Yli 178 000 afrikkalaista maahanmuuttajaa on lähtenyt Etelä-Afrikasta viime kuukausina, uutistoimisto AP kertoo. Luvut perustuvat viranomaistietoihin niistä maista, joihin siirtolaiset ovat palanneet.
Taustalla on kaksi syytä. Ensinnäkin Etelä-Afrikan viranomaiset ovat tehostaneet paperittomien maahanmuuttajien karkotuksia. Toiseksi maassa on maahanmuuttovastaisia liikkeitä, jotka ovat käyttäneet väkivaltaisiakin otteita maahanmuuttajia vastaan.
Yli 115 000 ihmistä on palannut naapurimaahan Zimbabween toukokuun lopusta lähtien ja yli 56 000 on palannut Malawiin. Nigeria, Ghana, Mosambik ja Lesotho kertovat kukin yli tuhannesta palanneesta, AP kertoo.
Kyseessä on yksi merkittävimmistä maahanmuuttajien joukkopaoista Etelä-Afrikasta vuosiin. Kehittyneenä taloutena Etelä-Afrikka on houkutellut miljoonia siirtolaisia muista Afrikan maista. He työskentevät tyypillisesti matalapalkka-aloilla maatiloilla, ravintoloissa ja rakennustyömailla.
Etelä-Afrikan viranomaiset kertoivat perjantaina, että noin 3 000 ihmistä odottaa karkotuksia säilöönottokeskuksissa, ja yli 6 000 tarkastajaa on lähetetty valtakunnallisesti tutkimaan, etteivät työnantajat työllistä paperittomia siirtolaisia laittomasti.
Matkalla Eurooppaan - tsunami tulossa
23
78
Vastaukset 23
- Anonyymi00001
Ja kun sen aparttiheitin piti olla se pahin. Ilman sitä E-Afrikka ei olisi nyt se maa, jonne pyritään vaikka laittomasti.
Afrikan maat pitäisi ottaa eurooppalaisten haltuun.- Anonyymi00010
Yksinkertaisesti rajat kiinni. Ketään ei saa päästää läpi.
Geneven pakolaissopimus uusiksi vain. Tulee täysi kaaos jos kikki tai edes osa pääsee läpi.
Ei tulijat ole mitään siirtolaisia, vaan maahantunkeutujia. - Anonyymi00014
Heh, kyllä se poju menee niin että afrikkalaiset ottavat euroopan maat haltuunsa, ja minä nautin :)
- Anonyymi00018
Anonyymi00010 kirjoitti:
Yksinkertaisesti rajat kiinni. Ketään ei saa päästää läpi.
Geneven pakolaissopimus uusiksi vain. Tulee täysi kaaos jos kikki tai edes osa pääsee läpi.
Ei tulijat ole mitään siirtolaisia, vaan maahantunkeutujia.Krokotiilit vartioimaan rajoja ruokapalkalla.
- Anonyymi00021
Anonyymi00018 kirjoitti:
Krokotiilit vartioimaan rajoja ruokapalkalla.
MAMUT TULEE OTTAMAAN EUROOPAN EDESTÄ JA TAKAA.
- Anonyymi00002
SDP avaa rajat, tänne Suomeen voi sitten kaikki tulla...
- Anonyymi00003
Ceutassa haastateltiin yhtä tulijaa. Oli vaeltanut jo 7000km. Ykkös tavoite elämässä oli päästä Eurooppaan.
- Anonyymi00017
Jos noille voitaisiin tehdä lob otomia olisi tämäkin ongelma ratkaistu. Sitten vain säilöön johonkin laitokseen, omassa maassaan tietenkin. Meillä ei ole mitään velvollisuutta ottaa näitä jäte"ihmisiä" maahamme.
- Anonyymi00004
Taustalla on yksi syy. Sinäkään et ole niin tyhmä, että et sitä ymmärtäisi. Sen sanominen on vaan kiellettyä. Eiks sun pitänyt olla joku sananvapausritari...
- Anonyymi00005
Miten on mahdollista että sielläkin ovat mustat vallassa ja eivät sitten halaile samanvärisiä ja elätä valtion piikkiin ?
Eivät ilmeisesti anna rahaa vaikka huutaisivat rasismia vaan näyttävät suunnan poispäin. - Anonyymi00006
Mähän sanoin.
I told you.
Edes afrikkalaiset itse ei siedä
massasiirtolaisuutta.
OLISIKO AIKA OPELLA PERHESUUNNITTELUA?
Vähemmän lapsia.
Ehkäisyä.- Anonyymi00013
Lapset ovat Afrikkalaisten ainut sosiaaliturva. Ilman lapsia he jäävät ikääntyessään täysin heitteille.
- Anonyymi00019
Anonyymi00013 kirjoitti:
Lapset ovat Afrikkalaisten ainut sosiaaliturva. Ilman lapsia he jäävät ikääntyessään täysin heitteille.
No syynä taitaa kuitenkin olla afrikkalaisten ukkojen eläimellinen kiima, aina täytyy olal työntämässä sitä munaa reikään.
- Anonyymi00022
Vähemmän lapsia suomalaisille?
- Anonyymi00007
Pari päivää sitten joku ITIKSEN
lellipentu ulisi Ceuta ketjussa ”se on ohi jo….mitä persu ulisee”
NYTHÄN SE VASTA ALKAA.
Kehitysapu tulee muuttaa ehkäisyvälinen vienniksi.
Koska köyhyys ja siirtolaisuus kulkee käsi kädessä.
Eikä lopulta sekään, kun maapallo ei riitä.
PURKKAPALLOESIMERKKI EDELLEEN AJANKOHTAINEN.
https://www.youtube.com/watch?v=LPjzfGChGlE- Anonyymi00008
Siirtolaisuuden vastaaottaminen
ei auta mitään osapuolta. Konservatiivien ihannoima Trumpistan on kieltänyt perheneuvonnan ja ehkäisyvälineiden jakelun avustusjärjestöiltä Afrikassa.
- Anonyymi00009
Onko ne niitä raketti-insinöörejä ja muita vastaavia, joiden työtodistukset äkkilähdössä unohtuivat savimajoihinsa?
- Anonyymi00011
Olisiko jo aika lopettaa lääkärien ja insinöörien aliarvostaminen kutsumalla näitä sellaisiksi, ja alkaa kutsumaan suoraan oikealla ammattinimikkeellä, eli wolttikuski joka saattaa maustaa kuljetettavan annoksen omilla eritteillään.
- Anonyymi00012
Kokkarepersut valmiina kyltteineen: "refugees not welcome but welcome anyway"
- Anonyymi00015
Ilmastonmuutos panettaa, ilman kondomia.
- Anonyymi00016
Afrikkaan laki jos lähtee pakolaiseksi Eurooppaan vain yksi rouva mukaan
- Anonyymi00023
Afrikan ainoa järkevä pelastus taitaa olla Kiina.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371313- 1481061
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät67835PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.51648- 60641
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33531- 30523
- 39507
- 63503
- 16487