Ei liittoon kannata kuulua

Jäsenmaksu rahat korjaa päältä liittojen johto 250000-300000 € vuosipalkoilla, muut edut päälle mm asunto ja auto....
17117
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ammattiliittoon kuuluminen on taatusti maksanut jäsenmaksun moninkertaisesti takaisin. Vahvojen ammattiliittojen aloilla työskenneelleet ovat saavuttaneet suurimmat palkka- ja työehtoedut.

Se johtuu siitä, että ammattiliitoille on suuri neuvotteluvoima, kun neuvottelut on keskitetty ammattiosaajille. Yleissitovuus on taannut sen, että koko ammattikunta on hyvässä asemassa. Ammattiliittojen luottamusmiehet saavat liitoilta työehtokysymyksissä koulutusta ja osaaminen on siten korkealla tasolla. Ammattiliittojen lakipalvelust jäsenistölle täydentävät tätä. Heikoin palkkakehitys on aloilla, missä järjestäytymisaste on matala. Liittojen johto on palkkansa ansainnut, kun työn tulosekset jäesnistölle ovat hyviä.

Äänestä
  • Höpö, elättää Venäjän mallia. YTK hoitaa vakuutus asiat. 103 € vuosi, ei 1000 € vuosi.
    Ay-johtajat itse pilanneet bisneksensä, diilinsä joka ampuu pahasti yli duunarista.
    Ettei ihmetellä kun jo ollut YTK suurempi vakuuttaja. SAK kin kuin jokin politpyroo, väkeä joka lähtöön, turhaa näitä varjoesikuntia, kun valtio ja kunnat hoitaa lakiteitse asioita. Palkkapuolelle parempi malli jossa muutkin kuin vasemmisto kerää potin. 2x ministerin palkoilla. Tietenkin vasemsmitossa aina on selitykset, mutta nyt pahasti yliammuttu, sama EK. Palkat tulee kohtuullistaa, ei olla 3x ylilääkärin palkoilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Höpö, elättää Venäjän mallia. YTK hoitaa vakuutus asiat. 103 € vuosi, ei 1000 € vuosi.
    Ay-johtajat itse pilanneet bisneksensä, diilinsä joka ampuu pahasti yli duunarista.
    Ettei ihmetellä kun jo ollut YTK suurempi vakuuttaja. SAK kin kuin jokin politpyroo, väkeä joka lähtöön, turhaa näitä varjoesikuntia, kun valtio ja kunnat hoitaa lakiteitse asioita. Palkkapuolelle parempi malli jossa muutkin kuin vasemmisto kerää potin. 2x ministerin palkoilla. Tietenkin vasemsmitossa aina on selitykset, mutta nyt pahasti yliammuttu, sama EK. Palkat tulee kohtuullistaa, ei olla 3x ylilääkärin palkoilla.

    Sen liiton, johon itse kuuluin työurani aikana, on nykyisin 354 euroa vuodessa eli jäsenmaksu on palkasta riippumaton. Siitä työttömyyskassamaksun määrä on 54 euroa. Eli YTK tulisi tämän liiton jäsenille samoilla eduilla kaksi kertaa kalliimmaksi. Loput 300 euroa maksetaan siis muista liiton antamista palveluista. Ammattiliitoilla kuten tälläkin ko. liitolla on myös muita jäsenetuja kuten edullista lomanviettopaikkatarjontaa. Tuo summa vastaisi arvioni mukaan noin 0,2 - 0,5 % siitä palkasta, jota tavanomaisesti nautin.

    Muissa liitoissa jäsenmaksu on suhteellisesti suurempi palkkatuloista, mikä johtunee siitä, että matalammin palkatuilla aloilla on suurempia tarpeita jäsensitön edunvalvontaan. Ne voivat olla 1 - 1,5 % bruttopalkasta. Silloin 1 000 euron vuosikulut edellyttävät noin 6 000 euron kuukausiansioita.

    Itse tarvinnut liiton palveluita koskaan, koska ei tullut milloinkaan hakausta työnantajan kanssa. Liitto tietysti osallistui osaltaan työehtosopimusneuvotteluihin ja niissä sopimuksissa oli aikoinaan vuosittain liittojen kuoppakorostuslisiä, jotka oikeudenmukaisesti ohjattiin liittoon kuuluville jäsenille. Sellainen olisikin hyvä järjestelmä, missä edut ohjattaisiin pääosin liittoon kuluville ja liittoihin kuulumattaonat saisivat sopia työnantajien kanssa itse näistä asioista. Tässä mielessä yleissitovuuden poistaminen suosisi liittoihin kuuluvia, jos ne pystyvät neuvottelemaan hyvät palkka- ja muut edut.

    Äänestä

Eurokin ammattiliittojen rapamahoille on euro liikaa. Itse erosin ammattiliitostani jo 1999.

1Äänestä
  • juup,
    työhaluton peräkammarin nettosaaja pummi,
    petti mualaisliitto-mtk:n,
    ja alkoi persjuntiksi,
    tai oikeamminkin,
    kun ulinoita lukee,
    persnatsiksi...

    Äänestä

Mikään ei ole parantunut 40vuoteen muu kun lakkoalttius

Äänestä

Ilman liittoja ei olisi palkkakehitystä. Ei työnantaja ikinä palkkoja korottaisi jos ei sitä työntekijät vaatisi.

Yksinkertaista. Liittojen neuvottelijat neuvottelevat työnantajaliittojen kanssa. Mikäli saadaan myönteinen neuvottelutulos tarkoittaa se, että määräaikana säilyy työrauha.

Mikäli ei saada niin työntekijäliitoilla on edelleen työtaisteluoikeus.

Äänestä

Jäsenmaksuraha vaikka pankkiin on vuosikymmenten päästä aimo potti.
Kommunistien "SIVISISTYS RAHASTOON PÖLJÄÄ LAITTAA, EI HE SIVISTY KUITENKAAN, JAKAVAT JOHTAJAT JÄSENMAKSURAHAT.

1Äänestä
  • mene hoitoon,
    olosi helpottuu,
    kun menet hoitoon...

    Äänestä

Kovin on "keksusta suuntaista" tänään(kin).

Törkeyksiä, valehtelua ja vääristelyä, tyypillistä persu
ropakantaa( yhdys sana )!

Äänestä

Ei ne yksinkertaiset tajua.
Luulevat liittojen vastustajat että työnantajat ovat kuin joulupukkeja jotka auliisti jakavat hyviä palkkoja sekä etuuksia ilman että niitä pitää vaatimalla vaatia.
Yksikään asia ei ole mennyt työnantajan kanssa sujuvasti, vaan aina on pitänyt liitosta apuja saada, niin palkkojen, kuin ilkeän pomonkin ruotuun saamiseksi.
Mistään YTK.sta se ei onnistuisi.

Äänestä

Eivät osaa ajatella.

Äänestä

Ei niillä ilmeisesti ole millä ajatella.

Äänestä

ammattilittoon kuluuminen on työntekijälle varsin järkevää. Se takaa parhaat työehdot ja kohtuullisen palkkakehityksen työntekijöille ja jopa oikeusturvaa riitatilanteissa. Tietenkään liittoon kuuluminen ei tee kenestäkään työntekijästä rikasta taloudellisessa mielessä. Jos on halusi rikastua silloin on etsittävä itsellensä toinen leipäpuu kun palkollisena työntekijänä oleminen.
Ole ensisijassa lojaali työntekemiselle. Tee työsi niin hyvin kuin osaat ja taidat. Älä päästä käsistäsi ulos sekundaa missään tilanteessa.
Uskollisuus työnantajaa kohtaan sensijaan ei ole niin tärkeätä kuin lojaalisuus työntekoa kohtaan.
Muista nämä lähtökohdat
1) Omistajan uskominen ystäväksi voi johtaa hyväksikäyttöön tai alipalkkaukseen.
2)Yrityksen tai johtajan liiallinen rakastaminen luo kaikukammion. Se vahingoittaa oikeaa työtä ja vaientaa hyvät ideat.

Äänestä

Liitot ovat nykyisin vain näitä vähempiosaisia varten, siis heille, joilla ei omaa ajattelukykyä.

Äänestä

Johtajien palkka siis on sinulle tärkein asia olla kuulumatta liittoon.
Olet siis tyhmä ja kateellinen. Liitto on kuitenkin ainoa joka ajaa työntekijöiden etuja, palkankorotuksia ja työturvallisuutta ja mikä tärkein, valvoo ja pitää huolen, että työehtosopimuksia noudatetaan.

1Äänestä

Moni kun luulee olevansa johtajan lellikki eikä katso tarvitsevansa liittojen apuja. Siinä tulee todellinen tyhmyys esille.
Tosipaikan tullen lellikki on ihan samanlainen pelinappula kun järjestäytyneetkin työntekijät.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jäsenmaksu rahat korjaa päältä liittojen johto 250000-300000 € vuosipalkoilla, muut edut päälle mm asunto ja auto....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu