Kuvittajat luovat massiivisen symbolien kuvakielen.
Ihmisillä on tarvetta luoda logoja, kuvalyhenteitä ilmiöille.
Lopussa kuvioita voidaan käyttää kielellisessä laajassa kommunikaatiossa.
Kielitieteessä on kuvakirjoitusjärjestelmä kuten Egyptissä, Kiinassa.
Ja sen jälkeen yhä abstraktisempia kirjaimia.
Siirrytään geometrisesti kirjoituksessa esittävistä kuvista yksinkertaisempiin symboleihin.
Ovatko ruunat yksinkertaisempia, jos bradleyn sokeakirjoitus laskenta mukaan, jossa on vain pisteitä, koska pienempää symbolia ei voi enää olla kuin piste ja siksi sokeakirjoitus on mielenkiintoinen, mutta ei ole helppo, oletan.
Ruunoissa on paljon tikkuja, joita keksineet kertoman mukaan turkkilaiset heimot idässä.
Symboleja voi aina parantaa, mikä työ kuuluu visuaalisille ammattialoille, mikä on samaa kuin yksinkertaistaa, vaikka täydellinen esittävä kuvakirjain on yhtä mielenkiintoinen, varsinkin kun esittävän kuvan luominen digissa on helppoa.
Miksei voi jättää kieleen mahdollisuuksia ääriyksinkertaistamisesta ja täydellisestä esittävästä?
Kun selaa nettiä eri hakusanoille, tarjolla on mitä erilaisempia symboleja mitä erilaisille käsitteille.
Tarkistetaan kuinka kattavia ne ovat, jos käsitteet ovat abstraktisempia.
Pystyykö jo tänään valitsemaan olemassa olevista symboleista sopivia, joilla kommunikoida täysipäiväisesti?
Onko konjuktioille symboleja tai päätetään oivallustulkinnalla kuten kiinan kielessä lajityypillisesti: Kasvi+vehnä=vehnäkasvi, Kasvi+vehnä+siemen=vehnäjyvä.
Mielenkiintoista että symbolijärjestelmä syntyy itsestään ilman käskyä.
Ihmisiä kiinnostaa luomaan kuvia.
Mielenkiintoista, että netti on tänään täynnä ehdotettuja symboleita.
Haku: teknologia.
Antaa paljon kuvia, joista monista en pidä, koska ovat epäselviä.
Millä tavoin kuvata teknologiaa?
Tulee mieleen jakoavain, vaikka en ole tyytyväinen siihen.
Muut sen sijaan ovat huonompia kuin jakoavain.
Toinen haku: kommunikaatio
Siinäkin paljon ehdotuksia, kymmeniä ja kymmeniä ja isoin osa ovat epäselviä, subjektiivisia.
Pitääkö olla virallinen symbolien globaali komitea valitsemaan virallisen SYMBOLI=SANA kielen ja sanakirjan?
Se olisi globaali kuva-symbolikieli.
Symbolien pitää olla ymmärrettävissä kaikissa maissa.
Netin aikana symboleja ymmärretään hyvin monissa maissa.
Kommunikaation haulla pidin eniten joko puhelimen luurin logosta, vaikka perinteinen puhelimen luuri on liian vanhanaikainen ja siten huono tänään.
Toinen ja parempi vaihtoehto on yhteys logo, jossa on laajenevia kaarevia viivoja pisteestä pitkiin kaariin, mikä on WiFi yhteyden merkki.
Harmi kuitenkin, että liian moni logo on luotu netin ja tietokoneiden käsitteistössä, eikä vapaammin, jolloin ei pääsee eroon tietokoneiden kontekstistä.
Hiljaa syntyy uusi kielimerkkijärjestelmä
Anonyymi-ap
2
<50
Vastaukset 2
- Anonyymi00001
korjaus - ei ruunat mutta riimut
- Anonyymi00002
Surkeaa, pakkosymbolittaja surkeaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092250- 103896
- 67861
- 48835
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22832Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha538761- 80687
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561