HIENOA!
Valko-Venäjä sulkee suurlähetystönsä Suomessa, kertoo Helsingin Sanomat.
Asia ilmenee Valko-Venäjän valtion päätösluettelosta, jonka lisäksi Suomen ulkoministeriö vahvistaa asian HS:lle. Valko-Venäjä on ilmoittanut sulkevansa edustustonsa 30. elokuuta alkaen, ministeriö kertoo HS:lle.
Torstaille päivätty, Valko-Venäjän pääministerin allekirjoittama Valko-Venäjän ministerineuvoston päätös kumoaa päätöksen, jolla maan suurlähetystö perustettiin Suomeen vuonna 2011.
Valko-Venäjän Suomen-suurlähetystön sivuilta löytyy jo 3. heinäkuuta julkaistu ilmoitus, jossa kerrotaan lähetystön tilapäisestä sulkemisesta. Sulun syytä ei tuolloin kerrottu.
Valko-Venäjän suurlähetystö sijaitsee Helsingin Kaartinkaupungissa. Se on edustanut Valko-Venäjää paitsi Suomessa, myös Tanskassa.
Suomella ei ole suurlähetystöä Valko-Venäjällä, mutta ulkoministeriöllä on yhteystoimisto maan pääkaupungissa Minskissä.
Asiasta uutisoivat myös itsenäiset valkovenäläismediat Pozirk ja Nasha Niva. Pozirkin mukaan Valko-Venäjä on uudelleenjärjestellyt ulkomaan edustustojaan huhtikuusta 2021, ja samalla lisännyt konsulaattejaan Venäjällä.
Nasha Nivan mukaan edellinen Valko-Venäjän suurlähettiläs Suomessa oli Aleksei Samosujev. Hän toimi tehtävässä vuodesta 2018 vuoteen 2024, jolloin Valko-Venäjän presidentti Aljaksandr Lukashenka erotti hänet tehtävästä. Asiasta uutisoi tuolloin Iltalehti. Nasha Nivan mukaan Valko-Venäjä ei tämän jälkeen ollut nimittänyt Suomeen uutta suurlähettilästä.
Suomi ja Valko-Venäjä solmivat diplomaattiset suhteet helmikuussa 1992, reilu kuukausi sen jälkeen, kun Neuvostoliitto lakkasi olemasta. Valko-Venäjä oli osa Neuvostoliittoa.
Valko-Venäjällä on läheiset suhteet Venäjään ja se tukee sen Ukrainaa vastaan käymää hyökkäyssotaa. Hyökkäyssota onkin heikentänyt Suomen ja muun Euroopan unionin suhteita Valko-Venäjään.
Suomen ja muun EU:n suhteet Valko-Venäjään heikkenivät merkittävästi jo vuonna 2020. Tuolloin Valko-Venäjän presidentti Lukashenka valittiin kuudennelle presidenttikaudelleen vaaleissa, joita syytettiin laajasta vaalivilpistä.
EU tai Suomi eivät tunnusta Aljaksandr Lukashenkaa Valko-Venäjän presidentiksi, koska EU ei tunnusta vuoden 2020 vaalien tulosta. Myöskään Lukashenkan vastaehdokas vuoden 2020 presidentinvaaleissa, valkovenäläisen opposition johtohahmo Svjatlana Tsihanouskaja ei hyväksy vaalien tulosta.
Vuonna 2020 Lukashenkaa kritisoitiin myös vaalien ympärille syntyneiden suurten mielenosoitusten kovaotteisesta tukahduttamisesta ja oppositiomielisten valkovenäläisten vainoamisesta.
Valko-Venäjä sulkee sulkee lähetystönsä Suomessa
Anonyymi-ap
5
50
Vastaukset 5
Valko-Venäjä on fasistinen diktatuuri.
- Anonyymi00001
uusi levy milloin ?
- Anonyymi00002
Jos Venäjäkin sulkisi lähetystönsä, sitä pidettäisi varmaan hyvänä asiana?
- Anonyymi00003
NNooooooh. Kunhan Nato-suomikin sulkisi vastatoimena suurlähetystöt ja konsulaatit molemmissa Venäjissä, niin saataisiin kymmeniä miljoonia euroja säästöjä.
- Anonyymi00004
Totta. tarpeettomia kulueriä molemmat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t71940Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227823Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️71781- 49664
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien59578Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞30538Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh28538- 46517
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29499- 35489