Tämä Espanjan Ceutassa oleva tilanne on oikeasti huolestuttava. Yli tuhat turvapaikanhakijaa, enemmistö nuoria terveitä miehiä, marssii tuosta noin vaan rajan yli eivätkä paikalliset viranomaiset mahda mitään. Osasyyllinen on Espanjan pääministeri, joka auliisti lupasi laillistaa laittomia siirtolaisia. Se oli kuin kutsu uusille laittomille siirtolaisille.
Jos Eurooppa on näin heikoilla rajojensa valvonnassa ja kyvytön estämään tällaisia massatunkeutumisia, niin miten Eurooppa sitten pärjäisi, jos totaalinen sota alkaisi? https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/8ba899b3-8c1b-4581-976e-9e850d0d6d4b
Massatunkeutuminen Espanjan alueelle.
43
121
Vastaukset 43
- Anonyymi00001UUSI
Eikö ne nyt ole opetelleet uimaan? Vai kannas kuivunut esiin?
- Anonyymi00035UUSI
Suomi on itsenäinen valtio. Rajat on suljettava heti.
- Anonyymi00002UUSI
100 miljoonaa ilmastopakolaista tulee. Siinä vaiheessa on samantekevää mitä siitä ollaan mieltä poliittisesti, koska eihän noita pysäytä edes lyijy.
- Anonyymi00030UUSI
Eivät nämä ilmastoa ole paossa vaan kelan vetäminä tulevat.
- Anonyymi00036UUSI
Sulla tuulee korvien välissä ilmastolässytyksiesi kanssa.
- Anonyymi00003UUSI
Espanja on hieno maa!
Karmeeta pahuutta änkee Espanjaan ja myöhemmin jo phaskaan Suomeen.- Anonyymi00005UUSI
Hieno maa? Turisteja uhkaillaan mutta pakoloiset vaan kävelee kyliin kun huvittaa...hieno maa tosiaan....huumekauppa ja rikollisuus nousee kohisten.
- Anonyymi00008UUSI
Anonyymi00005 kirjoitti:
Hieno maa? Turisteja uhkaillaan mutta pakoloiset vaan kävelee kyliin kun huvittaa...hieno maa tosiaan....huumekauppa ja rikollisuus nousee kohisten.
Missä on turvallisuus ?
- Anonyymi00021UUSI
Anonyymi00005 kirjoitti:
Hieno maa? Turisteja uhkaillaan mutta pakoloiset vaan kävelee kyliin kun huvittaa...hieno maa tosiaan....huumekauppa ja rikollisuus nousee kohisten.
Nämä rikolliset ja muut huumetouhut ovat
nimenomaan ULKOMAISTEN tuomia roskia,
ihan kuin esim RUOTSIIN!
Suomalaisiin uppooaa valheet helpommin kuin
monien muiden maiden kansoihin koska Suomalaiset
ovat poro-kansaa jota on helppo siirrellä vasemmalta oikealle
niinkuin on käynyt kautta historian.
- Anonyymi00004UUSI
Just ton takia on typerää palvoa arvovieraita. Niitä tulee lisää ja lisää, kunnon rasismi pitäisi huolen etteivät tule.
- Anonyymi00006UUSI
Paljon rasismia parempi keino on, ettei yksinkertaisesti anneta rahaa.
- Anonyymi00020UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
Paljon rasismia parempi keino on, ettei yksinkertaisesti anneta rahaa.
Ei ennenkuin on suomen kansalainen.
- Anonyymi00037UUSI
Anonyymi00020 kirjoitti:
Ei ennenkuin on suomen kansalainen.
Suomen kansalaisuus on Suomessa syntyneiden oikeus. Ei se ole mikään jakelutuote.
- Anonyymi00007UUSI
Espanja oli tilannut palon sammuttajia somaliasta?
- Anonyymi00009UUSI
Muistan, kuinka jossain vaiheessa mediassa hehkutettiin Espanjan pääministeriä Sanchezia, kuinka rohkea hän on, kun uskaltaa uhmata Trumpia ja kuinka hän on suuri Palestiinan ystävä, jne. Sitten jätkä menee ilmoittamaan julkisuudessa, että Espanja laillistaa suuren joukon laittomia siirtolaisia ja toki se innosti monet sitten pyrkimään Espanjaan laittomaksi siirtolaiseksi. Tämä on nyt seurausta siitä. Veikkaan, että pääministerin ura saattaa loppua lyhyeen.
- Anonyymi00012UUSI
Jätkähän on tyhmä kuin saapas..teki Sipilät.
- Anonyymi00017UUSI
Anonyymi00012 kirjoitti:
Jätkähän on tyhmä kuin saapas..teki Sipilät.
blaa...blaa...blaa...
- Anonyymi00024UUSI
Nyt Trumppi voi sanoa Sanchezille: "Minähän varoitin".
- Anonyymi00010UUSI
Alaikäisiä tai sellaisena esiintyviä. Tarkoittaa että täysi holhous ja se iso perhe saa mönkiä perässä.
- Anonyymi00011UUSI
Millaistahan oli kun mongolit vyöryi Rooman porteille? Ei niitä varmaan ollut niin paljoa kuin näitä.
- Anonyymi00013UUSI
Ei mikään ihme kun katselee millaista sakkia Vihreissä ja vasureissa ylipäätään löytyy. Tämäkin esimerkki, huhheijaa:
"'Shameful' Green councillor 'tells murderers, rapists and burglars how to avoid police'... by posting map showing location of Live Facial Recognition vans"
https://www.dailymail.com/news/article-16012067/Shameful-councillor-murderers-rapists-burglars-avoid-police-map.html?ito=social-facebook-uknews&fbclid=IwY2xjawTYrYFleHRuA2FlbQIxMABzcnRjBmFwcF9pZBAyMjIwMzkxNzg4MjAwODkyAAEeQ2fbxJRWtDgE8o6XqBvUyuf2iqBtTyA_7nUfooQI3M96LDixAQXfU1S7Vu4_aem_VPJcFkpZr-6xNsl3gAHrHQ - Anonyymi00014UUSI
Eurooppa kiittää.
https://www.the-sun.com/news/15544823/asylum-seeker-chris-jude-court-rape-murder-teen-lisa/ - Anonyymi00015UUSI
Hoet vaan take that putin niin kyllä se siitä... Sekopäisyyttä laidasta laitaan.
- Anonyymi00016UUSI
Joo, Espanjaanhan ramppaa nyt afrikkalaisia hulluna, mutta miksei Iltapaska kerro ilmiön oikeata syytä ja taustaa?
Eli siis sitä, että vasuripääministeri Sanchez on ilmoittanut antavansa kaikille laittomasti oleileville kansalaisuuden... jää pois se tieto tästä uutisesta:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/8ba899b3-8c1b-4581-976e-9e850d0d6d4b- Anonyymi00023UUSI
Se on vaan hyvä. Voimme sitten kutsua epsanjalaisia suomeen ja persut ei voi sanoa että mitä pakolaisia he ovat. Persu saa pitkän nenän.
- Anonyymi00018UUSI
Tervetuloa tervetuloa. Laitetaan leivinuunit lämpiämään ja sukkapuikot kilisemään että saadaan taas leivottua tulijoille pullaa ja kudottua töppösiä.
- Anonyymi00019UUSI
Rikollisjärjestöt tarvitsevat ja käyttävät näitä nuoria miehiä hyväksi.
Esimerkiksi Barcelonassa ei kannata mennä illalla lähelle vanhaa kaupunkia, joka on aivan alamaailman hallussa.- Anonyymi00028UUSI
Ruotsissa myös tuttu ilmiö.
- Anonyymi00022UUSI
Yksinkertaiset mutta muuten järkevät Suomalaiset eivät ymmärrä
matu maiden aiheuttamia ongelmia pitkälle tulevaisuuteen,
tosin saattaa moni ymmärtääkin mutta poro-kansana on poromaisia. - Anonyymi00025UUSI
Espanja muuttuu taas
kalifaatiksi,kun maurien
jälkeläiset tulloo!
😁- Anonyymi00027UUSI
Ja tällä kertaa heidän oma typerä pääministerinsä suorastaan kutsui nämä maurit lupailemalla tehdä laittomista siirtolaisista laillisia. Tulee mieleen eräs Sipilä, joka lupasi oman talonsa.
- Anonyymi00026UUSI
Kuvista päätellen melkein kaikki ovat nuoria miehiä. Eipä paljon näy naisia ja lapsia.
- Anonyymi00041UUSI
Jokaisen ilman passia saapuneen voi passittaa muitta mutkitta takaisin sakkolappu kourassa. Kuinka monella passi oli mukana vesitiiviissä vyölaukussa?
- Anonyymi00029UUSI
Venäjällä on kai työvoimapula, miksi he eivät voisi suunnata sinne? Sehän kansojen sulatusuuni kuten Yhdysvallatkin ja resursseja ja luononvaroja riittää. Muu Eurooppa tai Eurooppa on liian kulttuurisidonnainen, järjestäytynyt ja logistoitunut sopeutumisen kannalta.
- Anonyymi00031UUSI
No kun Venäjällä ei makseta sossurahoja.
- Anonyymi00032UUSI
Jos SDP olisi jo vallassa se kutsuisi nuo massat tänne täysihoitoon. Rahoitus tietysti lisävelalla.
- Anonyymi00033UUSI
Hei haloo. Toi on Espanjan erillisalue afrikassa eikä sitä voi mitenkään verrata euroopan rajojen suojeluun. Toi alue on itsehallintoalue, joka nyt kuuluu espanjalle. Mutta Espanja ei ole vaivautunut siihen panotamaan rajavalvonnassa samallalailla kuin varsiniseen Espanjaan euroopassa. Olihan se tietenkin arvttavisa, että kaikenmailman natsit ja muut rasistit yrittää heti hyödyntää tuota tilannetta oman propagandansa levittämiseen.
- Anonyymi00034UUSI
Toi alue ei edes ole osa eurooppaa vaan osa afrikkaa. Ja eihän sitä voi kieltää, että toi on kolonialismin jäänne satojen vuosien takaa.
- Anonyymi00038UUSI
Antakoon sen takaisin Marokolle. Eikö tämä Espanjan pääministeri kovasti liputa Palestiinan puolesta? Näyttäköön itse esimerkkiä ja luopukoon koko Ceutasta.
- Anonyymi00040UUSI
Anonyymi00038 kirjoitti:
Antakoon sen takaisin Marokolle. Eikö tämä Espanjan pääministeri kovasti liputa Palestiinan puolesta? Näyttäköön itse esimerkkiä ja luopukoon koko Ceutasta.
Jos Ceuta olis nyt Marokkoa ei se mitään vaikuttaisi,
silloin olisi siirtyminen MISSÄ on ESPNJA!
Jos koko Espanja olisikin Marokkoa, olisi siirtyminen Porttugaliin
ja Ranskaan!
Ja myöhemin matuiksi Suomeenkin!
- Anonyymi00039UUSI
Ukrainaan sotimaan koko sakki niin saadaan sota loppumaan
- Anonyymi00042UUSI
Suvaitkaa ihanaa
- Anonyymi00043UUSI
Ryssää tulee, tuli vapaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1591061En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44727Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.128666Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi24656- 44649
- 67615
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää162575Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni35566Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52560Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34528