan hyvin ilman asettakin. Eli ei mitään sivariongelmaa ole olemassakaan. Turhaa höpötystä.
Lääkintäjoukkoihin kelpaa aseeton.
- Anonyymi00022
Anonyymi00017 kirjoitti:
Ja eturintamalla voi käydä tiedustelemassa aivan hyvin ilman asettakin. Eli ei mitään sivariongelmaa ole olemassakaan. Turhaa höpötystä.
HeHe mitä sun pitää sitten siellä eturintamalla käydä tiedustelemassa?
Sivareilla ei ole mitään asiaa sinne 🤪
- Anonyymi00019
Huoltoketjussa riittää sivareille hommia. Tosin huolto on nykyisin kovien dronehyökkäyksien kohde, eli yhtä vaarallista kuin etulinjan taistelu. Ei sivari selviä sen vähemmällä kuin muutkaan. Käytännössä koko kansa on sotatoimissa mukana tavalla tai toisella. Eli sotii tai itkee ja sotii. (... tai istuu linnassa)
- Anonyymi00023
Mitään ei tarvitse tehdä. Kilju on nyt valmistunut. Juon sitä ja ostan mitä tekee mieli perintörahoillani. Ruumis on vain syöttökone jolle voi tarjota ruokaa tai juomaa.
Valtiolle ei tarvitse tarjota mitään ja valtion voi valita koska niitä on lähes 200 kappaletta maapallon päälle. - Anonyymi00024
Istuu siihen asti kunnes tulee uusi "Nikke" joka korjaa sivarin pataljoonaansa.
Anonyymi00024 kirjoitti:
Istuu siihen asti kunnes tulee uusi "Nikke" joka korjaa sivarin pataljoonaansa.
Duoda, duoda ... v. 2.0. :-)
- Anonyymi00031UUSI
Sivarit eivät osallistu sotilasoperaatioihin, joita "sinilaattaiset" huoltojoukot hoitavat. Kaikki siviilit jotka värvätään ajamaan esin rekkoja, ovat armeijan kirjoilla sitä tehdessään, sivaria ei voi siten sotilaskomentoon alistaa, vain Nato Tiltu voidaan ja vaarallista touhua tulee olemaan. 😂
- Anonyymi00032UUSI
Anonyymi00031 kirjoitti:
Sivarit eivät osallistu sotilasoperaatioihin, joita "sinilaattaiset" huoltojoukot hoitavat. Kaikki siviilit jotka värvätään ajamaan esin rekkoja, ovat armeijan kirjoilla sitä tehdessään, sivaria ei voi siten sotilaskomentoon alistaa, vain Nato Tiltu voidaan ja vaarallista touhua tulee olemaan. 😂
Sotatilassa sivarit ajelee kiltisti just niitä rekkoja, joita viranomainen määrää ajamaan. Kyllä Suomessa komento löytyy aivan jokaiselle, olipa suorittanut minkä palveluksen tahansa. Komento löytyy myös niille, jotka eivät ole suorittaneet mitään palvelusta. On aivan turha kuvitella, että kriisitilanteessa vain reserviläiset joutuu maanpuolustukseen ja muut pyörittelee joutilaina peukaloita.
Eheeeeei, tiltuloinen, ei se noin mene, vaan sinullekin määrätään tarvittaessa sopiva palvelustehtävä kykyjesi mukaan.
- Anonyymi00025UUSI
Muutta Nato-suomen reservistä erotaan!
Kymmenen (10) edellisen vuoden aikana reservistä on eronnut n. 20 000 "taistelijaa", eli n. 2% hypoteettisesta reserviläisten määrästä.
Todellisen reservin koosta se on noin 6,7%.
Mutta toki nuo eroluvut ovat siedettävien tappioitten marginaalissa.
Siviilipalveluskeskuksen mukaan vuoden 2024 aikana 3457 henkilöä erosi reservistä hakemalla täydennyspalvelukseen. Määrä on yli kaksinkertainen verrattuna edelliseen vuoteen.
Aseistakieltäytyjäliiton tietojen mukaan vuoden 2024 luku on kaikkien aikojen toiseksi korkein: enemmän täydennyspalvelushakemuksia - 3815 - on ollut vain vuonna 2022. Tätä edeltävä ennätys vuodelta 2015 jäi vajaaseen tuhanteen, ja useimpina vuosina viime vuosikymmeninä uusia reservinkieltäytyjiä on ollut joitain satoja.
Aseistakieltäytyjäliiton neuvontaan reservinkieltäytyjät olivat eniten yhteydessä helmikuussa, jolloin puolustusministeri Antti Häkkänen ehdotti reservistä eroamisen kieltämistä. Moni yhteyttä ottanut mainitsi Häkkäsen lausunnot keskeisenä syynä päätökselleen kieltäytyä juuri tuolloin.
Siviilipalvelushakemusten määrä vuonna 2024 oli sekin tavallista suurempi noin 2300, siinä missä vuonna 2023 niitä 1954. - Anonyymi00026UUSI
Ei Suomen armeijasta kukaan eroa, mutta nato-suomen reservistäpä erotaankin oikein vauhdilla.
- Anonyymi00027UUSI
Vain kapiaiset voi erota Suomen armeijasta ja loikata Nato-armeijaan. Tai potkaista tyhjää.
- Anonyymi00028UUSI
En puolusta työttömyyttä. Olen valmis nälkäkuolemaan.
- Anonyymi00029UUSI
Tee suomelle palvelus ja NOPEUTA ... .
- Anonyymi00036UUSI
Anonyymi00029 kirjoitti:
Tee suomelle palvelus ja NOPEUTA ... .
Niinpä. Kehoitan Suomalaisia eroamaan NOPEASTI Nato-suomen reservistä.
- Reservinkieltäytyminen on laillinen vaihtoehto, joka perustuu mielipiteen- ja omantunnonvapauteen.
- Reservinkieltäytyjiä ei voida missään tilanteessa asettaa sotilasviranomaisten määräysvallan alaisiksi.
- Armeijasta erotaan ilmoitusluontoisella hakemuksella. Kieltäytymisen syitä ei tarvitse perustella.
https://eroa-armeijasta.fi/
- Anonyymi00030UUSI
Tottakai, silloin täysillä mennää, viinaa toimitetaan oville.
- Anonyymi00037UUSI
Tarkoitatko PIZZAT?
- Anonyymi00035UUSI
Ei kukaan järkevä halua itteensä tapattaa Naton takia.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134752Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197710Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47667Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99661Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!27641- 61629
- 47580
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59525Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520