Onko vihreää siirtymää?

Anonyymi-ap

Voima lehdessä:
Vihreää siirtymää ei ole, huomauttaa palkittu ranskalaishistorioitsija Jean-Baptiste Fressoz

Ilmaston muutoksen kannalta kaikkien etu olisi pitkällä tähtäyksellä materiaalisen kulutuksen vähentäminen ja tasapuolisempi hyvinvoinnin jako.

Miten toimit itse ympäristön suojelemiseksi?

5

<50

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      En juuri osta uusia vaatteita vaan paikkaan ja parsin.
      Lajittelen roskia ja matkoilta tai kauppojen eteispöydissä syömieni ruokien muovikansia kuljetan kotini muoviroskikseen
      Yritän kulkea julkisilla kulkuvälineillä aina kun voin.
      Kasvatetun punaisen lihan syönnin olen lopettanut, maitotaloustuotteita ja juustoa valitettavasti menee.
      Kananmunia ostan, jos löydän sellaisia, missä kanat ovat paitsi saaneet olla lattialla, myös ulkoilla. Kananmunat ovat ravintopommi, mutta ei niitä joka päivä tarvitse syödä.

      Minulla on huono omatunto, että olen polttanut paljon bensiiniä ilmaan ja myös rahaa. Miten paljon olisinkaan voinut auttaa sillä rahalla itseäni köyhempiä lapsiperheitä ja vanhuksia eli jakanut hyvinvointia.

    • Anonyymi00002

      Ilmaston muutoksen kannalta kaikkien etu olisi pitkällä tähtäyksellä materiaalisen kulutuksen vähentäminen ja tasapuolisempi hyvinvoinnin jako.

      Tuohan se kaiken a ja o on, ei ahneus.

    • Anonyymi00003

      EU ei mahda kierolle Kiinalle mitään itseään kampittamalla. Nyt on talous saatu pelkäämään, milloin mitäkin päästökauppaa. Euroopassa ei ole niitä kaivoksia, millä fossiilivapaa teknologia rakennetaan. Ainut on litium. Tekoäly ja vety tuottavat raskaan pettymyksen niistä höpöttäville. Saksan fuusiovoima on yhtä kaukana kuin Suomen kvanttitietokoneet. Päädyttiin aseuraanin käyttöön ydinvoimassa, mikä esti vähemmän vaarallisen ydinvoiman kehityksen.

      Esimerkiksi toriumia polttoaineena käyttävät ja sulasuolareaktorit (Molten Salt Reactors), joita tutkittiin 1960-luvulla, olivat luonnostaan turvallisempia eivätkä tuottaneet helposti asekelpoista materiaalia. Niiden kehitys kuitenkin lakkautettiin, koska Yhdysvaltain hallitus ja tiedejohto keskittivät resurssit sotilaallisesti hyödyllisempään uraanitekniikkaan.

      • Anonyymi00004

        MSR reaktorissa on 2x korkeammat lämmöt, soveltuu sähkön tuotantoon ilman poksahdusvaaraa.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        MSR reaktorissa on 2x korkeammat lämmöt, soveltuu sähkön tuotantoon ilman poksahdusvaaraa.

        Euroopassa matalat joenpinnat ja kuivuus ovat pakottaneet sulkemaan tai ajamaan alas reaktoreita, kun jäähdytysvesi ei ole riittänyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      238
      1522
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      289
      1108
    3. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      812
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      733
    5. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      653
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      595
    7. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      594
    8. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      49
      555
    9. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    10. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      41
      511
    11. 32
      501
    12. 45
      497
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      495
    14. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      32
      464
    15. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      77
      451
    16. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      422
    17. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      417
    18. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      401
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      18
      387
    Aihe