Ettäkö 80 % profetioista toteutunut?

Anonyymi-ap

Tämä on yksi niistä lennokkaista väitteistä, jotka kuulostavat vakuuttavilta niin kauan kuin kukaan ei kysy yksinkertaista jatkokysymystä: Miten tämä on laskettu?

Kun laskelmaa alkaa tarkastella, käy ilmi, että kyse ei ole puolueettomasta historiallisesta tilastosta vaan valikoidusta tulkinnasta. Ensin päätetään, mitkä kohdat ovat profetioita, sitten päätetään, mitä niiden pitäisi tarkoittaa, ja lopuksi katsotaan, mikä myöhempi tapahtuma voidaan yhdistää niihin. Tällä menetelmällä ennustusten onnistumisprosentti saadaan helposti näyttämään hämmästyttävältä.

Ongelma on, että oikeassa ennustetutkimuksessa toimitaan päinvastoin: ennustus määritellään etukäteen, kriteerit asetetaan ennen tapahtumaa ja epäonnistumiset lasketaan mukaan. Muuten kyse ei ole ennustamisesta vaan jälkikäteisestä tulkinnasta.

Kun Raamatun profetioita tarkastellaan täsmällisemmällä historiallisella tavalla, tulos on paljon vaatimattomampi. Ei ole olemassa tieteellisesti hyväksyttyä laskelmaa, joka osoittaisi 80 prosentin toteutumisasteen. Jos mukaan otetaan vain selkeät, ennen tapahtumaa kirjoitetut ja historiallisesti tarkistettavat ennustukset, arvio putoaa huomattavasti alemmas, ehkä noin 20–40 prosentin tasolle riippuen siitä, kuinka rajat asetetaan.

Ja sitten ovat ne ennustukset, jotka eivät vain ole epävarmoja, vaan joiden kanssa historia ei ole mennyt odotetulla tavalla.

Kristinuskon historiassa on toistuvasti esitetty ajatuksia , että lopun ajat ovat lähellä tai että tietyt tapahtumat ovat välittömästi toteutumassa. Jeesuksen paluuta on odotettu eri aikakausina niin vahvasti, että jotkut ryhmät ovat jopa määrittäneet sille ajankohtia. Kun päivämäärät ovat menneet ohi ilman tapahtumaa, selitystä on yleensä muutettu: ei ennustus ollut väärä, vaan ihmiset ymmärsivät sen väärin.

Tämä on kätevä järjestelmä. Ennustus ei koskaan häviä. Vain tulkinta muuttuu.

Lisäksi keskusteluissa levitetään usein ”profetioita”, joita ei todellisuudessa löydy Raamatusta sellaisina kuin niitä esitetään. Internet on täynnä väitteitä tyyliin ”Raamattu ennusti tämän tapahtuman”, vaikka yhteys perustuu korkeintaan hyvin löyhään symboliseen yhdistelyyn. Kun alkuperäistä tekstiä tarkastellaan, huomataan joskus, ettei väitetty ennustus yksinkertaisesti ole siellä.

Esimerkiksi väitteet että Raamattu ennusti tarkasti nykyaikaisia valtioita, teknologiaa, tiettyjä sotia tai yksittäisiä historiallisia tapahtumia, ovat usein jälkikäteen rakennettuja tulkintoja. Tekstiä sovitetaan tapahtumaan sen sijaan, että tapahtuma olisi ennustettu tekstissä selvästi.

Tämä ei tarkoita, etteikö Raamatussa olisi historiallisesti kiinnostavia ennustustekstejä. On. Joidenkin muinaisten valtakuntien kohtaloihin liittyvät tekstit ovat aidosti kiinnostavia tutkimuskohteita. Mutta kiinnostava teksti ei automaattisesti tarkoita yliluonnollisesti todistettua ennustusta.

Jos väitettä ”80 % toteutunut” arvioitaisiin samalla tavalla kuin mitä tahansa muuta ennustetta, mukaan pitäisi ottaa myös epäonnistumiset, epäselvät tapaukset ja ne väitteet, joita ei löydy alkuperäisestä tekstistä lainkaan.

Silloin kuva muuttuu:

Ei 80 % varmoja osumia.

Vaan sekoitus historiallisia tapahtumia, tulkinnanvaraisia yhteyksiä, täyttymättömiä odotuksia ja myöhemmin rakennettuja selityksiä.

Ehkä suurin ongelma ei ole se, että Raamatun profetioita tutkitaan. Niitä saa ja pitääkin tutkia. Ongelma syntyy silloin, kun ensin päätetään lopputulos ja vasta sen jälkeen etsitään sille sopivia todisteita.

28

102

    Vastaukset 28

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Valehtelijat ovat denialisteja. Tosiasioita käsittelemään kykenemättömiä. Tieteellisesti et tuo olennaista järkevyyttä Raamatun sisältöä koskien vaan pyörittelet asioita joko riittämättömästi Raamatun profetioihin perehtymättömän tai et muista/ymmärrä lukemaasi.

      Esim. tämä kysymys: "Miten tämä on laskettu?"

      Kertoo sen ettet ole alkeellista luolamiestä korkemmalla tasolla ymmärtämään Raamattua, sillä jos tuollaista pitää kysyä, niin se jo osoittaa kysyjän ymmärtämättömyyden määrän ja silti esiinnytään kuin hevosen myyjä.

      • Anonyymi00003

        Vastauksesi on kiinnostava ennen kaikkea psykologisesta näkökulmasta. Huomio ei kohdistu väitteeseen vaan väitteen esittäjän oletettuun älykkyyteen. Tätä kutsutaan argumentaatioteoriassa ad hominem -virhepäätelmäksi: henkilön vähättely ei lisää eikä vähennä väitteen totuusarvoa.

        Väität, että kysymys "Miten tämä on laskettu?" osoittaa ymmärtämättömyyttä. Tilastotieteessä ja tieteellisessä metodologiassa asia on täsmälleen päinvastoin. Se on ensimmäinen kysymys, joka esitetään aina, kun joku ilmoittaa numeerisen väitteen.

        Jos tutkija sanoisi, että 80 % syöpäpotilaista paranee, 80 % ilmastomalleista onnistuu tai 80 % lääkehoidoista toimii, ensimmäinen vertaisarvioijan kysymys olisi: Miten prosentti on laskettu? Mitkä ovat sisäänottokriteerit? Mikä on otos? Mitä laskettiin mukaan ja mitä jätettiin pois?

        Tämä ei ole tietämättömyyttä vaan tieteen perusmetodologiaa.

        Jos samaa kysymystä ei saisi esittää Raamatun profetioista, silloin profetioita pyydetään kohtelemaan eri säännöillä kuin kaikkea muuta tietoa. Se ei ole tieteen vaan erityiskohtelun vaatimus.

        Esität myös, että olen perehtymätön Raamattuun. Sekään ei vastaa alkuperäiseen kysymykseen. Keskustelun aihe ei ollut Raamatun sisältö vaan väite, että 80 % profetioista on toteutunut.

        Tämä on kvantitatiivinen väite. Kvantitatiivinen väite edellyttää kvantitatiivista menetelmää.

        Siihen tarvitaan ainakin seuraavat tiedot:

        - Mitkä tekstit on luokiteltu profetioiksi?
        - Kuinka monta niitä on yhteensä?
        - Millä objektiivisilla kriteereillä toteutuminen määritellään?
        - Miten käsitellään osittain toteutuneet, symbolisesti toteutuneet ja toteutumattomat ennustukset?
        - Kuinka monta ennustetta jäi toteutumatta?

        Ilman näitä tietoja 80 % ei ole tutkimustulos vaan hatusta vedetty retorinen luku.

        Psykologisesti vastauksessasi näkyy myös ilmiö, jota kutsutaan identiteettiä suojaavaksi päättelyksi (identity-protective cognition). Kun uskonnollinen väite kytkeytyy osaksi omaa identiteettiä, metodologinen kysymys voidaan kokea henkilökohtaisena hyökkäyksenä, vaikka se kohdistuu ainoastaan väitteen todistusaineistoon. Tällöin huomio siirtyy menetelmästä keskustelijan arviointiin.

        Ironista kyllä, kutsut kysymystä "Miten tämä on laskettu?" luolamiehen tasoiseksi.

        Tilastotieteessä sitä kutsutaan ensimmäiseksi kysymykseksi. Ja juuri siitä alkaa ero tieteen ja vakuuttelun välillä.


    • Anonyymi00004

      On muuten hieman ironista, että minua syytetään Raamatun tuntemattomuudesta. Tutkimuksissa on nimittäin toistuvasti havaittu, että suuri osa kristityiksi identifioituvista ei lue Raamattua säännöllisesti eikä varsinkaan kokonaan. Käytännössä lukeminen painottuu tuttuihin ja seurakunnissa usein käsiteltyihin kohtiin. Vaikeat profeettakirjat, historiallinen konteksti ja tekstikriittiset kysymykset jäävät monilta vähälle huomiolle. Tämä ei ole loukkaus uskovia kohtaan vaan hyvin tunnettu ilmiö uskonnonsosiologiassa: ihmiset tuntevat yleensä parhaiten ne tekstit, joita heidän yhteisönsä käyttää.

      Siksi on hieman ironista, että kaikkein voimakkaimmin "80 % toteutunut" -väitettä esittävät harvoin julkaisevat sitä kuuluisaa laskelmaa. Jos prosentti on kerran tiedossa, sen pitäisi olla helppo näyttää.

      Missä on täydellinen lista?

      Missä ovat valintakriteerit?

      Missä ovat toteutumattomat profetiat?

      Missä on vertaisarvioitava menetelmä?

      Jos niitä ei ole, kyse ei ole tilastosta vaan iskulauseesta.

      Oma arvioni on edelleen sama kuin aiemmin: jos hyväksytään vain sellaiset profetiat, jotka ovat (1) kirjoitettu ennen tapahtumaa, (2) yksiselitteisesti tulevaisuutta koskevia, (3) riittävän täsmällisiä ja (4) historiallisesti riippumattomista lähteistä arvioitavissa, toteutumisaste ei ole lähelläkään 80 prosenttia.

      Kohtuullinen arvio olisi noin 20–40 %.

      Jos kriteerit kiristetään vielä enemmän. Eli hyväksytään vain hyvin täsmälliset ennusteet, joiden toteutuminen voidaan osoittaa ilman jälkikäteistä teologista tulkintaa, voidaan päätyä 10–20 % tasolle.

      Loppu muodostuu kolmesta ryhmästä:

      - profetioista, joiden toteutuminen on kiistanalaista,
      - profetioista, joita odotetaan edelleen toteutuviksi,
      - sekä teksteistä, joiden väitetty täyttyminen perustuu myöhempään tulkintaan eikä yksiselitteiseen ennusteeseen.

      Toisin sanoen ongelma ei ole siinä, etteikö Raamatussa olisi lainkaan toteutuneita profetioita. Ongelma on siinä, että 80 % esitetään usein ikään kuin se olisi mitattu tutkimustulos.

      Se ei ole.

      Se on uskonkäsityksen sisäinen arvio.

      Ja tieteen näkökulmasta nämä kaksi asiaa eivät ole sama asia. Tutkimuksessa laskutapa esitetään ensin ja johtopäätös vasta sen jälkeen. Julistuksessa järjestys on toisinaan päinvastainen.

    • Anonyymi00005

      Eikös luterilaisuudessa ole profetia- että yksikaste on ok. kastamaton vauva on helvetissä kitumassa ja pappi ajaa lapsesta perkeleitä, kummi puhuu vauvan uskontunnustuksen ja vauva kastetaan.
      syntyneessä lapsessa on perisynti- jo syntymässä jne.
      Eikös nämä ole niitä profetioita, mitä tänäänkin toistellaan.

      asian painoarvot löytyy netistä - vanhemmasta katekismuksesta mm.

      sattuuko noitten profetioiden osumat kohdilleen, vai onko kummi- lapsenpäästäjän tekemä kaste - hätäkasteena siten hapate- ihmisoppi?

    • Anonyymi00006

      Laskemalla kaikki Raamatussa kerrotut profetiat. Laskemalla toteutuneet profetiat. Laskemalla toteutumattomat profetiat.

      Olen nähnyt kattavan listauksen toteutuneista profetioista netissä joskus ja käynyt sitä läpi ja itse en löytänyt siitä vilppiä. Jos Raamatun profetioista tietämätön tutkii samaa listaa niin hänellä ei ole ymmärrystä itsessään ovatko mainitut profetiat todella toteutuneet vai eivät, mutta Raamatun asiantuntijat, sen pitkäaikaiset tutkijat, pystyvät arvion helposti arvioimaan.

      " (arviolta noin 2 000–2 500 toteutunutta ennustusta), jotka liittyvät historiansa eri vaiheisiin, kansojennousuihin ja Messiaan tuloon."

      tekoäly

      " Toteutuneet ennustukset: Noin 2 000 profetiaa (kuten Vanhan testamentin Messias-ennustukset Jeesuksesta ja historialliset kansojen vaiheet) on Raamatun sisäisen tulkinnan mukaan toteutunut. Tämä tekee noin 80 % kaikista ennustuksista.

      Toteutumattomat ennustukset: Noin 500 profetiaa (kuten lopun ajat ja Jeesuksen toinen tuleminen) liittyy vielä tulevaisuuteen. Tämä tekee noin 20 % ennustuksista."

      tekoäly

      Selef Urge

      • Anonyymi00009

        Tekoälykö on nyt se "Raamatun asiantuntijasi"? Se on hieman ironista, koska juuri tekoälyyn vetoaminen ei ratkaise mitään. Tekoäly ei ole lähde, vertaisarvioitu tutkimus eikä auktoriteetti. Se tuottaa vastauksia sen perusteella, mitä sille on opetettu ja mitä kysymys ohjaa sitä painottamaan.

        Juuri siksi minä tekisin asian toisin.

        En pyytäisi tekoälyä kertomaan prosenttilukua.

        Pyytäisin sitä perustelemaan prosenttiluvun.

        Siinä on ratkaiseva ero.

        Jos väite on, että profetioita on yhteensä noin 2 500 ja niistä 2 000 on toteutunut, pitäisi löytyä:

        - täydellinen lista kaikista 2 500 profetiasta,
        - objektiiviset kriteerit sille, mikä lasketaan profetiaksi,
        - perustelut jokaiselle toteutuneeksi väitetylle tapaukselle,
        - lista niistä, joita ei ole toteutunut,
        - ja ennen kaikkea tieto siitä, kuka tämän laskelman on tehnyt ja missä se on julkaistu.

        Muuten kyse ei ole tutkimuksesta vaan luvusta, joka kiertää internetissä ja jota tekoäly saattaa toistaa.

        Mutta laitapa nämä kaksi promptia kahteen täysin erilliseen tekoälykeskusteluun. Minua kiinnostaa enemmän perustelujen laatu kuin lopullinen prosenttiluku.

        Prompti 1:

        Toimi historioitsijana, tekstikriitikkona ja tilastotieteilijänä. Älä käytä uskonnollisia oletuksia. Väitetään, että Raamatussa on noin 2 500 profetiaa, joista noin 2 000 (80 %) on toteutunut. Arvioi väite kriittisesti. Kerro, mistä luvut ovat peräisin, löytyykö niille vertaisarvioitu lähde, millä kriteereillä profetiat lasketaan ja mikä olisi uskonnollisesti neutraali arvio toteutuneiden profetioiden määrästä. Perustele vastauksesi vaihe vaiheelta.

        Promptti 2:

        Laadi täydellinen metodologia väitteelle, että 80 % Raamatun profetioista on toteutunut. Määrittele täsmällisesti, mikä on profetia, mikä on toteutuminen ja miten osittain toteutuneet, symboliset, kiistanalaiset ja toteutumattomat profetiat käsitellään. Anna sen jälkeen taulukko, jossa näkyvät profetioiden kokonaismäärä, toteutuneet, toteutumattomat ja epävarmat profetiat. Jos tällaista laskelmaa ei voida tehdä objektiivisesti, selitä miksi.

        Jos molemmat tekoälyvastaukset päätyvät samaan metodologiaan ja pystyvät nimeämään riippumattoman, vertaisarvioidun lähteen 2 500/2 000-laskelmalle, olen aidosti kiinnostunut lukemaan sen.

        Jos taas vastaukset eroavat toisistaan tai toteavat, ettei tällaista objektiivista laskelmaa ole olemassa, se kertoo enemmän itse väitteestä kuin tekoälystä.


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Tekoälykö on nyt se "Raamatun asiantuntijasi"? Se on hieman ironista, koska juuri tekoälyyn vetoaminen ei ratkaise mitään. Tekoäly ei ole lähde, vertaisarvioitu tutkimus eikä auktoriteetti. Se tuottaa vastauksia sen perusteella, mitä sille on opetettu ja mitä kysymys ohjaa sitä painottamaan.

        Juuri siksi minä tekisin asian toisin.

        En pyytäisi tekoälyä kertomaan prosenttilukua.

        Pyytäisin sitä perustelemaan prosenttiluvun.

        Siinä on ratkaiseva ero.

        Jos väite on, että profetioita on yhteensä noin 2 500 ja niistä 2 000 on toteutunut, pitäisi löytyä:

        - täydellinen lista kaikista 2 500 profetiasta,
        - objektiiviset kriteerit sille, mikä lasketaan profetiaksi,
        - perustelut jokaiselle toteutuneeksi väitetylle tapaukselle,
        - lista niistä, joita ei ole toteutunut,
        - ja ennen kaikkea tieto siitä, kuka tämän laskelman on tehnyt ja missä se on julkaistu.

        Muuten kyse ei ole tutkimuksesta vaan luvusta, joka kiertää internetissä ja jota tekoäly saattaa toistaa.

        Mutta laitapa nämä kaksi promptia kahteen täysin erilliseen tekoälykeskusteluun. Minua kiinnostaa enemmän perustelujen laatu kuin lopullinen prosenttiluku.

        Prompti 1:

        Toimi historioitsijana, tekstikriitikkona ja tilastotieteilijänä. Älä käytä uskonnollisia oletuksia. Väitetään, että Raamatussa on noin 2 500 profetiaa, joista noin 2 000 (80 %) on toteutunut. Arvioi väite kriittisesti. Kerro, mistä luvut ovat peräisin, löytyykö niille vertaisarvioitu lähde, millä kriteereillä profetiat lasketaan ja mikä olisi uskonnollisesti neutraali arvio toteutuneiden profetioiden määrästä. Perustele vastauksesi vaihe vaiheelta.

        Promptti 2:

        Laadi täydellinen metodologia väitteelle, että 80 % Raamatun profetioista on toteutunut. Määrittele täsmällisesti, mikä on profetia, mikä on toteutuminen ja miten osittain toteutuneet, symboliset, kiistanalaiset ja toteutumattomat profetiat käsitellään. Anna sen jälkeen taulukko, jossa näkyvät profetioiden kokonaismäärä, toteutuneet, toteutumattomat ja epävarmat profetiat. Jos tällaista laskelmaa ei voida tehdä objektiivisesti, selitä miksi.

        Jos molemmat tekoälyvastaukset päätyvät samaan metodologiaan ja pystyvät nimeämään riippumattoman, vertaisarvioidun lähteen 2 500/2 000-laskelmalle, olen aidosti kiinnostunut lukemaan sen.

        Jos taas vastaukset eroavat toisistaan tai toteavat, ettei tällaista objektiivista laskelmaa ole olemassa, se kertoo enemmän itse väitteestä kuin tekoälystä.

        Höpötät mitä höpötät omia vaatimuksiasi objekstiivisuudesta vaikka olet objektiivisuutta saanut vastauksissa osaksesi, etkä sitä käsitä kun oot puussa kuin paviaani punaperse kauaksi näkyen.


    • Anonyymi00007

      " Olen nähnyt kattavan listauksen toteutuneista profetioista netissä joskus ja käynyt sitä läpi ja itse en löytänyt siitä vilppiä."

      Ja toteutuneita profetioita muistan listassa olleen n. 2500, joka tekee 80 prosentin ylihypyn.

      Selef Urge

    • Anonyymi00008

      Raamatun profetiat on kirjoitettu itse tapahtumien jälkeen.

      • Anonyymi00010

        Valehtelet kuin saatana ja antikristus.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Valehtelet kuin saatana ja antikristus.

        Tämä on yleistä tietoa tutkijoiden keskuudessa. Esimerkiksi ennustukset Jerusalemin tuhosta ja temppelin hävityksestä kirjoitettiin itse tapahtuman jälkeen. Samoin Daniel 10-11 profetiat.


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Tämä on yleistä tietoa tutkijoiden keskuudessa. Esimerkiksi ennustukset Jerusalemin tuhosta ja temppelin hävityksestä kirjoitettiin itse tapahtuman jälkeen. Samoin Daniel 10-11 profetiat.

        Sellaiset tutkijat valehtelevat. Luotan Jumalan Raamatun ilmoitukseen. En Raamatunvastaisiin valehtelijoihin, joita on paljon. He ovat valehteluun tottuneita tutkijoita ja valheopettajien valheopetuksen vastaanottaneita.


    • Anonyymi00011

      Voiko aloittaja katsoa TV7 Kuningaskuntien nousu ja tuho dokumentti ja sitten kertoa mitä mieltä on tuosta aiheesta.
      Löytyy TV7 arkisto.
      Siinä kerrotaan mitenkä Raamatun ennustukset pitivät paikkansa.

    • Anonyymi00013

      Jaak.5:7 Niin olkaat siis kärsivälliset, rakkaat veljet, Herran tulemiseen asti. Katso, peltomies odottaa kallista maan hedelmää, ja kärsivällinen siihenasti kuin hän saa varhaisen ja hiljaisen sateen. Biblia (1776) 5Moos.11:14. Sak.10:1. Hebr.10:36-27.

    • Anonyymi00014

      Ps.37:10 Vielä vähä hetki on, niin ei jumalatoin olekaan; ja kuin sinä katsot hänen siaansa, niin hän on poissa. Biblia. Job.20:7.

    • Anonyymi00016

      2Piet.3:9 Ei Herra viivytä lupaustansa, (niinkuin muutamat sen viipyvän luulevat,) vaan hän on meidän kanssamme kärsivällinen, ja ei tahdo, että jonkun pitäis hukkuman, vaan että jokainen itsensä parannukseen kääntäisi. Biblia (1776) Hebr.10:37.

    • Anonyymi00017

      Jos Paavalista saadaan Raamatussa valehtelija, niin sillä selitystaidolla saadaan mikä tahansa ennustus toteutumaan.

    • Anonyymi00019

      Yksilön ja kansakunnan rukoukset voivat muuttaa tapahtumien aikaa tai vaikutusta, Mutta jos ennustus on Jumalan antama tapahtuma, niin se toteutuu. Ateistien ei pitäisi tutkia Raamatun tekstejä ja tapahtumia. Koska he ovat sokeita Jumalan ylivertaiselle viisaudelle. Heidän näkemykset ja perustelut ovat aukkoja täynnä ja valikoitua tietoa sisältäviä. Huomaa, että saatana on ollut sanelijana.

    • Anonyymi00020

      On viisasta heittää Raamatut roskikseen, sitä lukemalla on moni seonnut täysin. Näin muorivainaa ohjeisti enkä ole katunut!

      • Anonyymi00023

        olet saatanan ihmisten ja siten saatanan eksyttämä. ohjaat ihmisiä ikuiseen helvet
        tiin.


    • Anonyymi00022

      Ensinnäkin profetian tunnistaa siitä, että se kuvaa tapahtumia, jotka eivät ole vielä tapahtuneet, ja tekee sen aikamuodolla futuuri. Suomen kielessä ei futuuria ole, paitsi vanhahtavalla, käytöstä poistuneella tavalla: "tulee tapahtumaan". Toiseksi ei jokainen profetiaksi väitetty sanoma ole profetia. On turvallisinta pitäytyä ajatuksessa, että todelliset Jumalan profetiat löytyvät ainoastaan Raamatusta. Niiden toteutuminen voidaan nähdä ainoastaan nykyajasta käsin taaksepäin. Et voi mitenkään todeta oikeaksi profetiaa, joka ei vielä ole toteutunut. Profetia ei perustu matematiikkaan, yhteiskuntatieteisiin tms. Voidaan ennustaa, että yritysoston ansiosta jonkun yhtiön osakkeen arvo tulee nousemaan noin 10 %, mutta se ei ole profetiaa.

      • Anonyymi00024

        järkevyys pursuavi totuutta ymmärrykselliisteiseeesti a la kommenttinne ihanaksiillinen puhtautuvuukseellisuus.


        Kuka lienetkin, Jumala olkoon sulle mielisuosijollinen kaikellisis siunaavuuksellisoituneisuuksiointisoivientoontiaiksisuujeksisoiseeensoijuuveeksioisuujentoisentoisuuveeksellintuaallisuuteensiaallisuujeksivoituneisuujessaansa.

        Olet kaunista katsella tällä mun kohtisuoraasti mäneväisellä taivasmatkalla.

        Selef Urge


    • Oikia rohveetta kertoo oikiat lotto numerot.📺1️⃣2️⃣3️⃣4️⃣5️⃣6️⃣7️⃣8️⃣9️⃣🔟💶

    • Anonyymi00025

      Keskeisimmät toteutuneet profetiat Raamatussa koskevat Jeesuksen elämää, Babylonin tuhoa sekä Israelin kansan vaiheita. Ne, mitkä on vielä toteutumatta, liittyvät paljolti tuleviin katastrofeihin ja sotiin yms., Jeesuksen paluuseen ja uuteen aikaan maapallolla.

      Raamatun profetioitten tarkoitus on opettaa ihmisiä Jumalan tahtoon, varoittaa erilaisita asioista ja antaa toivoa tulevasta.

      Ennustus on vähän väärä sana Raamatun profetioille, koska profetia on Jumalan edeltä kertoma asia siitä, mitä hän on nähnyt tai määrännyt tapahtuvaksi. Kun taas ennustus on vain arvio siitä, mitä ehkä tai luultavammin tulee tapahtumaan. Sääennusteet ovat vain ennustuksia, eivät profetioita. Samoin meediot ja selvänäkijät eli ennustajat yms. sanovat näkevänsä vain todennäköisyyksiä. Hekään eivät voi profetoida, koska profetian takana on Jumala ja Jumala paljastaa aikeensa pääasiassa palvelijoilleen, eikä vastustajilleen. Juuri siksi Raamatussa on paljon symboliikkaa, joka ei aukea kuin Jumalan avaamana, koska Raamattua voi kyllä kuka vain lukea, JUmalan vastustajatkin, mutta ymmärtää sitä ei voi oikein ilman Jumalaa.

    • Anonyymi00026

      Jumal sanoo:
      "Entiset minä olen aikoja ennen ilmoittanut, minun suustani ne ovat lähteneet, ja minä olen ne kuuluttanut. Äkkiä minä panin ne täytäntöön, ja ne tapahtuivat. Koska minä tiesin, että sinä olet paatunut, että sinun niskajänteesi on rautaa ja otsasi vaskea, niin minä ilmoitin ne sinulle aikoja ennen, kuulutin ne sinulle, ennenkuin ne tapahtuivat, ettet sanoisi: 'Epäjumalankuvani on ne tehnyt, veistetty kuvani ja valettu kuvani on niin säätänyt'. "

    • Anonyymi00027

      Seuraavaksi tulee edellä esittämäni "prompti 1" tuottama tekoälyvastaus. Koska tekoäly kelpasi aiemmin asiantuntijaksi, pidetään sama linja. tällä kertaa se joutui myös perustelemaan väitteensä. Katsotaan, mitä tapahtui.

      Tässä vielä kertauksena tuo tekoälylle annettu tehtävä:

      "Toimi historioitsijana, tekstikriitikkona ja tilastotieteilijänä. Älä käytä uskonnollisia oletuksia. Väitetään, että Raamatussa on noin 2 500 profetiaa, joista noin 2 000 (80 %) on toteutunut. Arvioi väite kriittisesti. Kerro, mistä luvut ovat peräisin, löytyykö niille vertaisarvioitu lähde, millä kriteereillä profetiat lasketaan ja mikä olisi uskonnollisesti neutraali arvio toteutuneiden profetioiden määrästä. Perustele vastauksesi vaihe vaiheelta."

      Näin GPT-5.5 tekoäly vastasi:

      Väite kuuluu yleisimpiin kristillisessä apologetiikassa esiintyviin lukuihin, mutta historiallisesta ja tekstikriittisestä näkökulmasta sitä ei pidetä vakiintuneena tutkimustuloksena. Käydään asia läpi järjestelmällisesti.

      1. Mistä väite "2 500 profetiaa, joista 2 000 on toteutunut" tulee?

      Lähes aina luvut voidaan jäljittää muutamiin apologeettisiin lähteisiin, ei akateemiseen raamatuntutkimukseen.

      Yleisimpiä lähteitä ovat esimerkiksi:

      J. Barton Payne, jonka teos Encyclopedia of Biblical Prophecy (1973) luetteloi noin 1 800 ennustetta.
      John F. Walvoord, joka käytti samansuuntaisia arvioita.
      Useat kristilliset järjestöt (esimerkiksi Institute for Creation Research, Prophecy Proof Ministries ym.) ovat myöhemmin pyöristäneet luvut noin 2 500:aan.

      Luku 2 500 ei ole standardi raamatuntutkimuksessa eikä se perustu laajaan akateemiseen tietokantaan.

      2. Löytyykö vertaisarvioitu tutkimus, joka vahvistaa luvun?

      Lyhyt vastaus:

      Ei.

      Ei ole olemassa tunnettuja vertaisarvioituja tutkimuksia, joissa olisi:

      laskettu kaikki Raamatun profetiat,
      määritelty objektiiviset laskentasäännöt,
      päätetty riippumattomasti mitkä ovat toteutuneet,
      päädytty noin 2 000 toteutuneeseen profetiaan.

      Raamatuntutkimuksessa ei ole mitään yleisesti hyväksyttyä "profetioiden lukumäärää".

      Syynä on se, ettei tutkijayhteisö ole yksimielinen siitä,

      mikä ylipäätään on profetia,
      mikä on runollinen kuva,
      mikä on ehdollinen ennustus,
      mikä on myöhempi toimituksellinen lisäys,
      mikä on jälkikäteen kirjoitettua historiaa (vaticinium ex eventu).
      3. Miksi profetioiden laskeminen on vaikeaa?

      Tämä on ehkä tärkein kohta.

      Tutkijat käyttävät hyvin erilaisia kriteerejä.

      Esimerkiksi lause

      "Israel tulee palaamaan maahansa."

      voidaan laskea

      yhtenä profetiana
      viitenä eri profetiana
      kymmenenä osaprofetiana

      riippuen laskutavasta.

      Samoin

      "Messias ratsastaa aasilla."

      Voidaan laskea

      omaksi profetiakseen
      osaksi suurempaa messiasennustetta
      symboliseksi kuvaukseksi eikä varsinaiseksi ennusteeksi.

      Siksi kokonaismäärä vaihtelee valtavasti.

      4. Mitä tekstikritiikki sanoo?

      Tekstikriittisesti profetiat voidaan jakaa ainakin neljään ryhmään.

      A. Ennen tapahtumaa kirjoitetut ennusteet

      Nämä ovat aidosti kiinnostavia historian näkökulmasta.

      Esimerkkejä löytyy esimerkiksi:

      Assyrian valloituksista
      Babylonian noususta

      Näidenkin kohdalla ajoitus on usein kiistanalainen.

      B. Jälkikäteen kirjoitetut "ennusteet"

      Tämä on erittäin tärkeä ilmiö.

      Esimerkiksi Book of Daniel sisältää tarkkoja kuvauksia Persian ja hellenistisen ajan tapahtumista.

      Valtaosa kriittisestä tutkimuksesta ajoittaa kirjan noin 160-luvulle eaa.

      Tällöin suuri osa "ennusteista" olisi kirjoitettu tapahtumien jälkeen.

      Tätä kutsutaan nimellä

      vaticinium ex eventu

      eli "ennustus tapahtuman jälkeen".

      Jos tämä tulkinta hyväksytään, niitä ei voida käyttää onnistuneina ennusteina.

      C. Ehdolliset profetiat

      Esimerkiksi

      "Jos kansa tekee parannuksen..."

      Nämä eivät ole testattavia ennusteita.

      D. Symboliset näkykirjat

      Esimerkiksi Book of Revelation.

      Niissä on runsaasti apokalyptista symboliikkaa.

      On erittäin vaikea osoittaa objektiivisesti, mikä niiden yksittäinen "toteutuminen" olisi.

      5. Mitä historiantutkimus pitää toteutuneena profetiana?

      Historiantutkimuksessa asetetaan yleensä melko tiukat ehdot.

      Profetian pitäisi olla

      ajoitettavissa varmasti ennen tapahtumaa
      yksiselitteinen
      tarkka
      riippumattomasti vahvistettavissa
      sellainen, ettei sitä ole helppo toteuttaa tarkoituksella.

      Näillä ehdoilla hyväksyttäviä tapauksia jää paljon vähemmän.

      6. Entä Uuden testamentin messiasprofetiat?

      Tämä on yksi suurimmista kiistakysymyksistä.

      Esimerkiksi

      Jeesus syntyi Beetlehemissä.

      Kristillinen tulkinta:

      → toteuttaa Book of Micah 5:2:n.

      Kriittinen tutkimus huomauttaa esimerkiksi, että

      evankeliumit on kirjoitettu tapahtumien jälkeen,
      kirjoittajat tunsivat Vanhan testamentin,
      kertomuksia on voitu rakentaa profetioiden valossa,
      historiallista riippumatonta vahvistusta ei aina ole.

      Siksi monet tällaiset tapaukset eivät täytä historiantutkimuksen tiukimpia kriteerejä.

      jatkuu...

      • Anonyymi00028

        ...jatkoa:

        7. Mitä tilastotieteilijä sanoisi?

        Tilastollinen arviointi edellyttäisi, että

        kaikki profetiat määritellään etukäteen,
        onnistuminen määritellään objektiivisesti,
        arvioijat ovat riippumattomia,
        tulokset ovat toistettavia.

        Raamatun profetioiden kohdalla mikään näistä ehdoista ei täyty täysin.

        Lisäksi esiintyy useita tunnettuja arviointiharhoja:

        Texas sharpshooter -harha: valitaan jälkikäteen osumat ja sivuutetaan epäonnistumiset.
        Vahvistusharha: tulkitaan monitulkintaiset kohdat osumiksi.
        Joustavat kriteerit: sama teksti voidaan lukea kirjaimellisesti tai vertauskuvallisesti tarpeen mukaan.
        Ei riippumatonta koodausta: sama tutkija määrittelee sekä profetian että sen toteutumisen.

        Tilastollisesti tällainen aineisto ei mahdollista luotettavaa onnistumisprosentin laskemista.

        8. Mikä olisi uskonnollisesti neutraali arvio?

        Tieteellisesti rehellinen vastaus on:

        Ei tiedetä.

        Syyt:

        Ei ole yhteisesti hyväksyttyä profetialuetteloa.
        Ei ole yhteisesti hyväksyttyä laskutapaa.
        Ei ole yhteisesti hyväksyttyjä toteutumiskriteerejä.
        Ei ole vertaisarvioitua tutkimusta, joka päätyisi noin 2 000 toteutuneeseen profetiaan.

        Jos käytetään hyvin väljiä apologeettisia kriteerejä, toteutuneiksi voidaan laskea jopa noin 80 % tai enemmän.

        Jos käytetään historialliskriittisiä kriteerejä (varhainen ajoitus, selkeä ennuste, riippumaton vahvistus, ei jälkikäteistä kirjoittamista eikä helposti itse toteutettavia tapahtumia), määrä pienenee huomattavasti. Tutkimuskirjallisuudessa ei kuitenkaan ole vakiintunutta lukua, eikä neutraalia prosenttiosuutta voida perustellusti ilmoittaa.

        Johtopäätös

        Historioitsijan, tekstikriitikon ja tilastotieteilijän näkökulmasta väite "Raamatussa on noin 2 500 profetiaa, joista noin 2 000 on toteutunut" ei ole vakiintunut tieteellinen tulos vaan apologeettinen arvio. Sen taustalla olevat luvut perustuvat uskonnollisiin luokitteluihin, joille ei ole yleisesti hyväksyttyjä eikä vertaisarvioidussa tutkimuksessa standardoituja laskentasääntöjä. Uskonnollisesti neutraali arvio ei siksi olisi "80 % on toteutunut", vaan että profetioiden kokonaismäärää ja toteutuneiden osuutta ei voida määrittää objektiivisesti nykyisen tutkimuksen perusteella, koska sekä profetian määritelmä että toteutumisen kriteerit ovat kiistanalaisia. Tämä ei itsessään osoita profetioita oikeiksi tai vääriksi, vaan kuvaa tutkimusmenetelmien ja lähdeaineiston rajoituksia.


      • Anonyymi00029

        Oletko apinalle sukua? Onko sukupuusi tarkistettu apinasukulaiseesi asti vai oliko kenties paviaani kyseessä punaperseisenä paviaanina?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1392
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      911
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      895
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      815
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    10. 48
      547
    Aihe