Ei ole olemassa "alinopeutta" - on vain

alempia nopeuksia. Jos se on jollekin hermohuIIulle liikaa, niin tarkastelkoon omia asenteitaan .. ohi voi mennä.
10<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ajotaidoton esim roikkuu tiukasti edellä menevän persiissä - näkökenttä rajautuu eikä pääse ohi..,,,

Äänestä
  • SDP:n Suhonen haluaa kaahata yksin, ja se vaatii Duunareille sakkoja -kun ne ajelee vanhoilla Ladoilla SDP:n Suhosen haittoina

    Äänestä

No minuakin kyllä vähän ärsyttää ne, ketkä ajaa alinopeutta. Esimerkiksi 80 km/h nopeusrajoituksen alueella ajetaan 65-70 km/h. Se aiheuttaa jonoja ja sekä ylimääräistä ohitustarvetta. Mutta ei alinopeudesta nyt pitäisi ihan noin paljon suuttua kuin tuo demarikansanedustaja. Turvallisinta on kuitenkin ajaa ns. oikeata tilannenopeutta ja jos ratissa on iäkäs kuljettaja, jonka reagointikyky on heikentynyt, niin ehkä hänelle on turvallisempaa ajaa vähän hitaammin.

Äänestä

Pimeitä on demarit.

1Äänestä

Otetaan esimerkiksi oulu - tornio väli.
Alussa ja lopuussa moottoritie muuten ohituskaistoja ja muuten keskikaiteita muutamaa paikkaa lukkunottamatta.
Kun edessä ajaa se pelokas kuski jota pelottaa ne kaiteet ja kun tulee ohituskaista niin kaide ei pelotakkaan kun se on kauempana ja kaasuakin löytyy jopa yli nopeusrajoituksen.
Sama juttu kaidettomilla pätkillä.

Voisiko aloittaja kertoa miten kyseinen hidastelija ohitetaan laillisesti?
Itse olen ohittanut ohituskaistalla sellaisella 130km/h nopeudella mutte sehän ei ole laillinen tapa ohittaa tuollainen hidastelija.

Äänestä
  • Kun tulee ohituskaista niin nopeusrajoitus nousee 100km/h. Muuloin on 80. Kaikki silloin kiihdyttää.

    1Äänestä

Ihmisen määrittämiä ne ovat ali- ja ylinopeudetkin ovat. Miksi yleensä määritellään nopeus, jos jollakin autolla on turvallista ajaa huomattavasti kovempaa, tai sitten joillekin on se määritelty nopeuskin jo liikaa. Pitäisikö nopeus määritellä jokaiselle omansa, ajajan ja auton mukaisesti. Nyt on vain yritetty määritellä yhteinen mahdollisimman sopiva nopeus, mutta kun se joillekin on liian riskialtista ajaa sitä määriteltyä nopeutta.

Äänestä

Ja menenkin ohi. En tiedä, miksi pitää ajaa alinopeutta. Tokk huonolla kelillä se on ihan ok, nutta miksi pitää kiusata muita liikkjjia tarkoituksella. Jos 80 km/h pelottaa, niin voi ottaa uberin

Äänestä

Silloin kun minä ajoin ajokorttia V1972, niin ainakin siloin oli sellainen sääntö olemassa, että kuljettaja itse päättää sen oman tilannenopeutensa. Jos nopeusrajoitus on esim, 80 niin kuljettaja saa itse päättää tilannenopeutensa vallitsevien olosuhteiden perusteella. Pakollista ajonopeutta ei ole olemassa kuin niissä kohdissa joissa se on sinisellä liikennemerkillä säädetty. Jopa ylinopeuden ajaminen on sallittua ja jopa pakollista tietyissä olosuhteissa, esim, hälyytysajoneuvot takana jos niillä ei ole ohitusmahdollisuutta.

Äänestä

Itse noudatan aina nopeusrajoituksia mutta olen silti jatkuvan ohittelun kohteena ja se ei ole yhtään kivaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

alempia nopeuksia. Jos se on jollekin hermohuIIulle liikaa, niin tarkastelkoon omia asenteitaan .. ohi voi mennä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu