Valtion talousarvio 2027

- Evlut kirkko maksaa verotuskustannuksia, ort kirkko ei maksa.
- Evlut kirkon valtionrahoitus (hautaustoimeen ym.) 96 miljoonaa euroa.
- Ort kirkon tuki 2,2 miljoonaa euroa.
- Pienuskonnoille reilut puoli miljoonaa.
- Merimieskirkolle ja mm. USKOT-foorumille vähän.

Ei siis mitään yllätyksiä.

https://budjetti.vm.fi/sisalto.jsp?year=2027

30

106

    Vastaukset 30

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Vapareille 0 euroa, kuten pitääkin. Miksi Jori kirjoittelee turhia anomuksia? Onko ajatus aloittaa painostus joululahjarahojen saamiseksi?

      • Anonyymi00003

        Se on pientä mitä vapaa-ajattelijat ovat joskus saaneet. Mitä mieltä tuosta sadasta miljoonasta? Tai siitä että verottaja kerää kirkon jäsenmaksut?


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Se on pientä mitä vapaa-ajattelijat ovat joskus saaneet. Mitä mieltä tuosta sadasta miljoonasta? Tai siitä että verottaja kerää kirkon jäsenmaksut?

        Montako eri omakieltä opetetaan mogadishussa koulussa (Vantaa) vaparityyppisten tuhoamaa aluetta

        yli 5
        yli 10
        yli 20
        yli 30

        Vaparit käyttävät miljardeja turhan opetukseen kouluissa vain voidakseen
        wokettaa ja vaihtaa kansaa


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Montako eri omakieltä opetetaan mogadishussa koulussa (Vantaa) vaparityyppisten tuhoamaa aluetta

        yli 5
        yli 10
        yli 20
        yli 30

        Vaparit käyttävät miljardeja turhan opetukseen kouluissa vain voidakseen
        wokettaa ja vaihtaa kansaa

        Ajatelkaa Valiiton klovnilaumaa joka ajaa suomalaisten laskuun tällaista
        tuhlailua ja pakkoruotsia vielä päälle, kouluissa opetettavia omakielisiä

        nimellä yhdenvertaisuus. Kenenkään ateistin ei pidä tukea tällaista myyräntyötä
        tekevää järjestöä, vaikka se pieni onkin


    • Anonyymi00002

      Mites Protu? En hoksannut. Vai millä momentilla?

      • Anonyymi00006

        Olisiko jo poistettu sen avustus? Jos on, voidaan kilistää. Se olisi uusi voitto sen jälkeen, kun vaparien avustus poistettiin. Vai oletko toista mieltä? Miksi?


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Olisiko jo poistettu sen avustus? Jos on, voidaan kilistää. Se olisi uusi voitto sen jälkeen, kun vaparien avustus poistettiin. Vai oletko toista mieltä? Miksi?

        Saako Protu ja Seksuaalisukupuolijärjestö Seta ENEMMÄN valtiolta kuin yksityinen UKK - instituutti?

        Vuodelle 2027 valtiovarainministeriön budjettiehdotuksessa instituutille ehdotetaan 200 000 euron määrärahaa. Vähennys on 718 000 euroa, miltei 80 prosenttia.

        Leikkausehdotus perustuu sosiaali- ja terveysministeriön menoihin


      • Määräraha 29.91.50/1, "Valtakunnalliset nuorisoalan järjestöt", on entisellään eli 18 miljoonaa euroa. Protun toiminta on laajentunut, joten luultavasti sen tuki säilyy entisellään tai kasvaa. Se on jotain 150..200 tuhatta euroa, eli suuruusluokka on samaa kuin pienuskontojen tuki.


      • Anonyymi00012
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Määräraha 29.91.50/1, "Valtakunnalliset nuorisoalan järjestöt", on entisellään eli 18 miljoonaa euroa. Protun toiminta on laajentunut, joten luultavasti sen tuki säilyy entisellään tai kasvaa. Se on jotain 150..200 tuhatta euroa, eli suuruusluokka on samaa kuin pienuskontojen tuki.

        Eikös opetusministeriö sitten konkreettisesti päätä, mihin tuo 18 milliä menee?


      • Anonyymi00012 kirjoitti:

        Eikös opetusministeriö sitten konkreettisesti päätä, mihin tuo 18 milliä menee?

        No siis käytännössä joo, paitsi että nythän ministerit ovat tehneet yksittäisiä irtiottoja ja niitä on käsitelty mediassakin. Periaatteena on ollut, että toiminnan, jäsenmäärän ym. säilyessä sama ei tukeakaan ole kerralla ainakaan suuresti vähennetty.


      • Anonyymi00025
        UUSI
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Määräraha 29.91.50/1, "Valtakunnalliset nuorisoalan järjestöt", on entisellään eli 18 miljoonaa euroa. Protun toiminta on laajentunut, joten luultavasti sen tuki säilyy entisellään tai kasvaa. Se on jotain 150..200 tuhatta euroa, eli suuruusluokka on samaa kuin pienuskontojen tuki.

        Kirkollinen lapsi-ja nuorisojärjestö yli 970 000 eitäroa.


      • UUSI
        Anonyymi00025 kirjoitti:

        Kirkollinen lapsi-ja nuorisojärjestö yli 970 000 eitäroa.

        Ei kai se kuitenkaan ole suoraan talousarviossa? Siinähän on vähäinen määrä järjestöjä, mutta mm. partiolaiset, pioneerit ym. ovat yhden nuorisojärjestöt-momentin tms. alla.


    • Anonyymi00010

      Kirkko on kansantaloudellisesti kallis kapistus, instituutioita.

      • Anonyymi00013

        Mitä jos lakkauttaisi vaparijärjestöt? Vapautuisi rahaa kansantalouden tarpeisiin.


    • Anonyymi00015

      Menetelmät kyykytyksessä. Yhdenvertaisuusvaparismi tarkoittaa vähemmistöjen etujen ajamista suomalaisten maksamina ja siten suomalaisten edun alistamista ulkomaalaisten kehitysmaalaisten opeille,

      Tällöin suomalaiset sotkevat maansa, palvelunsa ja etunsa kansainvälisesti eli tarjoamalla vaikka LAKITEKSTIN KÄÄNTÄMISTÄ PAKKORUOTSIKSI joka auttaa Ruotsin valtiota ja yrityksiä valtaamaan markkinoita Suomessa, vastaavaa etua ei ole suomalaisilla Ruotsissa

      Vaparien puuhien takia suurten kansojen kuten marokkolaisten ja turkkilaisten kielet korvaavat suomen kulttuurin kansanvaihdossa. Ei kenenkään ateistin pidä tukea vapaa-ajattelijoita

    • Anonyymi00017

      VASTUUTON LEPSU MAAHANMUUTTOPOLITIIKKA PILAA MAANPUOLUSTUKSEN

      ja maanpuolustukseen tehtävät panostukset valuvat hukkaan, jos suomalaisten annetaan jäädä vähemmistöksi omassa maassaan

      Yhdenvertaisuusrummutukseen perustuva kansallisen intressin tuhoaminen
      on äärimmäisen haitallista

      Puoluejohtajien tapaamisessa Sari Essayah (krist.) toi esille faktan, että USA:n läsnäolo pohjoisilla alueilla on kunkin maan kuten Suomen oma itsekäs ”kansallinen intressi” jossa on ehdottaman tärkeää, että USA:lla on hyvä yhteistyökumppani tällä alueella

      Sen sijaan epäonnistunut maahanmuutto hajottaa yhteiskunnan

      Maahan tulevat kehitysmaalaiset "etsivät parempaa elämää" vähän kuin cowboyt muinaisina aikoina USAssa eikä ulkomaalaisilla ole yhtenäistä näkemystä Suomen
      suunnasta, JOLLOIN PUOLUSTUSTAHTO TUHOUTUU eli sisäisen turvallisuuden puute romuttaa taistelun ulkoisen turvallisuuden puolesta myös

    • Anonyymi00018

      Ongelma, jota vaparit eivät tukirahoissa pysty ratkaisemaan kansanvaihdossa

      Minkä takia maahanmuuttaja ei voi olla samassa potkupallokerhossa kuin joku kantasuomalainenkin? Minkä takia maahanmuuttajilla täytyy olla omat liikuntajärjestöt ja vastaavat? Miksi niitä pitäisi avustaa? Miksi persian kieltä pitää opettaa suomalaisten työnä ja laskuun?

    • Anonyymi00019

      Valiitto sormeilee yhdenvertaisuushömpäällään suomalaisen kulttuurin tuhoa ja sen sijasta tekee tilaa kehitysmaalaisille opeille, jonka jälkeen liiton jäsenet jankuttavat, että ei kuulu agendaan mus/ ven jne. hyysääminen,

      vaikka sitä juuri yhdenvertaisuus valloittajille ja kansanvaihtajille on, niiden yhdenvertaisten oppien sijoittamista suomalaisten sijaan ja suurina lukumäärinä suomalaisten alistamista
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/19494311/#comment-143763351

      Tämä Valiiton myyräntyö heikentää myös maanpuolustusta

      • Anonyymi00020

        Vielä koskien Ykosken viittaamaa herraa, joka on naisoletettu, ja lähti alle viisikymppisenä eläkkeelle Espanjaan josta kirjoitteli lehtiin, että on kivaa, kun on halvat hinnat (silloin oli vielä peseta) ja isot herran eläkkeet, oikeusjuttuja jäi kun alaiset kärsivät stressitaudeista, siksi Y ei ehkä kerro nimeä


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Vielä koskien Ykosken viittaamaa herraa, joka on naisoletettu, ja lähti alle viisikymppisenä eläkkeelle Espanjaan josta kirjoitteli lehtiin, että on kivaa, kun on halvat hinnat (silloin oli vielä peseta) ja isot herran eläkkeet, oikeusjuttuja jäi kun alaiset kärsivät stressitaudeista, siksi Y ei ehkä kerro nimeä

        Viite jäi pois https://keskustelu.suomi24.fi/t/19492179/15--pois-kirkon-verotuloista#comment-143770255


    • Samalla tuli julkiseksi opetusministeriön ehdotus valtiovarainministeriölle. Siinä ei ole erikoisempia palstan aiheeseen liittyviä. Tiedotteessa mainitaan

      "Osana säästötoimia valtion rahoitusta evankelis-luterilaisen kirkon yhteiskunnallisiin tehtäviin ja uskonnollisen toiminnan avustuksiin vähennetään kirkollisveron tuottoa vastaavasti."

      ja sehän onkin uusi avaus. Jos jatkossa suunnilleen euron kirkollisveroa kohti valtio antaa 10 senttiä lisää, tulee kirkosta eroaminen vaikuttamaan vähän voimakkaammin. En kuitenkaan usko, että tuollainen linja tulee jatkumaan.

    • Anonyymi00022

      Valtion budjetti ei erityisemmin kuulu setaseksiyhdenvertaisuus-rummuttavien-vaiittolaisten taitoihin. Vaikka luterilais-katolinen oppi tulee ulkomailta, se on muokannut ja hyvin rokottanut muslimilaiskremliläisyyttä vastaan Suomessa

      Yhdenvertaisuusstrategiat Valiiton tyyliin, jossa kouluissa opetetaan persiaa ja islamia ja kehitysmaaoppeja ja sen sellaista, ovat todella suomalaisuutta syöviä ja resursseja kuluttavia kaikkien ateistien vastustettavia junttiwoketuksia

    • Oliko aloitukseen kommentoitavaa? Onko uskontokuntien tuki liian vähän, sopiva, vai liikaa?

    • UUSI

      Lopullinen talousarvioesitys tuli aiemmin kaavaillussa mallissa. Suurimpana siis evlut kirkon rahoitus on kymmenen miljoonaa euroa aiempaa vähemmän.

    • Anonyymi00024
      UUSI

      Hautaustoimilaki on syrjivä.

    • Anonyymi00026
      UUSI

      Kirkon jäsenet myöntävät etuoikeutettua rahaa kirkolle. Korruptiota.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      8
      1645
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1078
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      936
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      69
      809
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      778
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      75
      741
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      676
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      651
    9. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      138
      647
    10. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      42
      609
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      588
    12. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      59
      583
    13. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      111
      556
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      538
    15. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      42
      524
    16. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      48
      509
    17. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      509
    18. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      503
    19. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      488
    20. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      483
    Aihe