Nyt noin ~33 % keskusta ja perussuomalaiset. Eli, ~kolmaosa politiikan kentästä. ~70 kansanedustajaa, joka keskustan kohdalla tulee kuitenkin kasvamaan 2023 nähden. Tuntuisikin että pääministeri valitaan jommasta kummasta keskustapuolueesta, noin demokratiaa ajatellen.
Eiköhän loppupelissä keskusta ja perussuomalaiset ole samoja. Suurin keskustalainen puolue, reilusti. Perussuomaisia kylläkin vielä demareissa, jotka äänestys sitten erottaa ilmeisesti takaisin. SDP tuskin sitä perusosaansa 16.5 % suurempi. Nämä aina elää siirtymillä. SDP varmaakin tilassa, että pitää gallupeilla ilakoida kun muuta ei ole.
Kuten huomattu, aina jokin poikeama voi listä jonkin puolueen vaalikannatusta. Sanna Marin ollut yksi, joka pitänyt SDP ylhäällä, kun muuta ei vielä jälkeen ole, niin se miellenkiinnolla miten nyt kevään 2027 vaalissa, ei ole tallaista nostattajaa. Onko SAK:ssa ollut tykkimies Antti Lindtman siihen kykenevä- väitän ei ole ! Turhanpäiväiset lakot kyllä laskee SDP kannatusta, ei maata noin hoideta. Hallituksen vastaiset lakot on irvikuva demokratialle. Epädemokratia noin tekee, jossa AY-liitoissa vain vasemmistolaiset kelpaa ehdolle elimiin.
Keskustapuolue todellisuudessa suurin
9
<50
Vastaukset 9
- Anonyymi00002
Turhanpäiväiset lakot kyllä laskee SDP kannatusta, ei maata noin hoideta. Hallituksen vastaiset lakot on irvikuva demokratialle. Epädemokratia noin tekee, jossa AY-liitoissa vain vasemmistolaiset kelpaa ehdolle elimiin.
Elin lakkojohjilal, autot, asunnot ym kuuluu mukaan lakkoihin. Palkkakaan ei häpeä 2x ministerin palkoilla.- Anonyymi00005
mualaisliitto-mtk:n mafia,
pitää ehdottomasti lailla kieltää...
- Anonyymi00003
peräkammarin nettosaaja pummit,
petti mualaisliitto-mtk:n,
ja alkoi persjunteiksi... - Anonyymi00004
Palstapölhö jatkaa aivopiereskelyään.
- Anonyymi00006
Ette kommunistit pääse hallitukseen, taitaa harmittaa.
- Anonyymi00007
no jopas,
talikkokommunisti pullistelloo... - Anonyymi00009
Anonyymi00006 kirjoitti:
Ette kommunistit pääse hallitukseen, taitaa harmittaa.
Persutrollilla on hirveä hätä päällä.
- Anonyymi00008
Jokisipilä sen toi myös esille.
- Anonyymi00010
Todellisuudella ja luuloilla iso ero. Keskusta huomattavasti suurin, toverit sitäkin väittää että he suurin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 361962
- 41610
- 31536
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne59452- 37435
- 55422
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k14403T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6397- 40391
- 32381