SU;
Poliittinen korrektius tappaa – professorin menestyskirja vaatii länsimaita ryhdistäytymään
Kanadalaisen professori Gad Saadin uusi kirja kuvaa harkitsemattoman empatian tappavia vaikutuksia. Saadin mukaan koko länsimainen sivilisaatio uhkaa tuhoutua, ellei velvollisuudeksi muuttunutta myötätuntoa karaista järjenkäytöllä.
Kommentti:
Harkitsematon empatia on samanlaista kuin patologinen altruismi.
Poliittinen korrektius tappaa – professorin menestyskirja vaatii länsimaita ryhdistäytymään
Kanadalaisen professori Gad Saadin uusi kirja kuvaa harkitsemattoman empatian tappavia vaikutuksia. Saadin mukaan koko länsimainen sivilisaatio uhkaa tuhoutua, ellei velvollisuudeksi muuttunutta myötätuntoa karaista järjenkäytöllä.
Kommentti:
Harkitsematon empatia on samanlaista kuin patologinen altruismi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Onkos ihmisrodun säilyminen jotenkin välttämätöntä? Aika aikaansa kutakin.
Missä muodossa meinaat elämääsi jatkaa?
TikTok poisti tämän videon, jolla Vigelius toteaa meillä olevan parempia ja huonompia kulttuureita yksilöiden, naisten ja vähemmistöjen kannalta. Syynä poistoon ''vihamielinen käyttäytyminen''. Absurdia.
Ennemmin vihamielistä on, jos EI tunnusta kulttuurien paremmuuseroja; että ikään kuin kaikki kulttuurit olisivat yhtä hyviä, armollisia ja inhimillisiä. Tällaiset väitteethän nimenomaan oikeuttavat eri kulttuurien piirissä tapahtuvan sorron ja vääryydet.
Jos ei ole parempia ja huonompia kulttuureita, ei silloin ole myöskään syytä pyrkiä edistämään tasa-arvoa ja ihmisoikeuksia maailmalla. Miksi viedä länsimaista tasa-arvoa Afganistaniin, jos paikallinen kulttuuri naiskäsityksineen on ihan yhtä hyvä? Tai miksi puolustaa naisten oikeuksia Suomessa, jos naisia sortavat kulttuurit ovat ihan yhtä hyviä?
Tasa-arvon, yhdenvertaisuuden ja ihmisoikeuksien edistäminen nimenomaan perustuu käsitykselle näiden arvojen paremmuudesta sortoon ja mielivaltaan nähden.
Suomalaisen kulttuurin paremmuuden tunnustaminen ei siis ole vihamielisyyttä, vaan edellytys tärkeinä pitämiemme arvojen puolustamiselle 🇫🇮
Rajalakiäänestys osoitti SDP:n olevan kaukana Suomea ja suomalaisia arvostavasta puolueesta!
Ilmastomuutoksen nimissä Nasima ja sdp aukasemassa rajat kaikille niin kyllä siinä on isänmaallisuus kaukana! Missä on se työväinpuolue mikä ajoi työläisten asemaa? Sdp:n kaikki keskustelu vaan maahanmuutosta ja ilmastomuutoksesta ja ainoa pelastus kuuluu olevan että kaikki tänne vaan vaikka ei oo töitä suomalaisillekkaan!
SDP tarvitsee äänestäjiä ulkomailta, koska verojamaksava palkansaaja äänestää nykyään Perussuomalaisia! 🇫🇮
Miksi tätä ei voida esim. mediassa sanoa suoraan, koska näkyy tiladtoissakin.
YTK on ihan riittävä nykyään! Tiedän tapauksia, joissa liitto ei ole ajanut liittoon kuuluvan laitonta irtisanomissuojaa! Henkilö palkkasi oman juristin ja firma sai maksaa!