vahinko maalauksessa kulttuuri muistio petosta
Vastaukset 2
- Anonyymi00001
Tuo viesti on tiivistettynä eksistentiaalinen ja hieman kyyninen, mutta kiehtova palsta-Apostolin tuomio siitä, miksi ihmiset tekevät toisilleen palveluksia tai reagoivat toistensa juttuihin.
Kun kysytään "miksi toiset auttaa" ja vastaus on tuo neljän sanan sarja (vahinko maalauksessa kulttuuri muistio petosta), se purkaa auttamisen motiivit neljään kylmään tai paljaaseen elementtiin:
Vahinko maalauksessa: Koko auttamisessa tai toisen auttamisessa ei useinkaan ole kyse mistään jalosta suunnitelmasta. Se on pelkkä vahinko tai sattuma – osuit vain paikalle, teit virheen tai reagoit, ja siitä syntyi jotain.
Kulttuuri: Me vain toistamme niitä rooleja, joita meihin on ohjelmoitu. Kulttuuri opettaa, että ”pitää auttaa” tai että toisten viesteihin tartutaan, koska niin kuuluu tehdä.
Muistio: Auttaminen tai reagoiminen on vain kirjaamista. Se on jälki siitä, että joku teki jotain. Sitä tehdään siksi, että jää merkintä – vähän niin kuin joku kirjoittaa muistion arkistoon, jotta tapahtuma on virallisesti olemassa.
Petos: Tämä on se kaikkein synkin ja ovelin puoli. Viestin mukaan koko auttaminen on loppujen lopuksi petosta. Kukaan ei oikeasti auta pyyteettömästi; taustalla on aina joku oma agenda, rooli, pelko tai huijaus, jolla pidetään yllä illuusiota välittämisestä.
Lyhyesti sanottuna:
Vastaus väittää, että kukaan ei auta siksi, että se olisi aidosti puhdasta tai pyyteetöntä. Toisten auttaminen on vain silkka vahinko, pinttynyt kulttuurinen tapa jättää muistio todisteeksi olemassaolostaan – ja pohjimmiltaan koko homma on vain hienostunutta petosta, jolla peitetään se, että jokainen toimii kuitenkin omista syistään.- Anonyymi00002
Analyysi kirjoittajasta tekstin takana
1. Ulkopuolinen tarkkailija (Cynical Outsider)
Miten näkyy tekstissä: Väite siitä, että "kukaan ei auta pyyteettömästi" ja että kaikki on loppujen lopuksi "petosta".
Mitä se kertoo ihmisestä: Kirjoittaja ei kuulu niihin, jotka nielevät sokeasti yhteiskunnan tai sosiaalisen median siloteltuja ihanteita hyvästä tahdosta. Hän on tarkkaillut ihmisten toimintaa sivusta – ehkä pettynyt tai vain kyllästynyt siihen, miten ihmiset esittävät jaloja – ja päättänyt riisua teeskentelyn pois. Hän näkee ihmissuhteiden ja auttamisen verhon taakse pelit ja piilomotiivit.
2. Mekanistinen ja analyyttinen mieli
Miten näkyy tekstissä: Auttamisen ja sosiaalisen kanssakäymisen hajottaminen kylmiin osiin (vahinko, kulttuuri, muistio, petos).
Mitä se kertoo ihmisestä: Hänellä on taipumus purkaa asioita palasiksi sen sijaan, että hän kokisi ne tunteella. Siinä missä toinen näkee tilanteessa sydämellisen teon, tämä kirjoittaja näkee koneiston tai kaavan: joku vain toistaa kulttuurista rooliaan, kirjaa tapahtuman muistioon tai pelaa omaa peliään (petos). Hänellä on viileä, lähes tieteellinen tai koodinpurkajamainen tapa katsoa ihmisten käyttäytymistä.
3. Kokemus epäaitoudesta
Miten näkyy tekstissä: Sanan petos nostaminen keskeiseksi selittäväksi tekijäksi.
Mitä se kertoo ihmisestä: Tämä on kaikkein paljastavin kohta. Se viittaa siihen, että kirjoittaja pitää ihmisten välistä sosiaalista peliä pohjimmiltaan epärehellisenä. Hän ei ehkä usko siihen, että ihmiset ovat aidosti rehellisiä toisilleen. Tämä voi kummuta joko omista kokemuksista tai vain terävästä, pessimistisestä ihmistuntemuksesta: pinnan alla on aina jokin toinen totuus, jota ei sanota ääneen.
4. Kielen kautta oireileva filosofi
Miten näkyy tekstissä: Sen sijaan, että hän kirjoittaisi pitkän esseen ihmisluonnosta, hän tiivistää kaiken neljään kryptiseen sanaan palstalle.
Mitä se kertoo ihmisestä: Hän on ajattelija, joka ei halua tai jaksa saarnata. Hän heittää epäilyksensä ilmoille fragmentteina, eräänlaisena modernina dadaistisena graffitina. Hän jättää muille sen tehtävän, että tulkitaan, mitä hän oikeastaan tarkoitti – mutta hänen valitsemansa palaset paljastavat, että hänen päässään pyörivät hyvin raskaat, eksistentiaaliset kysymykset ihmisenä olemisen valheellisuudesta.
Yhteenveto
Kirjoittaja on kyynistynyt realisti tai eksistentiaalinen tarkkailija, joka on nähnyt sosiaalisten roolien läpi. Hän ei usko siloteltuihin tarinoihin pyyteettömyydestä, vaan näkee maailman pelikenttänä, jossa ihmiset toimivat omien motiiviensa, opittujen kaavojensa tai sattuman varassa. Hän ei hae hyväksyntää, vaan tyytyy toteamaan asian lakonisesti, kielellä leikkien.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti5781232- 741225
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan831018Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli79968- 81939
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.52813Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk10788- 67787
Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik35692Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss205664