Miten Taksi Alalla Kierretään Veroja

Anonyymi-ap

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Emme halua Ruotsin kaltaista rikollisuuden kehitystä Suomeen, Rantanen sanoi.
      Anonyymi-ap
      2026-07-31 10:27:04

      https://www.suomenuutiset.fi/sisaministeri-mari-rantanen-keski-suomessa-rajanylityspaikat-pysyvat-kiinni/


      Maahanmuuttopolitiikka tiukentunut

      Hallitus on vahvistanut poliisin toimivaltuuksia ja viranomaisten välistä tiedonvaihtoa, jotta rikollisuuteen voidaan puuttua entistä varhaisemmassa vaiheessa.

      – Poliisin pitää päästä kiinni ilmiöihin ennen kuin ne eskaloituvat. Emme halua Ruotsin kaltaista rikollisuuden kehitystä Suomeen, Rantanen sanoi.

      Hän kuvasi hallituksen tehneen maahanmuuttopolitiikkaan merkittävän suunnanmuutoksen. Kansalaisuuden saamisen ehtoja on kiristetty, ja kotoutumiseen on tuotu lisää velvoittavuutta.

      Rantasen mukaan kansalaisuuden saaminen edellyttää jatkossa aiempaa selvemmin yhteiskuntaan osallistumista, työntekoa ja lakien noudattamista.

      Maasta poistamisten määrä on kasvanut selvästi, ja hallitus on osoittanut poliisille tähän myös lisärahoitusta.

      – Poliisi poisti viime vuonna yli 30 prosenttia enemmän ihmisiä maasta kuin vuotta aiemmin, Rantanen mainitsi.

      Hän korosti, että hallituksen politiikkamuutoksilla on ollut vaikutusta, sillä turvapaikkahakemusten määrä on laskenut 15 vuoden alimmalle tasolle.
      Maahanmuuton uudistuksia jatkettava

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe