Nyt taas 0,9% BKT nouse edelliseen kvartaalin nähden. Tarkoittaa jo noin 4% vuotuista kasvua. Tämähän on jo lähes maailmanennätys.
YLE ja sdp raivoissaan.
YLE ja sdp raivoissaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hurmoksellisia uutisia Suomen taloudesta! riemuitsee puolestaan EK:n johtaja Sami Pakarinen X:ssä.
Huom! EK:n ekonomisti! Uskottavuus 0.
Vassarit koplaa takuulla taas omaksi aikaansaannokseksi seuraavassa hallituksessa hyvät tai parempaan päin talouden kasvu jutut. Niinhän se otti sipilän hallituksen aikaiset työllisyyden paranemisen joka jatkui vielä marinin aikaan. Sitten konkat ja työllisyys lähti marinin aikaan jyrkkään laskuun.
Työttömien määrä vain kasvaa. Kukaan ei osaa sanoa missä tuo väitetty talouskasvu tapahtuu.
Avoimet työpaikat vain lisääntyneet vuoden takaisesta. Saat niitä työhakemuksia tehdä enemmänkin kuin neljä kuukaudessa.
Tottakai työttömien määrässä on kasvua kun Kela pisti asiakkaitansa työnhakijoiksi.
Vassarit pistää hätäkokouksia pystyyn ympäri suomee kun tilanne on vakava. Äkkiä keksii uusi valheita iso tukku ja satamat kiinni ainakin kuukaudeksi .
Nii
Muukin paisuu kuin talous. Erektoidun voimakkaasti.
Riikka puskee täysillä mennään.
Voi pyhä yksinkertaisuus!
0,9% ja persu repii jo housunsa. Mitenkä sen työllisyyden kanssa?
Älyllinen ja sivistynyt henkilö tietää että vaikka talous on kovimmassa nousussa vuosikymmeniin, työttömyyden lasku alkaa asioista viimeisenä.
Toki sen jälkeen se on huimaa.
Tietenkin valtava joukko maahanmuuttajia on työttömänä eikä kielitaidottoman tilanne miksikään parane. Niitä Marinin hallituksen tänne haalimina ja houkuttelemina
Varmasti vassukoita hatmittaa.
Ennen vaaleja Suomen nousukiito maailman kovinta, hyvästi vihervasemmisto demareineen
no kylläpä paska hallitus ja sen kannattjat ovat epätoivoisia, tuskissaan huutavat talouskasvua. No ei auta porrrvaria yhtään, eivät pääse edes siihen mistä aloittivat 2023, ei työlllisyydessä ei taloudessa, työttömyysluvut ja valtion velka vaan kasvavat,. Eduskuntavaalit lähenevät ja tuska kasvaa, vain pieni vähemmistö enää noihin uskoo ja luottaa, hallitus vaihtuu.