Sovittamisesta ja lunastamisesta

Anonyymi-ap

Jumalan ja maailman kyseessä ollessa sovittamisessa ja lunastamisessa aktiivisia osapuolia on tasan yksi.

Jumala ei ole koskaan tehnyt syntiä, joten Jumala ei kaipaa sovittajaa eikä lunastajaa. Maailma on syntiin langennut maailma ja kaipaa siksi sovitusta ja lunastusta.

Yhdessa asiassa Paavali on johdonmukainen:

HÄN EI KOSKAAN EIKÄ MISSÄÄN KIRJOITA KENENKÄÄN YKSILÖN SOVITTAMISESTA TAI LUNASTAMISESTA VAAN AINA KOKO MAAILMAN SOVITTAMISESTA JA LUNASTAMISESTA.

Hän ei myöskään koskaan puhu SOVITUKSEN TAI LUNASTUKSEN "VASTAANOTTAMISESTA".

Lisäksi HÄN PUHUU SOVITUKSESTA JA LUNASTUKSESTA AINA MENNEESSÄ AIKAMUODOSSA.

Sovitus tarkoittaa sovintoon ja yhteyteen saattamista.

Lunastaminen tarkoittaa jonkin haluamansa asian omaan omistukseen hankkimista. Tämä tapahtuu siten, että maksaa lunnasmaksun.

Kun JUMALA, MAAILMANKAIKKEUDEN LUOJA, SAATTAA MAAILMAN SOVINTOON JA YHTEYTEEN KANSSAAN, KUVITTELETTEKO TE PAVIAANIT, ETTÄ HÄN TARVITSEE SIIHEN MAAILMALTA TAI JOLTAKULTA YKSITTÄISELTÄ IHMISELTÄ LUVAN???????????

KUN JUMALA LUNASTAA MAAILMAN OMAKSI OMAISUUDEKSEEN, KUVITTELETTEKO TE PAVIAANIT, ETTÄ HÄN TARVITSEE SIIHEN MAAILMALTA TAI JOLTAKULTA YKSITTÄISELTÄ IHMISELTÄ LUVAN??????????

Käykää vaihdattamassa aivonne, törpöt.

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Minä en oikein ymmärrä mitä tässä tarkoitetaan lauseella, kun Jumala lunastaa maailman omakseen. miten Jumala ylipäätänsä voi lunastaa jotakin jonka hän on itse luonut, eikä se ole jo Jumalan?

      Eikö se sovitus ole välien korjaamista ihmisten kanssa ja Jumala antaa ihmisille mahdollisuuden sovittaa välit suhteessa Jumalaan, koska ihminen on rikkonut Jumalan käskyjä vastaan. Siinä Jumala on vastaanottava osapuoli joka ottaa ihmisen omakseen antamalla hänelle armon.

      Se on kiinni ihmisestä ottaako ihminen tämän armon vastaan eli kaikki perustuu ihmisen vapaaseen tahtoon.

      Ihminen on Jumalan luomus jonka hän loi omaksi kuvakseen. Sen takia ihminen on Jumalan joten Jumalalla on oikeus tehdä ihmiselle mitä halua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2506
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2116
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      965
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      867
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      650
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      538
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      505
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      492
    Aihe