Poliisien tulee kunnioittaa tulevaisuuden toivoja, eikä kiusata ja teloa niitä autoilla. Jokainen heteropoika on ollut nuorempana innokas mopoilija. Jopa boomereiden ikäluokka tietää tämän.
Mopopojat ovat katujen kuninkaita
Anonyymi-ap
1469
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
No, mopopojat oikeasti on tietyssä mielessä tulevaisuuden toivoja. Poikien pitää monesti olla nuorena vähän hulluja ja tyhmiä, että oikeasti kasvavat sitten yhteiskuntaa pystyssäpitäviksi aikuisiksi. Ottaahan se turha päristely pattiin itse kutakin. Ehkä se järkevä reaktio ei kuitenkaan ole kiilata mopopoikia mahdolliseen kuolemaan, kun mitään todellista vaaraa sivullisille ei ole. Korkeintaan paskakytän vinksahtaneelle itsetunnolle.
Mopopojat saisivat tuunata moponsa sähköisiksi.
Menkää kattomaan Ruskeasannan st1 kuka on kunkku!!! Vantaalle
AI-yhteenveto Vantaan Ruskeasannassa sijaitseva St1-huoltoasema (osoitteessa Tuusulantie 10), jota autoharrastajat kutsuvat yhä perinteisesti ”Rusan Shelliksi”, on legendaarinen epävirallinen ajoneuvojen ja moottoripyörien kokoontumispaikka. Paikalla on vilkasta etenkin viikonloppuisin ja kesäiltaisin.Tietoa kokoontumisistaPaikka: St1 Vantaa Ruskeasanta (Tuusulantie 10, Vantaa)Ajankohta: Epävirallisia kokoontumisia on viikoittain ja erityisesti viikonloppuisin (kuten perjantai- ja lauantai-iltaisin) sekä erilaisten cruising-tapahtumien yhteydessä. Pienempiä teemakohtaisia tapaamisia järjestetään myös pitkin viikkoa.Keitä paikalla käy: Autoharrastajia, nuorisoa, moottoripyöräilijöitä ja erilaisten erikois-, harraste- sekä tuning-autojen esittelijöitä.
Normi mopopojat on erikseen. Sitten on nämä joita epäillään törkeistä rikoksista
Mopon virtittäminen on rikos.
AI-yhteenveto Mopon virittäminen niin, että se kulkee yli sallitun 45 km/h, ei ole suoraan rikosylityksenä rikoslaissa, mutta se tekee ajoneuvosta laittoman. Viritetyn mopon ajaminen yleisellä tiellä on liikennerikkomus tai vakavammassa tapauksessa liikenneturvallisuuden vaarantaminen, ja siitä voi saada sakkoja, liikennevirhemaksuja sekä ajokiellon.Seuraukset ja rangaistuksetPienet ylitykset: Jos mopo kulkee hieman yli 45 km/h, seurauksena on yleensä liikennevirhemaksu.Kovemmat nopeudet: Jos nopeus nousee yli 65 km/h, asia voi edetä rikosnimikkeellä poliisin tutkintaan, ja siitä voi seurata sakkoja kuljettajalle.Kilpien poisotto: Poliisi voi ottaa moposta rekisterikilvet pois ja määrätä sen valvontakatsastukseen.Verot ja vakuutukset: Viritetty mopo katsotaan lain silmissä moottoripyöräksi tai kevyeksi nelipyöräksi, mikä voi johtaa verojen maksuun ja vakuutuskorvausten eväämiseen onnettomuustilanteessa.
No kyllä mopo poikein pitää noudattaa sääntöjä toiseksi jää kun poliisia uhmaatte. Mopo pojat on vittumaisessa iässä aina sanotaan vastaan kyllä teillekin laki löytyy.
Ei poliisien tartte kunnioittaa mopo poikia. Niin miks helvetissä kunnioittaa haaaaaa. Olen vahvasti poliisien puolella pitävät järjestystä yllä.
Karskin näköisiä porukkalaisia.
Huonosti kasvatettuja.
Isojenpoikien seurassa annetaa uudet ohjeen ja uppiniskaisimmille roistoille käsiraudoissa pamppua ja leivättömän pöydän ääressä uudet ovoitteet, tiilenpäitä lukemaan. Karsinossa rauhoittuu vähän. Mautonta vettä ja leipää, ei mitään hampurilaisia ja pizzoja erilaisilla mausteilla.
Missä on tutkittu se, että nuorisorikollisesta tulisi muka normikansalainen. Taitaa olla niin, että minkä nuorena oppii, sen vanhana taitaa. Ne kunnolliset noudattavat nuorenakin lakeja ja asetuksia, ja niistä kehittyy kunnon kansalaisia.
Nuo helvetin mopokyrvinkäiset ajelevat noilla viritetyillä prutkuillaan koko yön. Aamulla aikainen herätys ja kahden tunnin unilla töihin. Nato-lankaa pitäisi vetää tien yli. Tai pingottaa jokin vaijeri.
Desibelimittarin automaattisesti laukaisemat miinat kulkureiteille !
Miks helvetissä mopo poikia pitää kunnioittaa. Ovat helvetin uhmakkaita ja vittumaisia käytökseltään. Kyllä mopo poikien pitää poliissia kunnioittaa. Polliisi tulee kun ette osaa käyttäytyä.