Evankeliumi

Anonyymi-ap

Sanan merkitysTulee kreikan sanasta euangelion.Tarkoittaa hyvää tai iloista uutista.Kuvaa pelastusta ja armoa.Raamatun kirjatUuden testamentin neljä ensimmäistä kirjaa.Kirjoittajina Matteus, Markus, Luukas ja Johannes.Kertovat Jeesuksen teoista ja opetuksista.

10

<50

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Aloitus edellisestä, suljetusta ketjusta:

      >>Mitä on evankeliumi?

      Anonyymi-ap
      2026-08-16 14:13:12

      Raamatullinen evankeliumi.
      Ilosanoma pelastuksesta kaikille ihmisille, jotka haluavat sen vastaanottaa.

      "Jouluevankeliumi", Luukas 2:
      https://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Luuk.+2:1&rnd=1786878526985 :

      Luuk. 2: 8-14
      8 Ja sillä seudulla oli paimenia kedolla vartioimassa yöllä laumaansa.
      9 Niin heidän edessään seisoi Herran enkeli, ja Herran kirkkaus loisti heidän ympärillään, ja he peljästyivät suuresti.

      ✨ 10 Mutta enkeli sanoi heille: "Älkää peljätkö; sillä katso, minä ilmoitan teille suuren ilon, joka on tuleva kaikelle kansalle:
      11 teille on tänä päivänä syntynyt Vapahtaja, joka on Kristus, Herra, Daavidin kaupungissa.
      12 Ja tämä on teille merkkinä: te löydätte lapsen kapaloituna ja seimessä makaamassa."

      13 Ja yhtäkkiä oli enkelin kanssa suuri joukko taivaallista sotaväkeä, ja he ylistivät Jumalaa ja sanoivat:
      14 "Kunnia Jumalalle korkeuksissa, ja maassa rauha ihmisten kesken, joita kohtaan hänellä on hyvä tahto!" ✨

      Jeesus Ristillä on ostanut meidät takaisin Jumalalle.
      Pyhä Henki antaa meille voiman olla ja elää Jumalan lapsina.

      Se ei ole pakollinen, kultakin erikseen odotetaan suostumus siihen.
      Sillä on myös tietyt ehtonsa.

      Se ei allekirjoita ja anna lupaa jumalattomuuden jatkamiselle, pelastus edellyttää
      - kääntymystä Jumalan puoleen sekä tahtoon
      - suostumista Jeesus Kristuksen vaikuttamaan pelastukseen, puhdistukseen, pyhitykseen pois lihan synneistä. Tämä on koko ihmisiän kestävä prosessi ja täysin valmista tulee vasta Taivaassa.<<

    • Anonyymi00002
      UUSI

      euangelion = on-li-ge-aneu = yksi valo annettu anottuun

      Kun on pyhät kauan rukoilleet, kaivanneet ja anoneet päästä taivaan korkeuksiin tai paratiisin ihanuuksiin niin Jumala vastaa lähettämällä joko evankeliumin, varoituksen , ratkaisun tai selityksen. Välillä evankeliumin ehdot ovat niin kovat ja ylevät että kukaan ei tunnu niitä täyttävän.

      Tavallinen rahvas kansa ja enemmistö pian muuttaakin evankeliumin omiin tarkoituksiinsa sopivaksi. Mutta pyhät pitää kiinni ja edistyvät evankeliumin teemassa.

      Mitä muuten tavallinen kansa rukoilee? Ikuinen elämä, taivas, Jumalan näkeminen tms ei välttämättä ole pääasiallinen rukous. Suuri osa rukoilee itselleen puolisoa, rikkautta, Rauhaa tai yhteiskunnan menestystä sekä terveyttä ja pitkää ikää.

      On sitten niitä jotka kieltäytyy kaikesta saavuttaakseen taivaan, Jumalan ja ikuisen elämän. Nämä teot oli ennen suuria, mutta nykyisin opetetaan YKSIN ARMO JA YKSIN USKO. Ilman tekoja.

      Inkvisition aikana vaaditut teot olivatkin menneet äärimmäisyyksiin eli piti kestää kidutus ja poltto elävänä roviolla. Jos aikoi olla uskovien veroinen. Sitä Jumala ei enää sietänyt eikä vaatinut.

      Vaan antoi ARMON VOITTAA.

      • Anonyymi00003
        UUSI

        Jumalalle kelpaavat kuitenkin vain Kristuksen teot, meissä.

        Omat tekomme eivät ole mitään, ne ovat aina enemmän tai vähemmän syntisen lihamme pilaamia. Siksi niistä pitää tehdä parannus = jättää ne tekemättä ja vain sallia Jeesuksen elää meissä.


      • Anonyymi00004
        UUSI

        ArtoTTT

        #Vaan antoi ARMON VOITTAA.#

        Nythän siellä Ev. Lut. Kirkossa on käytäntö, "tee mitä lystäät,kaikki kunnossa", ei se taida ihan niinkään mennä.


      • Anonyymi00005
        UUSI
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        ArtoTTT

        #Vaan antoi ARMON VOITTAA.#

        Nythän siellä Ev. Lut. Kirkossa on käytäntö, "tee mitä lystäät,kaikki kunnossa", ei se taida ihan niinkään mennä.

        Et sinä hellari tiedä mikä on evlut kirkossa käytäntö.


      • Anonyymi00006
        UUSI
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        ArtoTTT

        #Vaan antoi ARMON VOITTAA.#

        Nythän siellä Ev. Lut. Kirkossa on käytäntö, "tee mitä lystäät,kaikki kunnossa", ei se taida ihan niinkään mennä.

        Kuka ketjussa on "kirkosta" puhunut?
        Luterilaisuuden sisällä on monenlaisia pappeja ja uskovia.

        Ketjun aihe on evankeliumi.


      • Anonyymi00007
        UUSI
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Kuka ketjussa on "kirkosta" puhunut?
        Luterilaisuuden sisällä on monenlaisia pappeja ja uskovia.

        Ketjun aihe on evankeliumi.

        Ja foorumin otsikko EI ole "Suomen Evankelisluterilainen kirkko" vaan otsikko on "Luterilaisuus".

        Ei yksi kirkkokunta koko luterilaisuutta omista, eikä joka luterilainen kannata juuri tuon kirkkokunnan (kaikkia) toimia.


      • Anonyymi00009
        UUSI
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Ja foorumin otsikko EI ole "Suomen Evankelisluterilainen kirkko" vaan otsikko on "Luterilaisuus".

        Ei yksi kirkkokunta koko luterilaisuutta omista, eikä joka luterilainen kannata juuri tuon kirkkokunnan (kaikkia) toimia.

        Tässä ketjussa tietoa eri luterilaisista kirkkokunnista Suomessa:

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/19481398/suomessa-on-useita-luterilaisia-kirkkokuntia

        Olen vuosia sitten käynyt kerran LHPK:ssa.


    • Anonyymi00008
      UUSI

      1. Kor. 3:2-3

      .... Ette kestä sitä vielä nytkään sillä olette yhä vanhan luontonne (maailmallisuuden) vallassa kun teillä kerran on keskinäistä kateutta ja riitaa. Silloinhan vanha luontonne vallitsee teitä.....

      Miten maailma yhä pitää vallassaan? Ettekö ole vanhurskauteen perehtynyt vai mistä on kyse. Jo aikaa sitten Kristus on hyväksynyt perustamansa Luterilaisuuden ja Helluntailaisuuden. Jehova tosin vannoi 2000 että tekee ekumenian mahdottomaksi saattamalla veljet riitaan keskenään. Hän tekee heidät rikollisiksi toisiaan kohtaan niin että he ei siedä toisiaan.

      Mulla on molemmista hyvät muistot ja kokemukset. Hengelliset laulut ovat autuuden ja ilon tuovia helluntailaisten lahjana. Luterilaisuus on viisauteen ja vakavahenkisyyteen taipuvampi ja vakaana vastustaa kaikkea pientäkin syntiä ja väärää taipumusta.

      • Anonyymi00010
        UUSI

        ArtoTTT

        Ei ole tarkoituskaan vastustaa toisen seurakunnan uskovia, vaan sellaisia harhaoppeja joita esim. kirkossakin edelleen runsaasti esiintyy, kuten tämä ns. kasteen armo, että lapsikasteessa on kaikki jo pantukin kuntoon, sitten voi vapaasti elellä kuin pakanat konsanaan, noin ei Raamattu opeta.

        Ef.4:
        Vanha ja uusi minä
        17Minä varoitan teitä vakavasti Herran nimeen: älkää enää eläkö niin kuin pakanat! Heidän ajatuksensa ovat turhanpäiväisiä, 18heidän ymmärryksensä on hämärtynyt, ja se elämä, jonka Jumala antaa, on heille vieras, sillä he ovat tietämättömiä ja sydämeltään paatuneita. 19Heidän tuntonsa on turtunut, ja he ovat heittäytyneet irstailuihin sekä kaikenlaiseen saastaisuuteen ja ahneuteen. 20Mutta ei teille ole Kristuksesta tällaista opetettu, 21jos todella olette hänestä kuulleet, jos teille on opetettu se totuus, joka Jeesuksessa on. 22Sen opetuksen mukaan teidän tulee hylätä entinen elämäntapanne ja vanha minänne, joka on petollisten himojensa vuoksi tuhon oma. 23Teidän tulee uudistua mieleltänne ja hengeltänne 24ja pukea yllenne uusi ihminen, joka on luotu sellaiseksi kuin Jumala tahtoo, elämään oikeuden ja totuuden mukaista, pyhää elämää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      50
      1271
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      83
      899
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      737
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      730
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      249
      637
    6. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      48
      543
    7. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      509
    8. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      176
      508
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      58
      492
    10. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      483
    Aihe