Miettikää. 1000 hehtaaria kaadettu metsää, mutta tilayrittäjä ei saa kaataa navetan tieltä yhtään puuta.
Onks mitään järkee, onks kaikki jossain psykoosissa
Anonyymi-ap
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eihän Suomen asioissa ole ollut mitään järkeä piiiitkäään aikaan ..kiusantekoa Suomalaisille...
suomalaiset rasisteja
En oikein usko, että tuo navetta ongelma on täällä, helsingissä, se ongelma.
Tosin, ymmärrän pointtisi.
Navettabileissä enemmän elämää kuin Helsingin kekkosyöelämässä.
Meillä on Stadistanissa rottaviljelmät. Täältä tuotetaan rottaelintarviketta, luteita ym. hyönteisiä koko superalueelle. Älkää puuttuko viljelyksiimme.
Joka kerta kaupungilla liikkuessa kesän aikana ainakin pari rottaa vilistänyt jaloissa.
Maan näköinen pääkaupunki.
ViherVasemmisto Älymystöä ei näytä haittaavan kun Suomen metsät hakataan täyteen sata metriä leveitä sähkölinjoja Hangosta Tornioon. Mutta jos maajussi kaataa navetan alta pari puuta , niin jo on Helvetti irti.
Sähkönsiirtoyhtiön mukaan maakaapelointi käy nykytahdilla kohtuuttoman kalliiksi – siirtomaksu voi nousta jopa tonnilla vuodessa!
Datakeskuksista on syntymässä uusi suomalainen ilmiö, se on vähän samankaltainen kuin ”pakolaisiin satsattu raha palautuu yhteiskunnalle kaksinkertaisena takaisin”–ilmiö.
10 vuotta sitten mediat suolsivat silmät suut täyteen soopaa kehitysmaista tulevista joukkosaapujista, jotka tulevat paikkaamaan hoitovajetta, nostamaan taloutemme kukoistukseen ja puissa kasvaa raha.
Mitä saimme? Paskotun taksialan, jossa kehitysmaista tulleet taksikuskit raiskaavat naiset ja huijaavat miehet, kadut täyteen pajeettimopoilla ajelevia ripuliranteita ja kaupunkeihin möliseviä ja haisevia joutomiehiä, joita veronmaksajat elättävät kuin morsiantaan.
Nyt datakeskuksista puhutaan kuin ne olisivat samankaltainen rahasampo. Ihan kuin niitä olisi pakko rakentaa, vähän samalla tavalla kuin ne kansainväliset lait, joita ei ole olemassa, mutta jonka nimissä kehitysmaalaisia nyt vaan on pakko ottaa vastaan. Ihan kuin emme voisi välttyä datakeskuksilta.
Ne, jotka vastustavat ja kritisoivat datakeskuksia, pelaavat ryssän pussiin tai ovat sivistymättömiä salaliittoteoreetikoita. Mediat pommittavat saman tason juttuja kuin pakolaisista, että datakeskuksiin satsattu raha palautuu kymmenkertaisena. Kunnanisät, joita on lobattu sata lasissa, kertovat paikallismedioiden typerille toimittajille uudesta Nokiasta ja miten meidän kunta Hamina/ Tuusula/ Kempele saa oikean rahasateen, kunhan vain rakennamme veronmaksajien rahoilla 30 jalkapallokentän kokoisen teollisuusalueen, joka imee 30 kaupungin verran sähköä. Ja joka ei tuota yhtään mitään.
Eikä siinä vielä kaikki, alamaisilta salataan suurin osa datakeskuksiin liittyvistä tiedoista, kaavoituksista, infran rakenteesta ja ylipäätään se, että datakeskukset vetävät kauhean määrän sähköä. Jo nyt valtakunnan mediat ovat alkaneet valmistelemaan alamaisia sähkön hinnan nousuun. Joka kuulemma on jotakin sellaista, jota ei voi välttää.
Se ihmetyttää, että elokapinalaiset eivät ole näitä datakeskuksia vastaan, ehkä jopa päinvastoin jollakin tavalla kannattavat niitä.