Venäjän joukot etenevät – Moskova hylkää vaatimukset konfliktin jäädyttämisestä Ukrainassa.
Venäjällä on selkeä strateginen ja taktinen aloite konfliktissa. Taistelut ovat kovia ja tilanteet etenevät verkkaisesti, mutta Venäjän joukkojen tahdissa. Samalla, kun merisaarrossa ja energiapulassa oleva Ukraina lähestyy ilmeistä romahdustaan, vaatimukset konfliktin jäädyttämisestä ovat kasvaneet. Moskova hylkää ajatukset, että Kiovalle annettaisiin lepotaukoa ja mahdollisuus lujittaa asemiaan.
Venäjällä on selkeä strateginen ja taktinen aloite konfliktissa. Taistelut ovat kovia ja tilanteet etenevät verkkaisesti, mutta Venäjän joukkojen tahdissa. Samalla, kun merisaarrossa ja energiapulassa oleva Ukraina lähestyy ilmeistä romahdustaan, vaatimukset konfliktin jäädyttämisestä ovat kasvaneet. Moskova hylkää ajatukset, että Kiovalle annettaisiin lepotaukoa ja mahdollisuus lujittaa asemiaan.
Vastaukset 137
Vanhimmat
Ihanaa kuulla näitä sulosointuja.VENÄJÄ,PUTIN,
VOITTO.
HEIL PUTLER! Z-NATSISMI ON UPEAA!
Venäjä on jo hävinnyt......
Zelenskyi on naZi
Kiovan tiltu piipittää!
Ykskin natsi on liikaa!
HEIL ZELENKYI, HÄVIÄT SODAN!
VENÄJÄ JYRÄÄ!
Ryssyttäjä räksyttää yksiriviesellä hanurillaan repaleisena ja tulokset jää olemattomaksi mitäänsanomattomaksi itkuksi,, äiti auttaa kyllä varmasti jos ei ottanut vaan niitä turkittuja turvallisia ja tehokkaita :-)
Ressukka! Etkö nyt muuta osannut sanoa!! Sääliksi käy! Natseja ei ole mailla ei halmeilla! Niitä leikittelee vain PUTININ aivoissa! Ei muuta keksinyt hyökkäyksen syyksi, niin, kas vain!! Aina natseja voi käyttää, kun ei muutakaan syytä löydy!
Se on niin mukava sana, tuo NATSI! Sopii suuhun mukavasti
TILTU on siellä Venäjällä!! Ei kai tuo liene hypännyt tuosta armaasta Venäjän maasta minnekkään! Sieltä Venäjältähän Tiltut huutelee, kuten nytkin, vaikka sanookin olevansa "KIOVAN TILTU", ilmeisesti hämätkseen!
Ressukka parka! Pitäkää vain tuo kiljuva TILTUNNE siellä Venäjällä! Lieneekö huutelemassa Ukrainan rintamilla ukrainalaisille sotilaille samoin kuin aikoinaan huuteli sumalaisille sotilaille! Yritti olla vähän niin kuin SEIREENI!!
Missä tuo jyrääminen näkyy! Venäjän valtio alkaa olla melko surkeassa kunnossa!
Olisi aika lopettaa ajoissa joutava sotiminen, kun siitä ei ole mitään olennaista hyötyä, pelkkää menetystä ja tappamista!!
Vai onko PUTIN niin innostunut tapattamaan omia kansalaisiaan Ukrainan aroilla???
Luulisi tuon surumäärän riittävän, mitä on jo aiheuttanut kansalaisilleen!
V..un pässi.eikö Putin voi vaan myöntää että vituiks meni ja lopettaa tämän ennenkuin leviää.venäjä ei tule tätä voittamaan ikinä.pienimmän riesan tie.
Putin puhditaa Ukrainan Natseista!
LOISTAVAA PUTTE!
Persut käy kuumana
HEIL ZELENSKYI-NATSISMI ON UPEAA!
Erityisesti putinatsi!
NIIN SIINÄ KÄY!
ZELENSKYI ON NAZI!
Maarosvon toiveita.
Aloittaisi itsestään. Etsintäkuulutettu sotarikollinen,lasten kidnappaaja, siviilien teurastaja ym.ym. natsitouhua.
Natsit on kaikki euroopan kuninkaat.
Hitler osasi lopulta tehdä johtopäätöksen. Putinissa ei ole miestä vastuunkantoon.
Juu, ryssä on jyrännyt jo öljyntuotantonsa alas. Nyt se kerjää maailmalla polttoaineita.
Kohtapian Ukraina saa pitkän matkan ballistiset ohjuksensa sarjatuotantoon ja sitten alkaa pommia sataa Kremlin natsien päälle!
Sitä saa, mitä tilaa!
No niin Igori ja Sergei Pietarista. Kerropas nyt tänne päin siitä mixi ette ole itse rintamalla ja sotimassa?? Oletko pelkureita ja muuta ku täällä vain räxyttää ku venäläinen kylärakki?? Kerropas nyt. Joo vastailkaa miltä tuntuu olla rusnya ja tietäen että et ole Euroopalaisia ja kuulu Eurooppaan?? Ja olette mongolien sekajätteen jälkeläisiä?? Odottelen vastausta
HEIL ZELENSKYIN NATSISMI ON RIISTOA!
Diktaattori valkonenä Zele se on vaan ulkomailla vaikka rintama kaipaa häntä.
Etkö ressukka muuta keksinyt! Käykö kateeksi, kun Zelenskyi on hyvissä väleissä Euroopan kanssa ja myös USA:n kanssa!
Onhan se tuloksekkaampaa tuo sotiminen, kun on tukijoita, jotka katsovat Zelenskyin olevan oikealla asialla ja saa apua roistomaiseen hyökkääjän aiheuttamaan ahdinkoon
Onneksi hyökkääjälläkin näyttää olevan oma ahdinkonsa! Pitää anoa apuvoimia POHJOIS-KOREASTA! Putin onkin löytänyt laisensa ystävän!!
Johan yksi joukko tuota samaa sorttia tapettiin, nyt tulee uusi, ressukka joukko hakemaan saman kohtalon!!
Zelenskyi on tehokkaampi hakemassa apua ympäri Eurooppaa ja vähän muualtakin!
Samaa sotaaa Zelenskyi käy, mutta tavallaan!!
Kiovan Tiltun jokelluksia!
NONNIIN KIOVA TILTU TAAS TÄÄLLÄ!
Putin perimmäisessä bunkkerissa,ettei joutuisi vaaraan.
Igori Pietarista vastaileppas ku kysytään: mixi ei oo PESKOV poika sodassa?? Onx se pelkuri vai isi hoitanut asiat?? Odottelen vastausta
Eikös se pyörinyt siellä transu baarissa aikoinaan....
Zele oli koomikko pianonsoittaja p:llä ja alasti kirmaili ostareillakin - kai se Suomen media on tämän kertonut ja varmaan kyseli kun kävi Suomessa, etät miltä se koomikon ura vaikutti ja minkälaisia performansseja teki tovereitten kanssa?
Ai, ai, miten putinatsi iloitseekaan, kun ryssän natsiväki murhaa ihmisiä!
Mikä tuossa venäläisessä natsismissa kiehtoo?
Ihailetko myös Hitleriä ja Stalinia?
Radion uutisia kai kuuntelit? Onko siellä ihmisiä ?
Nimittäin kertoi Kiovassa kuolleen yhden lapsen ja 3 ihmistä.
Lapsia siis ukrainalaiset ei pidä ihmisinä.....
No ovat adoptoineet paljon jenkkeihin, myyneet elimiä ja elinnessteitä lääketeollisuudelle, jotta rikkaat saavat nuoruutta lasten kustannuksella...vai saavatko?
Uskotteko te nuorentaviin tuotteisiin joissa on ukrainalaisten lasten kemiaa?
Älä viitsi valehdella!! Kyllä ryssä on alas vajonnut henkisesti, kun pitää tuollaisia valheita lasketella sivistyneille ihmisille!
Venäläiset eivät ilmeisesti ole edes sivistyneitä! Vain alkukantaiset, sivistymättömät ihmiset laskettelevat tuollaista joutavaa soopaa!
HÄVETKÄÄ RYSSÄT!!!!!!!!!!!
Ryssä varasti ukrainalaislapsia hyvin alkuasukasmiseen tyyliin, eivätkä suostu palauttamaan noita lapsiraukkoja vanhemmilleen!
Joten mietipä, missä ne roistot, lasten ryöstäjät majailee???? Minä häpeäisin olla tuollaisen rosvovaltion jäsen!!! ONNEKSI EN OLE!!!!!!
W a u !
Venjä iskee armotta ukrainan natseihin, mutta itsehän tilasivat 2014.
Jep. Zele on kuin Persut. Zelenskyi lupasi lopettaa sodan vaalikampanjassaan. Miten kävi. Hän eskaloi sodan Venäjän kanssa!
Venäläiset fasistit tilasivat itsensä Ukrainaan.
Yliluonnollista poistumaa on ollut ihan kiitettävästi.
Kukasn ei ole tilannut ryssää mailleen! Ryssä on on nin alkukantainen maa, että mielessä ei ole muuta kuin naapureitten ahdistaminen!
Niin oli Suomeakin suunnitelmiensa mukaan alistamassa "OMAAN ETUPIIRIINSÄ"!
Ehkä siellä oli samanlainen tilanne v. 2014! Venäjä kun on aina laajentumassa ja ahdistelemassa naapureitaan!
Venäjään ei voi ikinä luottaa rehtinä naapurina!
ÄLÄ hupata! Venäjä lupasi ennenhyökkäystään, että he vain harjoittelevat ja sitten hyökkäsi! Syy oli vain se, että Ukraina halusi liittyä NATOON ja Putinille se ei käynyt, että viimenen naapurivaltio menee NATOON, vaan se oli alistetava Putinin tahtoon!
EIPÄ OIKEIN ONNISTUNUT!! HYVÄ NIIN!! Putinkin oppii, ettei se niin helppoa ole tuo naapureitten alistaminen!!
Putin vain tapattaa turhaan kansalaisiaan aivan turhassa sodassa!
Zelenskyin parkuminen on kamalaa!
Tulee mieleen rusina kun sitä Zeleä aina vaan näytetään ulkomaan matkoillaan.
Ei Zelenskyi ole parkumassa lainkaan! Hän hankkii tomerasti aseita maalleen, että saa vastata Putinin röyhkeään ja roistomaiseen hyökkäykseen tehokkaasti! TOMERA MIES ON ZELENSKYI!! Arvostan paljon enemmän kuin tuotapunkkereissä piileskelevää PUTINIA, joka kyllä roistomaisesti tapattaa miehiään Ukrainan tantereilla! Ei hänelle merkitse mitään se suru, mitä aiheuttaa aivan turhan tähden niin monelle perheelle VENÄJÄLLÄ!!
On todella roistomaista hyökätä sukulaiskansansa maille tuhotöihin ja tappamaan!
Venäjän uusin tavoite on olla kolmessa päivässä Kiovassa!
Ei ole koskaan ollut - Kiova saa antautua ihan ehdoitta - ei painostusta - Venäjä kuitenkin etenee ja säästää lajjitovereitaan, Ukraina ei sääliä tunne ei muita eikä omiaankaan kohtaan jos vähänkin vilkaisette juutuupiakin
VOI,VOI, SE meni jo!! Nuo 3 päivää ovat jo takana päin!! HUH, HUH!!
On mennyt monta " 3 päivää" ja miehiä Putinin armeijasta tuhansia ja tuhansia! Sitä se 3 päivää teetättää!!
VOI, VOI ja vielä kerran VOI, VOI!!!
Nom johan taas valheet lipsautit! Ukraina ei tapa kansalaisiaan! Se on PUTININ tapa!
Ei sellaista tapaa ole sivistyneissä maissa!
Venäjä ei säästä ketään! Sielläö in alkukantainen tappaa ja jopa myrkyttää ihmisiä!
Niin alkukantainen maa on VENÄJÄ! Voi kuinka paljin olejkaan lukenut noista Putinin tapattamista ihmisistä! Heitä on lukuisia, jopa ulkomaille ulottuu tuo PUTININ murhaava käsi!
Joten turha toitottaa joutavia Ukrainasta!
Miksi Venäjä ei halua rauhaa vaikka Putinin sekä Trumpin mukaan Venäjä haluaa rauhaa. Milloinka Trump tekee sellaisen diilin jossa Venäjä alistuu rauhaan.
Putte ottaa koko Ukrainan ja Trump saa Gröölannin!
Diili
Putte ja Trump päättää ettei anna öljyä eikä kaasua euroopaan! Niin Trump saa Gröönlannin.
Eurooppa ei pysty vastaan mitenkään! Ja jos yrittää, niin pommittaa pohjanmeren öljyn. Ja Eurooppa on kivikaudella!
Kai kuuntelit USA 250 vuotis puheen?
Mitä Trump puhui Brittivallasta?
Vertasi 1776 vuotta vuoteen 2026.
Venäjä jopa teki jo rauhan, mutta se Jonssoni repi sen.
HÖPÖ HÖPÖ!! Toiveajattelua!! EI onnistu!! Ryöstäminen ei ole nykyaikaa!!! Eikä kuulu sivistykseen!
HAH;HAH;HAH;HAH!!!!!!!!!!!! Hulluja puhut!!!!!!!!
Kyllä se on Venäjä, joka on jo nyt kivikaudella ja niin sivistymätön, että myrkyttää ihmisiä, kun haluaa heistä päästä eroon, niin ja pudottelee ikkunoista noin vain kansalaisiaan!
Hullu maa on VENÄJÄ!! Missä on Venäjän SIVISTYS?????
Ehkä Venäjä olikin sivistyneempi vielä silloin!!!!! Historia on vienyt Venäjää huimasti taaksepäin!
Yllä olevat viestit kertovat , että sama alhainen mieli riivaa ihmisiä, kuten vuosituhansia sitten. Onkin ymmärrettävää , miten myytti tuomitsevasta jumalasta tai helvetistä syntyi ja ainoa pelastuskeino olisi:Älä tapa , alä sano väärää todistusta lähimmäisesti,älä varasta! Kaikki näitä täällä nyt jotkut rikkovat.
Venäjä jyrää kansalaisensa.
Yhtään demokraattia ei ehdokkaaksi vaaleihin.
ZELENSKYY ON ANTI KRISTUS! VERENHIMOINEN SAATANA!
Huumeet tuhoavat aivosoluja
....putinatseilla.
Eihän venäjää kestä kukaan selvin päin.
HUUTAMAAN piti alkaa?? Luuletko , että saat sanomasi paremmin perille!! Naurattaa!
Kyllä se tuo Putin on verenhimoinen, sillä hän se on, oka ihmisiä tapattaa noin vain!
ZELENSKYI VAIN ON SODASSA MUKANA, ei edes siellä ole tappamassa vihollisia!!
HAH,HAH,HAH!!!!!!!!!! Naurussa on,pitelemistä, kun ryssät tarinoivat!
SEnkö olet reasssukka huomannut?? Onko sielusi paatunut huumeitten voimasta! Puhut kokemuksen rintaäänellä!!
Suomi taas häviäjän puolella!
Ei Suomi vaan media jjoka aivopesee valtaosan kansaa - repsahti jo toisen kerran kusetukseen.
Suomen kansaa varjellaan tuosta koronakusetuksesta - USAssa ei ole ttätä Suomen median tapaa salata totuus ja kuolemat ´...tietty syöpä ja sydärit ja paljon paljon muuta vahiinko elimille.
Ukrainamieliset == Maanpettureita
Pettävät tosiaan suomalaiset ja ovat tukemassa rahoilla ja aseilla slaavien tappamista.
No sitten jyrää!
Venäjä on näyttänyt närhen, mitä ne nyt oli :-)
ZELENSKYI ANTAUTUI - KIOVA KAATUI - UKRAINA ON NYT VENÄJÄN KONTROLLISSA
Douglas Maccgregor:
https://www.youtube.com/watch?v=aIxO4NbsUm0
No just niin!! Sieltä tulee huu-haa-tarinaa toistamiseen!! Voi, voi!!!! Ei kuule uppoa rehellisiin ihmisiin sinun hullut tarinasi!!
Pitikö juttu toistaa, jattelit, että mene paremmin perille, mutta EI KYLLÄ USKOTTAVASTI!!
Turhaa jupinaa!
Kumma kun sotaa seuraavat tarkkailijat ja tilannekarttojen ylläpitäjät eivät tiedä mitään tuosta Venäjän etenemisestä. Eivät edes venäläiset sotabloggarit.
Oikeasti rintama on jo pitkään ollut jumissa, eikä Venäjä kykene etenemään eikä läpimurtoon missään kohtaa. Vain paljon paljon venäläisiä kuolee jatkuvasti turhissa hyökkäyksissä jotka eivät johda mihinkään.
ELÄKÖÖN UKRAINA!!! VOITTO UKRAINALLE! KOLLAA KESTI!!! KESTÄKÖÖN UKRAINAKIN!!!!!!!!!!!!!!!!
Hmm... "Ukrainan tappiot valtavat verrattuna Venäjän vastaaviin"
Eikös Venäjä käytä 40% vuosibudjetistaan sotamenoihin, onko tuottava sijoitus?
Ai että silleen - onko se ryssyttäjä ihan itse tuon todennut paikan päälltä vai kenties tukeutunut suomalaisiin roskalehtiin pelkästään.
Sinulla luulisi olevan aikaa tutustua mitä maailmalla tapahtuu kun täällä aamusta iltaan rivin pari höynää tarinaa suollat.
Sen ajan voisit käyttää vaikka tutustumalla raportteihin.
Ei käytä ...eikä raha ole tärkeä, pääasia, että sitä on :-))
Venäjän taloiushan on nousussa ja 2022 alkaen noussut jopa n. 7-8 prosenttia.
Se on se kun ei tarvitses myydä alihintaan suomalaisillekaan tuotteitaan ja puutavaraa vaan voi hyödyntää sen itse jatkossakin.
Suomi menettää miljoonia päivittäin ja moni Euroopan valitokin kun teki typeriä pakoittteita ja varasteli Venäjän junia esim...Suomi on kusessa vielä kun joutuu korvaamaan ja myös rauhansopimuksen rikkominen - tavatonta typeryyttä.
Ukraina kaatumispisteessä!
Zelenskyi itkee mediassa!
Ja zele vikisee!
Zelenkyin loppu häämöttää, miten se toteutuu? lavastaako zele oman kuolemansa? Jotta pääsisi nauttimaan kavaltamistaan rahoista?
Dkitaattorilla on huumeiset....eiku kuumeiset paikat nyt jos on Kiovassa eikä huvireissuillansa
Zelenskyi on jo tarkeeksi tuhonnut mailmaa!
Zelenskyi alistui Jenkeille ja Briteille.
Ukraina on hätää kärsimässä! Ja Ukrainan johtoon Zelenskyi nimittää vaan lisää natseja!
Natsi on kalsareissas.
Jyrää ja lujaa!
Lisää paukkuja!
Kiovan varastot vaan nyt matalaksi kaikki
Joka yö varastoja ja logistiikkaa palaa pooksi - Venäjän osumia on tosi vähän ja tulipalot ovat alas ammutuista drooneista - Moskovaan ei ole enää päässyt drooneja onneksi häiritsemään kansalaisia.
PUTTE JYRÄÄ!
https://www.youtube.com/watch?v=kpqE7y7Dp-k
Venäjä valtasi 15 kaupunkia 48 tunnissa !
Aika erikoisia valtauksia ryssillä.
Lähetetään muutama mies viemään lippu johonkin kapunkiin tai kylään ja kuvataan se ja väitetään että kaupunki on vallattu.
Sen jälkeen Ukrainan puhdistusjoukot tulevat ja eliminoivat nuo lipunnäytäjät ja taas kaupunki on 100% ukrainan hallussa.
Tätä ovat tehneet jo pitkään ja kuolleisuus on 100% noilla lipunnäyttäjillä.
Heitä höynäytetään tetävään väittäen että isommat joukot tulevat perässä mutta eihän niitä tule koskaan.
Näillä tempuilla piirrellään sitten rintamalijoja uudelleen ja jopa hävittäjälentäjät lentävät ukrainan alueelle luullen että ovat vallatuilla alueilla, no alashan ne sitten ammutaan.
Kiova vikisee!
VENÄJÄN UUSI OHJUSISKU ELIMINOI 20.000 UKROSOTILASTA KERRALLA - KATSO JA HÄMMÄSTY .......
https://www.youtube.com/watch?v=tGmaRgnZkFQ
Venäjä moukaroi Ukrainaa kovalla kädellä!
ELÄKÖÖN VENÄJÄ!
Viva Russia!
Odessaan lipsahtaneet alukset tuhotaan tässä vaikka satamassa ennen aselastin purkamista - taas säästyy monen henki - vakuutusyhtiöt maksavatko näitä?
https://www.youtube.com/watch?v=oBXqLMb6s3k
Buuahahhahhhaaaa reppanat
Venäjä etenee vauhdilla!
Juokse tai kuole! Sanonta ukrainan etulinjassa!
Niin venäläisillä siellä ukrainaa vastassa. Henkiinjäämistodennäköisyys heillä 0.
Kun Venäjän johdossa on vajakki.
Ryssyttäjän yksirivinen hanuri on palkeinensa tulessa - alkaa jo olla kypsää kauraa ja äänikin vinkuu kuin hiirellä enää....sitä se on jos nazzeja kannattaa.
Venäjä iski Ukrainan Izmajilin ja Odessan satamiin viime yönä.
Odessassa näimme ainakin kahden veturin tuhoutuneen ja ratapihoilla on kaaos.
Putin hylkää kaikki rauhan aloitteet. Sehän olisi kuin oman hirttotuomion allekirjoitus. Edes putin ei voi loputtomiin luottaa venäläisten tyhmyyteen.
Ei diktaattorin kanssa voi mitään sopimuksia tehdä, saati siinä vielä katsella kun vetää kokaa tai crackia Zele, mutta eihän se enää muuta kuin kiertää maailmaa ja Suomikin maksaa tätä huvireissailua osaltaan.
Jyrää Voimalla!
Venäjä on todella tehostanut runsain mitoin iskuja ja logistiikkaa varastoineen menee joka päivä ja hyvä näin koska ei se näytä rauha maistuvan muuten Ukornaseille.
He juhlivat taas jptain natsiakin soihtukulkuein Kivoassa
Mistä höpömediasta oikein luet tuommoista puppua?
Ukraina jo hävinnyt tämän sodan.,,,,
Ajat sitten x-ukraine
Joo. Kohta on mummot kerätty rintamalle kun juopot ja rikolliset on kuolleet.. onhan siellä.40 000 pohj korealaistakin .
Joo ja on ne ukronatsit tuoneet jopa Kolubiasta ja Brasiliasta väkeä, mutta venäläisille otollisia kohteita ja ovat kertoneet paljon valaisevaa tietoa.
Nyt on tiukka paikka kiovassa!
Todella paniikki päällä Kiovan menettäessä voimalan juuri ja sähkö pätkii entistä enemmän.
Odessassa tulottiin laivalasitllinen 2 biloonna dollarin lasti aseita eli upoksiin män.
Rautatiekalustoon tehty mittavia iskuja ja varastoja, raiteita ja kalustoa tuhottu, viimeisin tieto tuli, että 3 vetuiriakin tuhottu....sotakaluston kuljetus kaput kutakuinkin.
Yksikön perustivat Azov-natsiyksikön jäsenet aiemmin tänä vuoinna. Azov-rykmentti on peräisin uusnatsistisesta Azov-rykmentistä, joka syntyi vuonna 2014 Kiovan käynnistettyä Donbassin miehitystrityksen aseistettujen nationalistimilitanttien voimalla, joka sytytti Ukrainan sisällissodan. Rykmenttiä syytetään laajasti sotarikoksista, kuten kidutuksesta, raiskauksista ja ryöstöistä, myös YK:n ja kansainvälisten kansalaisjärjestöjen, kuten Human Rights Watchin ja Amnesty Internationalin, taholta.
Konovaletsin ruumisarkku kuljetettiin katedraaliin historiallisella Austin-panssariajoneuvolla Venäjän sisällissodan ajalta vuosina 1917-1922. Arkkua tervehti tapahtumapaikalla kaksi riviä sotilaita, jotka pitivät soihtuja käsissään.
Yksikön komentaja Andrei ”Valkoinen johtaja” Biletsky ylisti Konovaletsia ja väitti, että nykyisen ukrainalaisten taistelijoiden sukupolven tulisi saavuttaa ne tavoitteet, joiden puolesta hän taisteli.
Konovalets taisteli Neuvostoliittoa vastaan Venäjän sisällissodassa Ukrainan kansantasavallan armeijan everstiluutnantiksi ja johti OUN:ia sen perustamisesta vuonna 1929 siihen asti, kunnes neuvostoliittolainen agentti Pavel Sudoplatov tappoi hänet Rotterdamissa vuonna 1938.
Julkistettujen asiakirjojen mukaan hänen johtamansa ukrainalaisten nationalistien ryhmä – koodinimeltään ”Konsuli I” – toimitti Saksan tiedustelupalvelulle tietoja Puolasta vuodesta 1925 lähtien ja siirtyi ”vakoilu- ja sabotaasityöhön” Neuvostoliiton sisällä vuoden 1939 jälkeen.
Konovaletsin uudelleenhautaaminen on osa lännen tukeman Ukrainan diktaattori Vladimir Zelenskyin pyrkimystä rakentaa ”merkittävien ukrainalaisten panteoni”, jonka hän sanoo täyttävän ”moraalisen velvollisuuden” tuoda kotiin ne, jotka ”puolustivat itsenäisyyden aatetta”. Kiova on jo haudannut uudelleen useita natseihin kytköksissä olevia henkilöitä, mukaan lukien toisen OUN:n johtajan, Andrei Melnikin, toukokuussa.
Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Maria Zakharova on aiemmin arvostellut Konovaletsin uudelleenkuulusteluyrityksiä ja syyttänyt Zelenskyiä OUN:n uhrien ”luiden päällä tanssimisesta” ja vahvistanut jälleen kerran hänen hallituksensa ”vihamielisen olemuksen”.
Vaikka Moskova on pitkään tuominnut Kiovan natsien yhteistyökumppaneiden ihannoinnista, Zelenskyin kampanja laukaisi myös diplomaattisen välirikon Ukrainan ja Puolan välillä. Kiista puhkesi sen jälkeen, kun hän päätti nimetä erikoisjoukkojen yksikön ”UPA:n sankareiksi” Ukrainan kapinallisarmeijan kunniaksi, joka tappoi yli 100 000 puolalaista Volhynian verilöylyissä vuosina 1943-1945.
Ukrainan neuvostotasavalta is back 🇲🇦. Lyön vetoa, että Suomen ukrot ei palaa takaisin Euroopan vauvatehtaaseen.
Hyvä Putte!
Venäjän lamautti iskuillaan Ukrainan suurimman terästehtaan tuotannon
Ukrainan suurin terästehdas on joutunut keskeyttämään tuotantoaan sen jälkeen, kun Venäjän strateginen ohjusisku vaurioitti keskeisiä laitoksia, jotka ovat osallistuneet Ukrainan armeijan varustamiseen.
Lähde
ArcelorMittal Kryvyi Rih on integroitu terästehdas, joka sijaitsee Kryvyi Rihissä, Dnipropetrovskin (Dnipro) alueella, Venäjän armeijan mukaan.
Yhtiö kertoi sunnuntaina Telegram-viestissä, että yön yli tapahtunut isku oli vahingoittanut sen ”tärkeimpiä energia- ja masuunituotantolaitoksia” ja pysäyttänyt toiminnan osittain. Se lisäsi, että asiantuntijat arvioivat tuhon laajuutta sekä toipumisen näkymiä ja aikataulua.
SE ON WAU!
Ryssät häviää sotansa.
Onpa paniikki päällä suomifasistilla russofobian runnellessa uskoa :-)
Jopa puolet Ukrainalaista pitää Zelenskyin hallintoa pahempana kuin Venäjää!
Ryssänmaalla ei rehellistä galluppia Kremlin natsin kannatuksesta voi saada. Rehellinen mielipide tuo 11 vuoden vankeuden!
eipä tosin pidä...jaat valhetta sopulin lailla
Elä sinä yritä jauhaa sontoo naapurin lihamyllyllä - täyttä potaskaa, etkä varmaan itsekään usko noin paksua...mutta ukronatseille olisit oiva apu ongelmiin - mikset mene auttamaan vaan täällä jouten vaan olet. Saat palkkaa ja kenties prenikoita rintoihin niin, että kumaraksi vetää....me heilutamme ja taputamme käsiä tästä jo ennakolta. Varmasti saat ilmaisen menomatkan.
Hieno juttu! Viimeyönäkin jysähti kiovassa oikeen kunnolla!
Loistavaa!
KIOVASSA TÄYSI PANIIKKI PÄÄLLÄ - KATSO JA IHMETTELE TUHOJEN LAAJUTTA !
https://www.youtube.com/watch?v=FmZuoPPlbU8
Venäläiset on ihan perseestä. Lomamatkoillakin huomaa, että vetävät raakaa viinaa ja meluavat läpi yön. Vastenmielinen kansa.