Toimiko mielestäsi suomalainen poliisi oikein kun kiilasi mopo-nuoren päin aitaa ja konttia? Itse sanon että tämä ei TODELLAKAAN ollut oikea tapa toimia ja poliisi ei edes käskenyt nuorta missään vaiheessa pysähtymään, vaan pysäytti tämän kilaamalla nuoren hengenvaarallisesti, jossa nuoren henki oli vaarassa. Poliisin olisi ensinnäkin tullut vilkuttaa punaista valoa, joka tarkoittaa "pysähdy", mutta eipä tehnyt poliisi näin, vaan kiilasi nuoren päin aitaa ja konttia... IHAN SAIRASTA TOIMINTAA!
Mitä mieltä olette poliisin toiminnasta?
Anonyymi-ap
956
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei se nuorikaan ihan lakikirjan mukaan toiminut. Minusta poliisi toimi oikein. Nuoret on opetettava kunnioittamaan lakia.
Aha... eli mielestäsi hyväksyttävää tuollainen sen varjolla että "nuorille pitää opettaa kunnioitusta"? Jopa silloin vaikka oltaisiin menetelty hengenvaarallisesti ja pistetään toinen hengen vaaraan tuolla tavalla?!
Katso, vilkuttiko toi poliisi tuossa videossa missään vaiheessa punaista valoa?:
https://www.youtube.com/shorts/FgRpr76AFKc
Lisäksi tuossa videossa nuoret PAIKALLA OLLEET kertoo selkeästi oman versionsa ja minä tässä sanon että, POLIISIN PITÄÄ VILKUTTAA PUNASTA VALOA JOS HALUU JONKUN PYSÄHTYVÄN!
Aika moista että yritetään viel tuossakin vaiheessa mennä sen taakse että "nuorille pitää opettaa kunnioitusta". Tuollaista toimintaa EI KUULU HYVÄKSYÄ ja jos menettäisi työnsä toi poliisi, niin ihan oikein...
ap
Poliisia ei tietenkään kuulu ajaa karkuun ja tietenkin tämä nuori rikkoi tieliikenne lakia ja voi olla nuorelle "liikenteen vaarantaminen", "poliisia karkuun ajaminen" jne, mutta silti tämä ei poista että poliisi toimi tässä tilanteessa laittomasti myös, ERITYISESTI kun nuori kiilattiin ulos ja kyseessä oli kaksipyöräinen ajoneuvo, jossa ei ole peltiä ympärillä suojaamassa nuorta!
ap
70-80 luvuilla muistan kun ampuivat takarenkaisiin.
ei ollut uutisissa ykkös aiheena...
nykyisin nillitetään teit miten vaan molemmilta puolilta.
Mielestäni hyvä että ylilyönneistä uutisoidaan ja tämä on sen ansiota että on sosiaalinen media, jolloin ylilyönnit tulee helpommin julkisuuteen ja niihin on tällöin pakko takertua kun nämä videot menee viraaliksi!
ap
Poliisihan vain ohitti mopon, joka yllättäen takaapäin kaahasi yli 2x nopeutta poliisiautoa päin aiheuttaen koko vaaratilanteen ihan itse.
Niin, poliisilla oli varoitusvilkut päällä.
Miksei mopo varonut ja väistänyt?
Poliisi ei kuitenkaan näyttänyt "pysähdy" vilkkua... tämä pitää muistaa!
ap
https://www.youtube.com/watch?v=BbUTTjy77j4
kattokaas tästä näiden nuorten koko video, ihmiset!
ap