Mitä mieltä tästä tuotteesta?
Hinta ainakin puoltaa, sekä proteiinin määrä.
Pussissa on 900 Grammaa, eli sata enemmän kuin yleensä ja hinta alle 16€ Proteiinin osuus 100G/81
Hinta ainakin puoltaa, sekä proteiinin määrä.
Pussissa on 900 Grammaa, eli sata enemmän kuin yleensä ja hinta alle 16€ Proteiinin osuus 100G/81
Vastaukset 12
Vanhimmat
Siis:
Nutri plus whey 8100
Linkki:
http://kotisivu.mtv3.fi/sporttijukka/ylinsivu1.htm
Tuotteen proteiinipitoisuus viittaa herakonsentraatiin, tuotteesta saatavan proteiinin kilohinta on 22€/kg.
Onko tuo sitten kuinka kallista tai ei selviää vertaamalla sitä muutamiin muihin herakonsentraatteihin. Hinnat ovat edelleen tuotteesta saatavan proteiinin kilohintoja, ei siis koko jauheen hinta!
Maustamattomat:
UFS Whey...................................13€/kg
Boosman Boost4you hera(laktoosia n10%)...14,4e/kg
FAST Hera80..............................19,7€/kg
Maustetut:
SF-Protein Hera Flavour 900g.............20,7€/kg
Evolution Whey1..........................22,0€/kg
FAST Hera80(huom rasva! 11g/100g).......26,2€/kg*
*isolaatin proteiinin hinta 27,3€/kg
Mitäkö mieltä olen siis tuotteesta. Jos kyseessä on maustamaton konsentraatti niin saat edullisemminkin, jos taas maustettu niin ero halvimpaan ei ole kovin iso. Katso hinnan lisäksi myös rasvan ja laktoosin määrää!
Miten sait hinnan noin laskettua, verrataan vaikka mainitsemaasi hera 80 tuotteseen. Maustamatrtomasta on kyse.
FAST Hera80 800 gramman pussi prismassa 16,90
Proteiinia 74g/100 en muista tarkkaan.
Whey 8100 900 grammaa pussi maksoi 15,35
Proteiinia 81g/100
Kyllä minun laskutikun mukaan wheyn kilohinta on huomattavasti alhaisempi kuin Fastin heran.
ps. rasvaa 5 g/100
Itseasiassa en tiennyt mistä tuotteesta oli kyse kun aloin vastaamaan tuohon EKAAN viestin ketjun aloittajalta. Siinä ekassa viestissä olleiden tietojen pohjalta sitten laskin, eli 900g pussi, proteiinipitoisuus 81% ja hinta TASAN 16€/pussi.
Noilla tarkemmilla tiedoilla sitten kilohinnaksi proteiinille tosiaa tulee 21,06€/kg.
FASTin hinnan ja tiedot otin pakkotoisto -verkkomyymälästä. FAST Hera80 900g pussi, hinta 17,9 ja proteiinipitoisuus 76% eli kilohinta 26,17€/kg.
Tulos:
Whey 8100 hinta 21,06€/kg
Hera80 hinta 26,17€kg
Ravintosisältö noissa kummassakaan nyt ei mikään kehuttava ole. Whey 8100:ssä on LAKTOOSIA 8,5g/100g (lähde: terveyskaupat) ja tuossa Hera80:ssä RASVAA on 11g/100g.
Mielestäni järkevin vaihtoehto on niin rahassa kuin ravintosisällön puolesta (=kokonaisuus)valita UFS Whey, suomen halvin konsentraatti! Jauhe on maustamaton, mutta maustaminen käy hyvin esim. Fun Lightilla tai kaakaolla.
Olen kyllä pistänyt merkille, että kelpo tuotteilta vaikuttavat, mutta saako nitä mistään muualta kuin netistä? Postimaksut lisää kuluja sekä myös se, että haen proteiinia kun huomaan sen loppuvan, monesti on saatava saman päivän aikana, kun huomaan loppuvan. Varastoon olen huono ostamaan. Onko joku yleinen ketju joka myy?
Onhan noilla myymälät niin hesassa kuin Tampereellakin. Mitkä ihmeen postimaksut? Postimaksutta raja on vain 60€, eli tilaa 3-4 pussia niin se on siinä :-)
Kannattaa vähän miettiä onko mitään järkäe ostella gramma kerrallaan tavaraa jos se tulee pitkässä juoksussa kalliiksi. Osta esim 5kg tai 10kg kerralla konsentraattia niin säästät ison summan rahaa.
On vielä hakusessa sopiva protsku, joten kokeilu on yksi oiva tie. Mutta myönteisesti kyllä suhtaudun mainitsemaasi tuotteeseen, koska et näitä kahta lytännyt täysin. Koska ei nämä täysin paskoja kuitenkaan ole. Mutta parempi aina kiinnostaa ja jos hintakin alenee.
Ilmeisesti näissä ei kuitenkaan kovin hirvittäviä eroja ole, koska mainostus muuten olisi myös hyökkäävämpää. Mutta hyvää infoa, palataan asiaan tilipäivänä.
P.S Miten muuten laskit kilohinnan?
81/100 grammassa ja pussissa 900 g.
Miten vastaava UFSilla, jos viitit vielä vastata?
15,35 /81 X 100 = 18,95
Näin kilohinta olisi 18;95€
Itsekin lasken aina, paljonko pusseissa on niitä vaikuttavia raaka-aineita, ja tässä tapauksessa siis proteiinia. Tapahtuu näin:
Lasket ensin, montako grammaa proteiinia on pussissa. Tässä tapauksessa sitä on 0,81 x 900g = 729g. Sitten lasket paljonko gramma proteiinia maksaa: 15,35 / 729 = 0,0210. Kerrot tämän tuhannella (1kg = 1000g)ja saat proteiinikilon hinnan, tässä tapauksessa siis 21,0 euroa.
Näin se käy.
Sorry
Laskin itse päin persettä. Töiden lomassa ei ajatus ollut mukana lainkaan. Hyvä että joku korjas.
tuotteita myydään UFS-liikkeiden lisäksi ainakin sinun-kaupat luontaistuoteliikkeissä ja jossakin toisessa vastaavassa rohto ketjussa, hinnat tosin näissä rohtokaupoissa ovat kalliimmat.
Kannattaa järkeistää lisäravinnehankinnat, tilata kaikkea tarpeellista kerralla jolloin paikasta kuin paikasta saa toimitukset postikulutta ( pakkikselta ei saa ).
valita kyseinen tuote jos tällä hetekellä käytät fastin vastaavia, ainakin pykälällä paranee hinta/laatusuhde.