Sosialismissa parasta on yhteinen omistaminen

Anonyymi-ap

Jos vaikkapa tarvitset polttopuita, niin menet metsään hakemaan puita. Se on siinä, ei tarvitse sen enempää kysellä lupia tai maksaa jollekin riistokapitalistille, joka kuvittelee olevansa euroopanomistaja.

Toivottavasti Suomi siirtyy piakkoin sosialismiin.

11

<50

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kerroppa missä sosialismi on tuottanut onnellisen ja toimivan järjestelmän ? Jos kukaan ei omista mitään niin kuka huolehtii yhtään mistään. Periaatteessa sosialistin kaunis vaimokin on yhteistä omaisuuttaa jota saa naidanapsauttaa jos haluttaa kun kaikki on yhteistä.

      • Anonyymi00010

        Ihmistä ei voi omistaa.


    • Anonyymi00002

      Sosialismissa tarvitset luvan komissaarilta puiden hakemiseen.

      Sosialismissa kaikki valta ja vauraus on keskitetty pienelle eliitille (sisäpiirille).

      Siksi sosialismi on luonnonsuojelun näkökulmasta kapitalismia paljon parempi vaihtoehto: kun 99,999 % väestöstä elää äärimmäisessä köyhyydessä ja 0,001 % elää yltäkylläisyydessä, niin luontoa säästyy valtavasti.

      Luonnon pahin vihollinen on tasaisesti jakautunut varallisuus ja kyky kuluttaa.

    • Anonyymi00003

      Minä hakisin aloittajan metsästä jo vaivalla hakemat ja halkomat puut, onhan ne yhteisiä.

    • Anonyymi00004

      Suomihan on jo pitkälti sosialistinen. Sinä haluaisit edetä vieläkin pidemmälle sosialismissa ja hakea naapurin metsästä ja vaikka puuliiteristä saakka vielä puutkin.

      • Anonyymi00008

        Suomessa on joku hölmöläisten sosialismi, tarvittavia töitä ei jaeta väkisin kaikkien palveluja ja ruokaa ja raaka-aineita tarvitsevien kesken. Valtion budjetti yli 90 miljardia vuodessa verovaroista, eli noin 16 500e/kansalainen, mutta silti joudut vielä maksamaan itse monessakin kohtaa itse, esim. Ajokortti lääkärintarkastukset joista joutuu maksamaan yksityisille yli 250e kun ennen omivat vain terveyskeskusmaksun suuruisia..
        Lisäksi työttömiä pidetään tahallaan työttöminä ja maksetaan heille korvausta siitä.Lisäksi yrityksillä on vapaa oikeus viedä maasta niin paljon voittoja ulos kuin vain ikinä pystyvät...
        Mutta kansalaiset pakotetaan puolustamaan tätä hulluutta pakkoarmeijalla ilman mitään vapaaehtoisuutta... Joku voisi sanoa että kyseessä on mitä ovelin länsidiktatuuri, missä yksilöllä ei edelleenkään ole mitään valtaa päättää asioistaan ja elämästään lopulta... missään itseään ja elämäänsä koskevissa asioissa.


      • Anonyymi00011

        Ei ole mitään "naapurin metsää". On vain meidän jokaisen metsät.


    • Anonyymi00005

      Kommunistin puhetta.

    • Anonyymi00006

      Voi ne polttopuut hakea naapurien puukatoksistakin joten tavallaan jo elämme kommunismissa.

    • Anonyymi00007

      Tuo on kyllä hyvän kuuloinen vaihtoehto.

    • Anonyymi00009

      Sosialisti hakee kuivat klapit naapurin liiteristä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1463
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      733
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      240
      698
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      609
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      551
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe